Adet Sancısına Bitkisel Olarak Ne İyi Gelir?

Rüzgar Toprak
Adet Sancısına Bitkisel Olarak Ne İyi Gelir?

Adet sancısı her kadının ayda bir yaşadığı önemli bir sorun. Çok sayıda kadın farklı şiddetlerde de olsa adet öncesi ve sonrası ağrılardan yakınır. Doğal tıp sizi adet ağrılarından kurtaracak bitki ve tedavi yöntemleri öneriyor.

Kadınların yumurtlama dönemlerinde baş gösteren ağrılara karşı piyasada birçok ilaç mevcut. Üstelik bunların yan etkileri hemen hemen hiç yok gibi. Fakat bazı kişiler özellikle kimyasal ilaçları almaktan kaçınır ya da hoşlanmaz. İşte doğal çözümler tam onlara göredir. Adet dönemlerindeki kadınlar, genellikle karın, bel ve baş ağrısı, göğüslerde büyüme ve hassasiyet, vücudun su tutması nedeniyle karın bölgesinde şişkinlik, iştah artışı ve kilo alınmasından şikayet ederler. Bu problemlerinizi öncelikle aile hekiminize danışmalı ve şikayetlerinizin altında yatan ciddi bir sağlık sorununuz olmadığından emin olmalısınız.

Sağlıkla ilgili bir probleminiz yoksa, iyileşmek için çeşitli bitki ve otların yardımına başvurabilirsiniz. Her ay belli günlerde gelecek olan ağrıyı beklemek son derece sinir bozucu bir durumdur. Bu beklenti büyük ihtimalle farkında olmadan organizmanızı etkiler ve ağrının şiddetini arttırabilir. Kendinizi bu döneme öncelikle psikolojik olarak hazırlamalısınız. Bütün randevularınızı ertelemek yerine, sizi yormayacak bir işle uğraşabilir ve bu ağrıların sizi esir almasını engelleyebilirsiniz.

Adet Sancısına Bitkisel  Çözümler

Adet Sancısına Bitkisel  Çözümler

Adet Sancısına Bitkisel  Çözümler

Bitkisel tedavi birçok alanda olduğu gibi burada da soruna çare bulabilir. Örneğin, drenaj için; zemberek ve dulavrat otu ya da kayın ağacı, hormonal aktiviteler için; şerbetçi otu, dolaşım için; Hint kestanesi; ağrı kesici ya da rahatlatıcı etkisi için de ıhlamur ve melisa tavsiye edilebilir.

Anason, papatya, yaban bezelyesi, tarhun otu, nane, biberiye de ağrı kesici ve spazm giderici özellikler taşır.

Lokal olarak ilk akla gelen ise; mutlaka bir yerde duyup gördüğümüz, eskilerin gayet iyi bilip uyguladığı, karın altı bölgesine sıcak tuğla ya da su torbası uygulamasıdır. Bunlara bir de, birkaç dakika kaynatılmış sıcak lahana yaprağı ve ısıtılmış kil toprağı uygulamasını eklemek gerekir. Bu tür ağrılarda “sıcak” uygulamaların, damar ve gergin kaslar üzerindeki gevşetici etkisi tartışılamaz. Yine lokal uygulamalara giren masaj ise, özellikle karın altı bölgesine ve sırta yapılabilir. Adet öncesi ve sonrası karın bölgesinde baş gösteren ağrılar, sırtta özellikle de lombar omurga düzeyinde yoğunlaşabilir. Masaj ve sıcak tedavi, sizi rahatlatıp gevşeterek bu ağrılardan kurtulmanızı sağlar.

Adet sancısı için evde çözüm: Adaçayı-servi kokteyli

Adet kanamaları boyunca aroma terapiye çok sık başvurulur. Otları haşlama ve kaynatma çok yaygın olarak kullanılan yöntemlerdir. Servi; damar sistemi üzerinde sıkılaştırma ve gerginleşmeye ada çayı da adet kanamasını arttırıcı bir etkiye sahiptir. Her ikisinin eşit miktarlarda karışımı ise en ideal bileşimi sağlar. Şiddetli adet sancısı sırasında kulak çevresindeki noktalara uygulanacak akupunktur tedavisi de, adet ağrısından kurtulmayı kolaylaştıracaktır.

Adet sancısını geçirmek için de kullanılabilen mezoterapi yöntemi çok hafif bir ilacı, belirli bir miktarda hassas ve ağrılı bölgeye enjekte etmek- ağrıyı ortadan kaldırır. Bazı hekimler bu tür ağrıların psikolojik kökenli olduğunu savunuyor. Bu tartışmaya açık bir konu olsa da, ağrı şiddetinin kişinin psikolojisiyle yakından ilgili olduğu kabul edilebilir. Bu durumda hipnoz da bir tedavi yöntemi olarak gündeme geliyor. Birkaç hipnoz seansıyla bu sorunu aşabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul Ediyorum Gizlilik ve Çerez Politikasını Oku