Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Adet Oldum Ama Neden Kan Gelmiyor?

Özellikle düzensiz adet gören kadınlar adet oldum ama neden bir türlü kan gelmiyor yada damla damla adet kanaması oluyorum bunun nedeni nedir? gibi sorunlarla boğuştukları çok oluyor. Bu durumu yaşamayan gerçekten anlayamaz. Özellikle adetin tam olmamasının yada olamaması durumunda ağrı bir taraftan, şişlik bir taraftan gerginlik bir taraftan yani perişan oluyor insan.  Gelin şimdi bu durum neden olur neler yapılabilir bunlara bir bakalım.

Adet Oldum Ama Neden Kan Gelmiyor?

1- Stres

Adet olup kan gelmemesinin yada damla damla gelmesinin en büyük nedenlerinden birisi stresdir. Özellikle kadınlarda aşırı stres adet olup kan gelmemesi nedenleri arasında birinci sırada yer alır.

2- Aşırı kilolu yada yazıf olma

Bunun dışında aşırı kilolu olma yada aşırı zayıf olmada yine bu duruma yol açabilir. Bu tür durumlarda başka neden aramayıp bulamayan çok olur. Ama işin aslında aşırı kilolar ve yada çok aşırı zayıflık yer alır.

3- Polikistik Over

Bir başka neden ise polikistik over sendromudur. Bu sendrom hem adet düzensizliğine hemde doğru dürüst adet olamamaya neden olan önemli bir rahatsızlıktır ve mutlaka tedavi edilmelidir.

4-Hormonal Haplar

Doğum kontrol hapları, adet geciktiriciler gibi hormonlara müdahale eden tüm ilaçlar bu tür sorunlara yol açabilir.  Doğum kontrol hapları adetinizi düzene sokar ancak adetin tam olarak oluşmasında sorunlar ortaya çıkarabilir.

5-Erken Menapoz

Bunun dışında yine erken menapoz yine bu tür adet sorunlarına yol açabilmektedir. 25 yaş üstünde bir çok kişi erken menapoz sorunuyla karşı karşıyadır. Mutlaka hekime görünülmelidir.

6- Hormonal Sorunlar

Tiroid hastalıkları da yine adet olup tama sökülememenin nedenleri arasında yer alır. Çünkü troid hormonları kadın hormonlarını dengeleyen önemli hormonlardır. Tiroid bezinde meydana gelen bir sorun adet düzensizliğinden tutun tam adet olamama gibi durumlara neden olabilmektedir.

7- Kronik Hastalıklar

Kronik hastalıklar da yine adetinizi tam olamamanıza neden olabilir. Bazı kronik hastalıklar kadın hormonal dengesini bozorlar ve bu nedenle ilk belirtiler kendisini adet düzeninde gösterir.

8- Emzirme

Özellikle emzirme döneminde adet dengesizlikleri görülebilir. Vücut yeni yeni hamilelikten çıkması nedeniyle adet düzeni tam oturmadığı için bu tür sorunlar oluşabilir.
Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle adet düzeniniz bozulabilir. Geç adet olabilirsiniz. Bunun yanında konumuzun başlığını oluşturan adet olup kan gelmemesi yada damla damla kan gelmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Peki tam adet olamaması durumunda ne yapmalıyız?

Öncelikli olarak bu tür durumda yukarıda bahsedilen durumların ortadan kaldırılması yada kalması için beklenmesi sorunun çözümünde önemli rol oynar. Eğer ki yukarıda bahsedilen durumlardan birine yada bir kaçına sahipseniz durumu düzeltmek için önceliğiniz bu nedenlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken husus hastalıklarda kullandığınız ilaçlara da dikkat etmeniz olacaktır. Örneğin trioid hapları, yada doğum kontrol haplarının bu tür yan etkileri olabilir. Burada unutulmaması gereken husus bu hapları bırakırken mutlaka hekiminize danışmanız gerektiğidir.

Önemli: Bilginiz vardır ancak yinede hatırlatmamızda yarar var. Bir ılık su torbası, güzel bir fincan çay, güzel bir kitap ve stresten uzak dinleneceğiniz bir mekan hem rahatlamanızı hemde mevcut durumu çözmenize önemli ölçüde yararlı olacağını unutmayın.

Onun dışında eğer ki yine durum düzelmiyorsa mutlaka hekiminize gitmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü biz yıllarca adet düzensizliği sorunuyla uğraştık ancak sonunda hekimimize giderek durumun çözülmesini sağladır. Sizlere de tavsiyemiz bu yönde olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılarımız: 

Reçetesiz ve Hızlı Adet Söktürücü İlaç Hangisidir?

Adet Oldum Ama Neden Sökülemiyorum?

Adet Gecikmesi Neden Olur?


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu