Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Adet Gecikmesi Neden Olur?

Kadınlarda adet gecikmesi ne sebeple ve neden olur, nedenleri nelerdir sorusuna cevap vereceğiz bu yazımızda. Bazı kadınlarda, kişiye özel durumlar adet gecikmesine neden olur. Sağlıklı ve üreme çağında olan kadınların hepsi, hamilelik dönemi dışında ortalama olarak ayda bir kez düzenli adet kanaması yaşamaktadır. Dünya genelinde adet dönemleri arasındaki 24 ile 31 gün arasında olması normal kabul edilmektedir. Ayrıca adet kanamasının 2 ile 7 gün sürmesi de sağlıklı kabul edilmektedir. Ancak bir çok kadında bu döngü bazı durumlarda bozulabilmektedir.

2 adet arasındaki gün sayısının 21 günden daha az ya da 35 günden daha uzun olması, kanamanın ise 3 günden az ya da 7 günden çok sürmesi adet düzensizliği olarak bilinmektedir. Her kadın yılda iki üç kez adet düzensizliği sorunu yaşayabilir ve bu doğal karşılanır. Bu durumda doktora başvurmaya gerek duyulmaz. Ancak adet gecikmesinin 35 günden fazla sürmesi durumu sürekli olarak oluşur ise mutlaka doktora görünmek gerekmektedir. Adet gecikmesinin çeşitli sebepleri olabilmektedir. Aşağıda adet gecikmesinin sebepleri anlatılmıştır.

Peki Adet Gecikmesi  Neden Olur?

Adet Gecikmesine  Neden Olan Durumlar

1- Hormon Bozuklukları

Adet gecikmelerinin genelde temel nedeni hormon bozuklukları olmaktadır. Bunu belirlemek için kan tahlili ile hormon testi yapılmaktadır. Bu tahlil ile FSH, AMH, Prolaktin gibi hormonların değerlerine bakılmaktadır.

2- Hipofiz Hastalıkları

Hormon salgılamaya yarayan organların çalışmasını düzenleyen beynin, hipofiz bölgesinde oluşan salgı sorunları adet gecikmelerine neden olabilmektedir.

3- Erken Over Yetersizliği

40’lı yaşlardan önce yumurtalıkların tamamının tükenmesi sonucunda adet olamama durumuna over yetersizliği denilmektedir. Bu duruma erken menopoz da denilmektedir.

4- Kullanılan İlaçlar

Radyasyon ve yumurtalık bölgesini etkileyen ilaçların kullanımı, adet gecikmesine neden olabilmektedir. Özellikle hormonlar üzerinde etkili olan yada hormonlar üzerinde yan etki gösteren ilaçlar adet gecikmesine neden olabilir.

5- Polikistik Over Sendromu

Adet gecikmelerinin yaklaşık olarak % 30’u polikistik over sendromundan kaynaklanmaktadır. Bu durum yumurtlama bozukluğu ve aşırı kıllanma ile kendini gösterir. Bunun dışında çok fazla kilolu olmak da adet gecikmesine neden olabilir.

6- Stres

Adet gecikmesinin en büyük nedenlerinden bir taneside elbetteki strestir. Bazen kadınlar gerçek anlamda hem duygusal hemde psikolojik olarak aşırı stres içine girerler. Bu durumlarda adet döngüsü bozulabilir ve adet gecikmesi ortaya çıkabilir.

İşte yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı adet gecikmesi görülebilmektedir. Adet gecikmeleri gerçek anlamda kadınların yaşam kalitesini aşağıya çeker. Bu nedenle daha dikkatli olunmalı ve adet gecikmesi nedenleri ortadan kaldırılmalı yada tedavi edilmelidir.

Adet Gecikmesi Tedavisi

Öncelikle gecikmenin temel nedeni belirlenmektedir. Bu anlamda gerekli tahlil, test ve muayene yapılmaktadır. Adet gecikmesi 7. Güne kadar beklenebilir. 7. Günden sonra gebelik testi yapılmalıdır. Hamilelik yoksa adet gecikmesinin sebebi belirlenerek en uygun ilaç tedavisi görülmelidir. Adet gecikmesi için kullanılan bazı bitkisel çaylar içilerek rahatlık sağlanabilir. Ancak en doğru yol bir kadın doğum uzmanına gitmektir.

Sağlıcakla Kalın.


Öneriler Yazılarımız:

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Evde Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Erken Adet Görme Hamilelik Belirtisi Midir?

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu