Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

AIDS Nedir?

Günümüzün en korkutucu hastalıklarından birisi olarak gösterilen AIDS bulaşıcı bir virüs rahatsızlığıdır. AIDS’in etkeni HIV olarak isimlendirilen virüstür. HIV virüsü, cinsel yol ile ve kan yoluyla bulaşmaktadır. Bu sebeple, aile bağlarının güçlü olduğu toplumlarda yayılması çok daha sınırlı olur.HIV, “İnsan Bağışıklık Yetmezlik Virüsü” ‘nün İngilizce kısaltılmış halidir. HIV virüsü, isminden de anlaşıldığı gibi, bağışıklık sisteminin içerisine yerleşip, insanların bağışıklık sistemini zayıflatır ve mikroplara karşı koyma yeteneğini ortadan kaldırır. Direnci azalan vücut, mikroplar karşı savaşamaz bir hale gelir.

Bulaştığı insandan hemen ortaya çıkmaz. Bu seneler sonra da kendisini gösterebilir. Ayrıca, HIV virüsünün bulaşıp bulaşmadığını tespit edebilmek için yapılmış olan testin doğru sonuç verebilmesi için, bulaşmadan 3 ay sonra yapılması gerekir. Aksi halde virüsün belirtileri ortaya çıkmamış olduğu için, vücuttaki virüs tespit edilemeyebilir.

HIV, bulaştığı insanda değişik hücrelere yerleşip git gide çoğalır. Vücudun bağışıklık sistemini giderek zayıflatmakta olan virüs, vücudu savunmasız ve dirençsiz bırakır. Zayıflayan vücut, hafif rahatsızlıklarda dahi kendisini koruyamaz. Nadir görülen bir hastalık, HIV virüsünün etkilemiş olduğu hastalarda çok daha fazla görülür.

aids nedir bilinmesi gerekenler
aids nedir bilinmesi gerekenler

Bunların haricinde, deride leke ve yara, nedeni bilinmeyen uzun süre ateş, gece terlemesi, ağızda ve deride meydana gelen uçuklar, öksürme, ishal, kilo kaybı gibi belirtiler meydana gelebilir. Bu belirtiler tek başına AIDS habercisi değildir. Fakat bir kaçının birden insanda görülmesi halinde AIDS akla gelebilir. Kesin bir tanı için test yapılması gerekmektedir

Aids e yakalanmamak için özellikle cinsel konularda çok titiz olunmalıdır, çağımızın vebası olarak da adlandırılan aids HIV virüsünün vücuda girmesi ile vücudun korunmasını zayıflatır ve sonunda galip gelip bunun sonucunda ölüm oluşur.
Aids bulaştığı kişilerde hastalıklardan korunma yani vücudun direncini zayıflatır sonunda yok eder. Aids e dünümüzde henüz bir çare bulunamamıştır.

AIDS Belirtileri Nelerdir?

  • Aşırı yorgunluk
  • Hızlı kilo kaybı
  • Birkaç hafta sonunda ateşin sürekli yükselmesi ve 39 derecenin üstüne çıkması
  • Uyku sırasında aşırı terleme
  • Dilin üzerinde ya da ağız içinde beyaz lekelerin oluşması
  • Sürekli ishal olma ve devam etmesi
  • Sürekli devam eden kuru öksürük ve bununla birlikte oluşan nefes darlığı

Aids yukarıda da değindiğim gibi cinsel ilişki sırasında görülen ve vücuda girdiğinde tedavisi olmayan bir hastalıktır, bu durum daha çok gelişmemiş ülkelerde sık sık görülmektedir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu