Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Adet Sancısı Var Ama Adet Olamıyorum, Ne Yapmalıyım?

Adet sancısı ve belirtileri var, sancım çok oluyor ama adet olamıyorum, acaba hamilemiyim? diyenlerin sayısı günümüzde hiç de azımsanacak kadar değil. Günümüzde kadınların yaşadığı en önemli problemlerden biriside aslında adet düzeninde oluşan değişiklikler. Elbette bunun bir çok nedeni var. Bu yazımızda size bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Öncelikli olarak adet olamama nedenlerini şöyle bir sıralayalım. 

Stres: Adet sancınız var ve adet olamıyorsanız bunun en büyük nedeni yaşadığınız strestir. Günümüzde özellikle çalışma hayatına da giren kadınlar aşırı stresli bir yaşam sürmeye başladılar. Duygusal yapıları gereği bu stresle baş edememeleri çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirdi. İşte bunlardan bir tanesi de adet gecikmesi. Adet olamıyorum diyenler eğer stresli bir yaşama sahiplerde öncelikle bu stresin kaynağını ortadan kaldırmaları gerekiyor.

Hamilelik oluşması: Bazı durumlarda kişiler adet gecikmesi yaşarlar ve adet olacak gibi sancı yaşamalarını başka şeylere bağlasalar da asıl altında yatan hamilelik olabilir. Çünkü hamileliğin en belirgin özelliği adet gününün geçmesidir.

Aşırı kilo alımı:  Aşırı kilolu yada obezite sorunu olan bayanlarda adet düzensizliği ve adet gecikmesi görülebilmektedir. Bunun en büyük nedeni aşırı kiloların kadın hormon dengesini bozması diyebiliriz.

Düşük Kilo: Aşırı kilolu olmanın yanı sıra çok düşük kilolu olmakta yine adet adet gecikmesine neden olabilmektedir.

Polikistik Over: Heralde kadınların en büyük korkularından biriside bu polikistik Over Sendromu diyebiliriz. Yumartalıklar içinde yer alan bu kistlerin kadın hormonal dengesini bozmalarına bağlı olarak adet düzensizliği ve adet gecikmesi görülebilmektedir.

Kronik Hastalıklar: Özellikle bir yıldan uzun süren hastalıkların kadın vücudundaki olumsuz etkileri nedeniyle bu tür adet gecikmeleri görülebilmektedir.

Erken Menopoz: Kadınların korkulu rüyası enken menopoz. Erken menopoz belirtilerinden birisi de yine adet gecikmesi adet olamama gibi belirtilerle kendini gösterir.

Tiroid Hastalıkları: Özellikle triid hormonlarına görülen bozulmalar yine adet düzenini olumsuz etkilerler. Tüp bebek yaptırırken tiroid hormonlarının dengede olması bu nedenle çok önemlidir.

Değerli ziyaretçimiz gördüğünüz gibi adet sancım var, adet belirtileri var ama adet olamıyorum diyorsanız yukarıdaki bahsettiğimiz hususları gözden geçirmelisiniz. Bizim burada size tavsiyemiz özellikle stres üzerine yoğunlaşmanızdır.

Adet gecikmelerinin en büyük nedeni stres kaynaklıdır. Bunun dışında ise adet döngünüz düzenli ve adetiniz geciktiyse hamile olma olasılığınız oldukça yüksektir.

Son olarak ise yukarıda bahsedilen hastalık ve rahatsızlıklar yine adet gecikmesinde önemli bir etkendir. Her ne olursa olsun bu durumların tekrar etmesi durumunda hekiminize başvurmanızda büyük yarar vardır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu