in

Adet Kanamasının Çabuk Bitmesi İçin Ne Yapılır?

Gönderi paylaş:

Adet kanamaları bazı durumlardan normalden uzun sürüyor. Böyle durumlarda uzun süren adet kanamasının çabuk bitmesi için ne yapılır, bu adet kanaması nasıl durdurulur gibi endişeler oluşuyor. Elbette adet kanamasının normalden uzun sürmesi istenilen bir durum değil. Adet kanamasının çabuk bitmesi ve ağrılardan bir an önce kurtulmanın çok hızlı bir yolu olmadığını bilmelisiniz.

Burada bahsedilen uzun süren adet kanamasının çabuk bitirilmesi, durdurulmasıdır. Yani adeti 1 günde bitirmek hatta 1 saate indirmek ister gönül ama bu pek mümkün görünmüyor. Ancak adetin normalden çok uzun sürmesini de istemiyoruz.

Bildiğiniz üzere her kadının adet miktarı farklı olabilmektedir. Kimi aşırı adet görürken kimi daha fazla adet görmektedir. Aşırı adet kanamasında kanama miktarı çok fazla olur ve buna menoraji denir. Eğer normal adetinizden çok fazla kanama oluşuyorsa hekiminize başvurmanızda yarar vardır. Ancak burada bahsedeceğimiz adet kanamasının uzun olması. Yani 3-7 gün olacak adet kanamasının 10-12 gün yada daha fazla geçmesi gibi.

Zaten her kadın ne kadar miktarda regl kanaması olduğunu ve kaç gün sürdüğünü az çok bilir. Bu rutinin dışına çıkılan durumlarda eğer aşırı adet kanaması yaşıyorsanız hekiminize başvurmalısınız. Onun dışında adet süreniz uzuyor ve bu durum sizin canınızı sıkıyorsa yapılacak bir çok şey var gelin onlara bir göz gezdirelim.

Öncelikle uyarmamız gereken bir konu var. Yeni adet olmaya başlayan genç hanımların adet döngüleri düzensiz ve daha uzun olabilir. Bu durumda bu dengenin sağlanması yaşın ilerlemesiyle, evlilik ve hamilelik gibi durumlarla regl dönemi düzene girer. Bu düzensizliği gidermenin en iyi yolu sağlıklı beslenme ve hormonal dengenize müdahale eden ilaçlardan uzak durmanızdır.

Peki Adet Kanamasının Çabuk Bitmesi İçin Neler Yapabiliriz?

 1. İlk olarak bol bol su tüketmelisiniz. Su tüketimi adet kanamasının hızlı bir şekilde atılmasını ve vücudun daha çabuk kendini toparlamasını sağlayacaktır.
 2. Kahve ve alkol gibi içecekler adet süresini uzatır ve daha sancılı hale getirir. Bu nedenle kafein ve asit içiren besinlerden uzak durmalısınız.
 3. Tabiki sebze ve meyve bol miktarda tüketilmelidir. Bol miktarda sebze meyve tüketmek hem adet sürenizi dahada kısaltacak hemde kaybettiğiniz vitamin ve minerallerin çok çabuk yerine konmasını sağlayacaktır.
 4. Taze fasulye ve limon aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketebilirsiniz. Özellikle fasulyenin regli hafiflettiği ve durdurduğu kanıtlanmıştır.
 5. Ada çayı ve aslanpençesi gibi bitkisel çaylar tüketebilirsin. Bunları kullanırken hamile olmadığından emin ol. Bunlar hamilelikte tehlikeli bitkisel çaylardır.
 6. Kanamanı karnına ve ayağına sıcak su torbası koyarak hızlandırabilirsin. Unutma her şeyin aşırısı zararlıdır.
 7. Rahim bölgene masaj yap. Bu masaj adet geçirmeni hızlandırır ve adetin çabuk bitmesine yardımcı olur.

Bunlarla birlikte uzun dönemde adet kanamasını uzatan durumlardan bahsedelim. Bunlar adet kanamasının daha uzun sürmesine neden olurlar. Peki nedir bunlar?

 • Aşırı kilo
 • Yetersiz beslenme
 • Ani kilo kaybı
 • Aşırı stres ve üzüntü
 • Farklı hastalıklar için kullanılan ilaçlar
 • Hormonal ilaçlar
 • Doğum kontrol hapları
 • Çeşitli hormonal bozukluklar
 • Rahimde ki miyom tarzı rahatsızlıklar

Yukarıda bahsedilen durumlarda da adet döngüsü ve süresi bozulup uzayabilmektedir. Yani sadece kısa vadeli çözümlerle değil uzun vadeli çözümlerle de adet kanamasının uzun sürmesinin önüne geçilebilir. Bunun için yukarıda bahsedilen durumları düzeltmek ve sağlıklı yaşamak en büyük çözümdür diyebiliriz.

Değerli ziyaretçimiz gördüğünüz üzere bahsettiğimiz hususlara dikkat etmeniz durumunda daha çabuk adet kanamanızı bitirmeniz ve uzun süren adet süresini kısaltmanız mümkün olacaktır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.