Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapı, kadınların hamileliği önlemek için günlük olarak aldığı bir ilaçtır. Bazen oral kontrasepsiyon olarak da adlandırılırlar. Doğum kontrol hapları diğer doğum kontrol yöntemlerinde olduğu gibi hormon salgılar. Bu hormonlar vücudun farklı bölgelerini etkileyen kimyasallardır. Çoğu kadın hem östrojen hem de progestin içeren bir kombinasyondaki doğum kontrol hapını kullanır. Bununla birlikte, sadece Progestin içeren haplar da mevcuttur.

Doğum Kontrol Hapları şununla çalışır:

 • Servikal mukusun kalınlaşması, spermin yumurtalara ulaşmasını önler
 • Yumurtlamayı durdurur, bu yüzden spermin döllenmesi için yumurta bulunamaz

Doğum Kontrol Hapı Çeşitleri ve kullanımı?

Kombinasyonlu Doğum Kontrol Hapları

Bu haplar, doğum kontrolünün türüne ve markasına bağlı olarak 28 günlük veya 21 günlük paketlerde gelir. Her iki hap kümesi de içinde hormon bulunan 21 “aktif” hap içerir.

28 günlük paketteki ekstra 7 hap, hormon içermeyen “hatırlatıcı” veya “şeker” haplarını içerir. Bu ekstra 7 hap, hatırlatıcı görevi görür, böylece günlük hap almayı unutmazsınız.

Onları almak zorunda değilsiniz, ancak her gün aynı saatte ilaç alma alışkanlığınızı sürdürmenize yardımcı olacaklar.

Üç hafta boyunca her gün aynı saatte günlük olarak bir hap alın. Dördüncü haftada, hap alınmaz (ya da “hatırlatma” hapı alınır). 4 hafta sonra yeni bir paket açın ve kullanmaya devam edin.

Çoğu kadın, dördüncü haftada “hatırlatma” haplarını alırken regl dönemine girebiliyor. Ancak, deneyimler vücut tipine bağlı olarak değişir. Ay boyunca lekelenme fark edebilirsiniz. Doğum kontrol hapları alırken düzensiz regl görüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Progestinli Doğum Kontrol Hapları

Progestin hapları yalnızca bir hormon (progestin) içerir ve östrojen içermez. Sadece 28 günlük paketler halinde gelirler ve her hap hormon içerir. Bu, 28 günlük paketlerdeki bütün hapların “aktif” olduğu anlamına gelir.

Hamilelikten kaçınmak için, her gün aynı saatte, paketteki her bir hapı almanız gerekir (kombinasyon haplarında olduğu gibi bir hafta sonu yoktur). Reglinizi 4. haftada görebilirsiniz ya da hiç görmeyebilirsiniz.

Aynı zamanda ay boyunca lekelenme de fark edebilirsiniz bu bireyden bireye farklılık gösteren bir durumdur. Doğum kontrol hapları alırken düzensiz regl dönemleri görüyorsanız doktorunuzla konuşun.

Doğum kontrol Hapı Faydaları nelerdir?

Doğum kontrol hapları güvenli, kullanımı basit ve etkilidir. Doktorunuzdan bir reçete aldıktan sonra, 3 paket alabilir ve doğum kontrol hapını her gün düzenli aralıklarla kullanabilirsiniz. Her paketin bir aylık kullanım süresi vardır.

Bazen kadınlar sadece hamileliği önlemek için hap almazlar. Kombinasyon ve progestin haplarının, aşağıdakiler gibi diğer yararları da vardır:

 • Döneminizin daha düzenli ve bazen daha hafif olmasına yardımcı olması
 • Adet ağrısını azaltır
 • Pelvik inflamatuar hastalığa karşı korunma

Kombinasyon ilacı ayrıca aşağıdakilere karşı korumaya veya azaltmaya yardımcı olabilir:

 • Akne
 • Kötü kramplar
 • Baş ağrısı ve depresyon (adet öncesi belirtiler)
 • Yumurtalıklarda ve memelerde kistler
 • Demir eksikliği (anemi)
 • Kemik inceltme
 • Ektopik gebelik
 • Rahim, yumurtalıklar ve tüplerde ciddi enfeksiyon
 • Göğüs büyümesi
 • Yumurtalık ve endometrial kanserler

Bu hapların etkili olabilmesi için günlük olarak tüketilmesi önemlidir.

Hapı kullandıktan sonraki ilk 6 ay içinde lekelenme normaldir ve zamanla daha az görülür. Bazı kadınlar adet görmeyi bırakır ve bu normal bir durumdur. Emin değilseniz ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, hamilelik testi yapın veya doktorunuzu görünün.

Ek olarak, haplar küçük olduğundan su ile veya susuz alınması kolaydır. Paket genellikle kompakt bir aynanın boyutudur ve bir çantada veya cepte kolayca taşınabilir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu