in

Doğru Jinekolog Seçimi Yaparken Bilmeniz Gerekenler

Gönderi paylaş:

Kadının hayatında jinekoloğunun ayrı bir yeri vardır. Çünkü kadın, jinekoloğuna hayatı boyunca güvenmek ister. Toplumumuzdaki kadınlar genellikle gerektiği zaman değil, ancak şikayetlerini artık erteleyemedikleri zaman bir jinekoloğa giderler. Çünkü tıbbın diğer tüm branşları içinde jinekolojinin yeri kadın gözüyle farklı bir anlam taşır.

Jinekolojik muayenenin önemi

Kadın 20’li yaşlardan itibaren yılda 1 kez jinekoloğuna kontrol olarak, birçok kadın hastalıklarından kendisini koruyabilir. Bu periyodik kontroller son derece önemlidir. Çünkü kadın hastalıklarında bazı kanserler, özellikle rahim ağzı kanserleri çok uzun bir kanserleşme sürecinden geçtikten sonra ortaya çıkarlar. Kanserleşme sürecinde eğer bu başlangıç tespit edilirse yüzde 100 tedavi sağlanabilir. Bu tespit smear testi olarak adlandırılan basit bir tarama yöntemiyle olur. Bu hastaya acı vermeyen oldukça basit bir tetkik şeklidir.

Bu tetkikle bir rahim ağzı kanserini henüz başlamadan, çok önceden tespit ve tedavi etmek mümkündür. Ancak kanser ortaya çıktıktan sonra yapılabilecek tek şey; hastanın ömrünü bir kaç sene daha uzatabilmeye çalışmaktır. Kadınlarda en sık görülen kanser türleri rahim ağzı kanseri ve meme kanseridir. Dolayısıyla meme kontrolünün de 40’lı yaşlardan sonra 2 yılda 1 kez, 50’li yaşlardan sonra ise yılda 1 kez yapılması gerekir.

Akıntı, adet bozuklukları, genital bölgede ağrı, çocuk sahibi olamama gibi çeşitli şikayetler de ihmal edilmemelidir. Adet düzensizlikleri bir rahim içi kanserinin belirtisi olabilir. Bu nedenlerle düzenli olarak jinekolojik muayeneden geçmek kadın sağlığı açısından büyük önem taşır.

Gebelik döneminde Jinekolog çok önemli

Kadının düzenli olarak jinekoloğunu ziyaret etmeye başlamasında gebeliğin rolü oldukça büyüktür. Ve bu kadınların birçoğu bu dönemde güven duymaya başladıkları jinekologlarını ömür boyu değiştirmemeyi tercih ederler. Bu dönemde kadın jinekoloğuyla arasındaki iletişimi de daha rahat kurar. Çünkü söz konusu olan kendisinden çok bebeğidir.

Aynı şekilde gebe kalmak isteyen kadınlar da jinekologlarına başvururken kendilerini daha rahat hissederler ve ziyaretleri de daha düzenlidir. Kadın ve jinekoloğu adeta bir ekip uyumu içerisinde söz konusu durumun gerekliliklerini yerine getirmeye çalışırlar. Sürekli olarak tekrarlayan bir mantar enfeksiyonunda, istenmeyen bir gebelik gerçekleştiğinde veya cinsel sorunlarla jinekoloğa başvurulduğunda, kadının doktorundan beklentileri daha da artar; artık manevi destek de jinekologdan gelmelidir.

Kadınların Jinekologlarından beklentileri

Bir kadın için jinekoloğundan aldığı ilk randevu çok önemlidir. Çünkü bu ziyarette ya diğer ziyaretler için zaman belirlenecek ya da kadın kendisine başka bir jinekolog aramaya karar verecektir.

Kadının bu ziyarette özellikle dikkat ettiği bazı noktalar vardır:

  • Daha önceden randevu alınmış olmasına rağmen uzun süreli bekletilmeler kadını oldukça rahatsız eder.
  • Karşılamanın kötü olması, muayenehanenin iyi temizlenmemiş olması ya da muayene odasında konuşulanların dışarıdan duyulabilmesi kadın açısından olumsuz yönlerdir. Örneğin “Ne kadar zamandır akıntınız var?” sorusunun cevabı hiçbir zaman üçüncü şahıslar tarafından duyulmamalıdır.
  • Kadın, muayene koltuğunda bacakları açık bir şekilde otururken jinekoloğun odadan çıkarak muayeneye ara vermesi kadını rahatsız eder. Çünkü stres altında olduğu bu sürenin bir an önce bitmesini istemektedir.
  • Kadının soyunup giyinebilmesi için uygun bir kabin de gereklidir.

Sizin için doğru jinekoloğu bulun

Gittiğiniz jinekoloğun size uygun olup olmadığına karar vermenizi kolaylaştıracak temel maddeler:

Doktorunuza verdiğiniz bilgilerin sadece onda kaldığından emin olmanız gerekir. Muayenenin dış etkenleri sizin için uygun olmalı, ortam içinize sinmeli (Bekleme odası, muayenehanenin temizliği). Muayeneniz çok gerekmedikçe hemşire veya doktorun odadan çıkış, girişleriyle bölünmemeli. Rahat soyunup, giyinebilmeniz için bir kabin olmalı. Soyunduktan sonra muayenenin başlaması için uzun süre bekletilmemelisiniz.

Muayenenin aşamaları muayene sırasında size de bilgi verilerek ilerlemeli. Jinekoloğunuzun şikayetlerinizi ciddiye aldığından ve size yeteri kadar vakit ayırdığından emin olmalısınız. Sorularınıza anlaşılır yanıtlar almalısınız. Doğum kontrolüyle, menopoz dönemiyle veya hormon tedavileriyle ilgili olarak mutlaka bilgilendirilmelisiniz. Kullanmanız gereken ilaçlarla ilgili olarak bilgilendirilmelisiniz. Eğer isterseniz cinsellikle ilgili sorularınızı çekinmeden jinekoloğunuza yöneltebilmelisiniz.

Kendi görüşlerinizi rahatlıkla jinekoloğunuza söyleyebilmeli ve sorunlarınıza uygun çözümler bulma konusunda da kendisinden yardım isteyebilmelisiniz. Bir operasyon gerektiğinde alternatiflerinizin olup olmadığı konusunda bilgilendirilmelisiniz.

Jinekoloğunuz sizi gerektiğinde başka alanlara yönlendirebilmeli. (Psikoterapi, hamile eğitim merkezi) gibi. Acil durumlarda jinekoloğunuzdan ekstra randevular isteyebilmelisiniz.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.