Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Bakteriyel Vajinozis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Bakteriyel vajinozis vajinada meydana gelen bir enfeksiyon çeşididir. Vajinada bulunması gereken yararlı bakteriler bazı nedenlere bağlı olarak çoğalır ve bu durumda bakteriyel vajinosiz ortaya çıkar. Sayıca artan laktobasiller vajinada anormal akıntılara ve kötü kokuya sebep olur.

Bakteriyel vajinozis cinsel yolla bulaşmanın dışında, cinsel ilişkide çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riskini artırır. Kadınların yarıdan fazlası hayatlarında en az bir defa bakteriyel vajinoz rahatsızlığına yakalanmaktadır.

Bakteriyel Vajinozis Nedenleri

  • Vajinal deodorant ve çeşitli jeller,
  • Vajinal duş,
  • Birden fazla cinsel partner,
  • Sigara kullanımı,
  • Kişisel hijyene dikkat etmemek,
  • İlişki sonrasında bölgeyi temizlememek,
  • Genital bölgede PH değişikliği.

Bakteriyel vajinozis havlu, tuvalet ya da havuz suyu gibi çeşitli yerlerden bulaşmaz.

En Belirgin Özelliği ; Vajinal Akıntı ve Kötü Koku

En Belirgin Özelliği ; Vajinal Akıntı ve Kötü Koku

Vajinada meydana gelen bu bakteriyel enfeksiyonun en yoğun belirtileri arasında beyazımsı ya da gri renkte akıntı varlığıdır. Akıntı yoğun bir şekilde meydana gelebileceği gibi damlalar halinde de olabilir.

Vajinada kötü koku tüm kadınların korkulu rüyasıdır diyebiliriz. Bakteriyel vajinozis hem kötü hem de ağır bir kokuya neden olurken; kokunun varlığı bayatlamış balık şeklinde ifade edilmektedir. Özellikle ilişki sırasında ve adet öncesinde koku daha fazla hissedilir.

Bozulmuş vajina florası vajinada koku, yanma, kaşıntı, ağrı gibi şikayetlere de neden olur.

Bakteriyel Vajinozis Hangi Testle Anlaşılır?

Enfeksiyonu tespit etmek için öncelikle kadın doğum uzmanına gidilmelidir. Vajinadan alınan bir örnek laboratuarda analiz edilerek bakterilerin hangi büyüklükte olduğu anlaşılır. ‘Gardnerella vaginalis’ bakterisinin denge değişimi bu enfeksiyonun varlığını gösterir.

Not: Hamile bayanlarda erken doğuma sebep olabileceği için rutin kontroller esnasında doktorunuzdan bu testi yapmasını isteyebilirsiniz.

Bakteriyel Vajinozis Hangi Rahatsızlıklara Neden Olur?

Vajina, rahim, yumurtalık ve tüplerde pelvik iltihabi hastalık yapabilir.

Tıp dilinde infertilite ve halk arasında kısırlık olarak bilinen kalıcı hasarlara neden olabilir. Vajina içerisinden rahim ve tüplere çıkan bu enfeksiyon kısırlığa yol açar.

Gebelik sırasında komplikasyonlara neden olabilir. Erken doğum ve düşük bu riskler arasındadır.

Doğum sonrasında rahim enfeksiyonuna bağlı olarak lohusalık humması olarak bilinen lohusalık ateşine sebep olabilir.

Bakteriyel Vajinozis Tedavisi

Bakteriyel vajinit çeşitli antibiyotikler ve vajina içine yerleştirilen Clindamycin gibi lokal ilaçlar ile tedavi edilir. Özellikle fitil kullanımı önerilir.

Tekrarlayan enfeksiyonlarda eş tedavisinin önemi de büyüktür. Çünkü yapılan araştırmalarda olguların %79’unda erkek idrar kanalında bakteriyel vaginosis varlığı saptanmıştır.

Bakteriyel Vajinozis Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Kimyasal ürünler kullanmayı tercih etmeyenler ve daha ekonomik yöntemleri isteyenler bu enfeksiyonun tedavisi için çeşitli doğal ürünleri tercih edebilirler.

Bunlar arasında elma sirkesi ilk sırada gelmektedir. Elma sirkesi sayesinde vajinanın asitlik seviyesi artırılır ve bu enfeksiyona karşı savaş açılarak zararlı bakterilerin yok edilmesi sağlanır.

  • Bir miktar elma sirkesi ve su karıştırılır. Her gün bir defa 20 dakika kadar oturma banyosu yapılır. Vajinanın PH dengesi normal seviyeye gelir ve bakteriyel vajinit enfeksiyonundan evde doğal yöntem ile kurtulabilirsiniz.
  • Yoğurt, Hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı ve kekik yağı gibi doğal antibiyotik olarak bilinen bu ürünler bakteriyel vajinozis enfeksiyonuna karşı bire birdir.

Değerli annemce.com takipcileri her tedavi için bitkisel çözümleri kendiniz uygulayabilirsiniz ancak muhakkak Hekiminize danışarak hareket etmeniz her zaman en doğrusudur. 

Sağlıcakla Kalın. 


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu