Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Genital Akıntıların Sebepleri, Tedavisi ve Genital Bölge Mantarları

Kadınların en sık yakınmalarından birisi vajinal akıntılardır. Bunlar iç çamaşırın kirlenmesine, vulvada yanma ve kaşıntıya sebep olurlar. Bazıları kötü kokuludur, hastayı rahatsız ettiği gibi çevresini bile rahatsız edebilir. Bazen cinsel ilişkinin ağrılı olmasına sebep de olabilirler. Bütün bu sorunların biri veya birkaçından rahatsız olan kadınlar konuyla ilgili bir hekime başvurur.

Ülkemizde kadın doğum uzmanlarına müracaat eden ortalama her on kadından birisinde akıntı tespit edilir. Bu kadınların bir kısmı tek akıntı şikayeti ile hekime başvururken, bir kısmı da başka bir yakınma ile başvurduğunda muayene sırasında kendisinde akıntı da tespit edilir. Akıntının değerlendirilmesi kadından kadına çok değişiktir. Patolojik bir akıntısı olduğu halde bu yakınma ile hekime müracaat etmeyen kadınlar olduğu gibi, vulvadaki hafif bir ıslaklıktan rahatsız olup hekime başvuran kadınlar da vardır.

Normal olarak üreme çağındaki kadınların vajinalarında hafif bir nemlilik olması doğaldır. Bu nemlilik yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonunun vajina dokusuna etkisiyle olur. Özellikle yumurtlama gününden 2 – 3 gün önce östrojen hormonunun miktarında büyük bir artış olur. Bu artışa bağlı olarak vajinadaki ıslaklık da artar. Kokusuz, berrak, yumurta akına benzeyen hafif bir akıntı meydana gelebilir, bu normaldir. Kadınların büyük bir kısmı bunu hissetmez bile.

Bunun dışında adet günleriyle ilişkili olmayan beyaz, sarı, yeşilimtırak, akıcı, koyu, bazen kanlı, kokulu veya kokusuz her türlü akıntı patolojiktir. Böyle akıntıları olan kadınların mutlaka bir hekime gitmeleri gerekir.

Genital Akıntılar ve Akıntılara Neden Olan Etkenler

Akıntıya neden olan etkenler birden fazladır. Etkenler şöyle sıralanabilir;

  • Bakteriler
  • Mantarlar
  • Virüsler
  • Trichomonas denen parazitler

Bunların her birinin sebep olduğu genital akıntılar farklıdır. Hastaların çoğu mantar olduklarını düşünerek doktora başvururlar. Tüm akıntıların nedenini mantar olarak algılarlar. Oysa mantarlar akıntıya neden olan etkenlerden sadece biridir. Kadınlarda akıntı oluşmasına zemin hazırlayan birçok faktör vardır. Geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı, diyabet, uzun süre doğum kontrol hapı alınması bazen rahim içi araçlar (spiral), sentetik elyaflı ve çok dar giyecekler akıntı oluşmasına zemin hazırlarlar.

Ayrıca organizmada meydana gelen bazı değişiklikler de akıntı oluşmasını kolaylaştırırlar. Doğumlara bağlı olarak meydana gelen vajina ve rahim ağızındaki yırtıklar, rahim sarkmaları, menopoz ve gebelik akıntı oluşmasını kolaylaştıran diğer faktörlerdir.

Kadınlarda Gebelikte Akıntılar

Kadınlarda genital akıntılar gebilikte de görülebilir. Gebeliğin ilk üç ayında hormonal yapıda meydana gelen değişiklik vajinanın normal biyolojik yapısını da bozar. Böylece özellikle mantarların üremesi için müsait bir ortam oluşur. Ve beyaz renkte, kesik süt görünümlü bol miktarda akıntı meydana gelebilir. Gebelerin üçte birinde bu akıntıya rastlanır. Akıntıların gebeliğin ikinci veya son üç aylık döneminde tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edilmezse doğum sırasında çocuğu enfekte etme tehlikesi vardır.

Kadınlarda Genital Akıntılar ve Tedavisi

Tüm hastalıklarda olduğu gibi akıntılarda da gelişigüzel ilaç kullanılmamalıdır. Her şeyden önce akıntıya sebep olan etkenin tespit edilmesi gerekir. Akıntı için zemin hazırlayan bir faktörün olup olmadığının araştırılması gerekir. Eğer akıntıya neden olacak bir faktör varsa öncelikle onun ortadan kaldırılması daha sonra da uygun ilacın kullanılması gerekir. Akıntının nüksetme ihtimali olduğundan birkaç ay hastanın kontrol muayenelerinin yapılması faydalıdır. Çoğu akıntılarda hastanın eşinin de tedavi edilmesi ve tedavi süresince cinsel temas yapılmaması gerekebilir.

Kadınlarda Genital Bölge Mantarları

Antibiyotik kullanımının mantar enfeksiyonuna neden olduğunu İfade ediyor.Son yıllarda mantar enfeksiyonlarına çok sık rastlanmaktadır. Bunun nedeni olarak cinselliğin daha rahat yaşanması gösterilebilir. Doğum yapan kadınların yüzde 75’i doğurganlık yılları içinde 1-2 defa mantar enfeksiyonuna yakalanabilirler. Buna tam bir neden gösterilemez.

Birçok mantar tipte vardır. Genital bölgede rastlanan mantar tipi daha çok candida türüdür. Aslında vajen İçinde normalde mantarların birçok tipi saprofit olarak zaten bulunurlar. Bu nedenle vücut direnci kırıldığı zaman bunların ortaya çıktığı görülür. Vücut direncinin kırılmasına gereksiz yere antibiyotik kullanılması neden olabilir. Bu yüzden gereksiz yere ve uzun süre kullanılan antibiyotikler vajen vasatında mantarın öne çıkmasını sağlar. Mantar enfeksiyonu bir kere aktif hale geldikten sonra tedavi edilse bile bazen başarılı olunamaz. Yani sonuç olarak mantar sık sık tekrarlar.

Mantarın bulaşma nedenleri çok değişiktir. Mantar çocuklarda bile olabilir. Yani sadece belli bir yaşta görülmez. Mantarın belirtileri ne gelince; özellikle vulvada ge-  niş bir kızarıklıkla birlikte kaşıntı mevcutsa, biraz daha dikkatli olunmalıdır. Bu belirtileri gösteren hastalarda, detaylı araştırılma yapılmasında fayda vardır.

Özellikle mantarların oluşumuna neden olan en önemli etkenlerden bir tanesi de şeker hastalığıdır. Hastanın şeker hastası olup olmadığı araştırılmalıdır. Uzun süre kortizon kullanan kişilerde de mantar hastalığı görülebilir. Ayrıca suni tatlandırıcının da mantara neden olduğu düşünülüyor. Östrojen hormonu tedavisi gören hastalar da mantar enfeksiyonuna rastlanabileceği gibi, doğum kontrol yöntemleri de (spiral, diyafram gibi) mantara neden olabilir.

Kadınlarda Genital Mantar Belirtileri Ve Bulaşma Yolları

Mantarın belirtileri: Akıntı, bu akıntı bazen hafif şekillerinde idrar yanmasıyla birlikte ve kaşıntıyla birlikte ortaya çıkar. Vajinal muayene yapıldığı zaman kesik peynir veya yoğurt görünümlü beyaz akıntılar mantar göstergesidir. Mantar tedavi edilirken kadının eşinin de mutlaka birlikte tedavi edilmesi gerekir. Aksi takdirde tedavi başarılı olmaz, çünkü mantar tekrar tekrar bulaşır.

 Kadınların özellikle dikkat etmesi gerektiği  konulardan biri de mantarların kızgın kumlarda, özellikle birçok kişinin bulunduğu plaj kumlarından bulaştığıdır. Ayrıca çok düşük ihtimalle tuvalet yoluyla da bulaşabilir. Ama daha çok cinsel ilişki yolu ve daha önce de belirtildiği gibi yanlış antibiyotik kullanımıyla da ortaya çıkar.

Tedavi sırasında kadının her gün iç çamaşırı değiştirmesi gerekir. Giydiği iç çamaşırın sentetik olmaması gerekir. Sentetik kumaş mantarın iyileşmesini geciktirir. Tedavi de vajinal kremler ve beraberinde mutlaka oral haplarda kullanılmalıdır. Vajenin sık sık bir takım lavajlarla temizlenmesi, normal PH dengesini bozduğu için de mantar ortaya çıkabilir. Bu nedenle sık vajinal duşlar yapmamak gerekir

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu