Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Cinsel İlişkide Erken Boşalma Sorunu ve Tedavisi

Erken boşalma, cinsel birlikteliğin en az yarısında her iki tarafın tatmin olmasını engelleyecek derecede kısa sürede boşalmanın oluşması anlamına gelmektedir. Nadiren de olsa bazı erkeklerde sadece seksüel uyarıların olması yada bunları düşünmek dahi boşalmayı tetikleyebilen unsurlardır. Bu erken boşalmanın en şiddetli yaşandığı halidir diyebiliriz.

Erken Boşalmanın Nedenleri

En çok görülen erken boşalmaysa cinsel yönden birleşmenin ilk esnasında, vajinaya temas esnasında veya girer girmez olan boşalmadır. Her durumda bu problem için bir doktordan yardım istemek gerekir.Özellikle cinsel hayatın düzensiz olması, insanın düzenli boşalamıyor olması erken boşalmaya sebep olur.

Erken boşalma performansın çok fazla önemli olduğu ilişkilerden de olabilir. İlk cinsel beraberlik, gerdek gecesi gibi durumlarda başarısız olma düşüncesi erken boşalmayı tetikleyen en önemli unsurlardan birisidir.

İlk cinsel birlikteliğin sağlıksız yerlerde ve ortamda duygusal bağ olmayan bir insan ile yapılması gelecekteki cinsel yaşamı kötü derecede etkileyen bir unsurdur. Erken boşalma, genelde altta yatan psikolojik etkenlere dayanan cinsel problemdir. Fakat nadir de olsa şeker ve prostat gibi rahatsızlıklarda erken boşalmaya sebep olabilir.

Erken Boşalmanın Çözümü

Erken Boşalmanın Çözümü
Erken Boşalmanın Çözümü

Partnerinizle yaşadığınız ilişki sırasında sizin yada karşınızdaki insanın erken boşalması sonucunda güzel dakikalarınız bozulabilir yada partnerinizle aranız açılır.

Ancak her sorunun çözümü olduğu gibi bu sorununda çözümü var. Bu sorunun altında çoğu zaman psikolojik etmenler yatmaktadır. Genelde tedavi sonrası çözüme  %100 varılır. Çiftlerin bu konuda birbirine açılamaması durumundaçiftler arasında soğukluk ve cinsel isteğin azalması gibi sorunlar ortaya çıkar. Bunlarda insanları huzursuzluk,sıkıntı ve stres olarak geri döner.

Erken boşalmanın uğradığı çiftler ise genelde yeni evlenmiş yada hiç cinsel ilişki tecrübesi olmayan insanlardır. Bu tip kategoride olup bu sorunu yaşayan çiftlerin genelde sorunları, tecrübe kazandıkça düzelir ve süre uzatılır. Erken boşalmanın tedavisi genelde mümkündür. Bölgesel uyuşturucu kremler, spreylerde bu tedavilerin başında gelir. Ancak bu tedaviler penis üzerindeki duyarlılığı azalttığı için cinsel ilişkiden alınan zevkte bu oranda düşeceğinden bu tip bir tedavi önerilmemektedir.

Bu tip tedavilerin doktor kontrolünde yapılması önemlidir. Doktor gözetimi de her şeyden önce gelir. Psikolog tedavisi başta gelen tedavilerdendir.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu