in

Bakirelerde Kahverengi Akıntı Nedenleri Nelerdir? *2022

Gönderi paylaş:

Bakirelerde kahverengi akıntı neden olur nedenleri nelerdir? sorusu kafaları kurcalayan ve beraberinde bir çok soruyu akla getiren önemli bir sorundur.

Bakirelerde kahverengi akıntı nedenleri dikkatlice incelenmesi ve üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.

Bakire olmayan cinsel yaşamı aktif bayanlara göre bakirelerde görülen kahverengi akıntı dikkatle ele alınmalıdır. Gelin şimdi bu kahverengi akıntının nedenleri hakkında biraz kafa yoralım.

Kahverengi akıntı nedenleri ile ilgili olarak kesin net konuşmak her zaman için doğru olmayacaktır. Bunun temel nedeni ise kahverengi akıntının genel itibariyle hamilelik belirtisi olduğu ve kadın sağlığında rutin bir nedene bağlı olduğu ile ilgilidir.

Yani eğer kişi hamilelik bekliyorsa yada şüpheleniyorsa yerleşme kanaması dediğimiz pembemsi yada kahverengi akıntı olabilir. Bu durum hayatın rutininde yer alır. Ancak bakirelerde ise kahverengi akıntı hayatın rutininde yer almayan bir kanamadır.

Hayatın rutininde yer almayan kahverengi akıntı neden olur? 

Hayatın rutini dediğimiz misal yerleşme kanaması, adet kanaması gibi kanamalar hayatın rutininde yer alan kanamalardır ve anormal bir durum olmadığını bize ifade eder.

Bakirelerde ise adet kanaması dışındaki kanamalar daha çok bir enfeksiyonu yada farklı bir sorun nedeniyle kendini gösterir ki bu da hayatın rutininde olmayan bir kanamadır.

bakirelerde kahverengi akıntının görülmesi normal olmayan bir durumdur ve mutlaka araştırılması gerekir. Bu araştırma ilgili hekim tarafından titizlikle yapılmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

Bakireler genel itibariyle kadın doğum uzmanına pek görünmek istemezler. Ancak eğer bakirelik durumu söz konusuysa herhangi bir cinsel sürtünme yada birliktelik yaşanmadıysa mutlaka hekime gidilmeli ve yaşanan akıntı hekim tarafından tespit edilerek tedavi edilmelidir.

Bakirelerde kahverengi akıntı nedenleri?

Yukarıda bahsettiğimiz hususlar iyice anlaşıldıktan sonra bakirelerde kahverengi akıntı nedenlerinden bahsedelim biraz. Kahverengi akıntı bakirelerde kolay kolay görülmeyen bir akıntı türüdür.

Genelde enfeksiyon nedeniyle beyazımsı, şeffaf ve kokulu akıntılar olabilse de kahverengi akıntı nedeni apayrıdır. Burada bahsedilen kahverengi akıntı adet kanamasından farklıdır.

Bildiğiniz üzere adet kanaması kırmızı renkte olur ve adet belirtileri gösterir. Bu kahverengi akıntı ise adet belirtileri göstermez ve kırmızı renkte değildir.

Bakirelerde kahverengi akıntı rahim duvarında yada yumurta yollarında bir kanamanın oluşması nedeniyle genelde kendini gösterir.

Tam net nedenini söylemek çok mümkün değildir. Bir çok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Rahim duvarında yada içerde ortaya çıkacak küçük çaplı kanamalar rahimden geçerken kırmızı rengini kaybedip kahverengi renge döner.

Kahverengi renge dönen bu kan lekelenmeler şeklinde dışarı atılır. Cinsel yaşamı olmayan bakirelerde kahverengi akıntı nedenleri mutlaka bir hekim tarafından incelenip altında yatan neden araştırılmalı ve tedavi edilmelidir.

Unutmayın bu rutin bir enfeksiyona bağlı akıntı değil anormal bir duruma bağlık bir akıntıdır ve en iyi tanıyı hekiminiz ancak koyabilir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.