Kadın Sağlığı ve Hastalıkları

Adet Bittikten ve İlişkiden Sonra Kan Gelmesi

Adet bittikten sonra pek normal olmayan bir durumdur cinsel ilişkiden sonra kan gelmesi. Cinsel ilişki sonrası kanama normal sağlıklı durumlarda görülmez ilk gece kanaması hariç. Özellikle adet bittikten sonra cinsel ilişki sonrasında görülen bu kanamalar pek hayra alamet kanamalar değillerdir. Bu kanamaların nedenlerine bakıldığında önemli sorun ve hastalıkların olduğunu görürüz. Gelin şimdi bu durum neden oluşur bunlara bir bakalım.

Vajinal Enfeksiyonlar

Özellikle vajinal enfeksiyonlar  adet sonrasında yaşanan cinsel ilişki sonrası hafif kanamalara neden olabilmektedir. Bu enfeksiyonlar arasında vajinit, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, servisit ve pelvik enfeksiyon hastalığı yer alır. Bunların çözümü için hekiminize danışmaktan başka çareniz yok elbette. Yine hekiminizin önereceği ilaçlarla birlikte bitkisel çözümleri de kullanarak bu durumu kontrol altına almanız mümkün.

Vajinal Kuruluk

Vajinal kuruluk vajina yolunun ıslaklığının ortadan kalmasıyla ortaya çıkar. Bu ıslaklığın ortadan kalkması elbetteki sürtünme sonucu kanamaların yaşanmasına neden olabilir. Bu kuruluğun nedeni, uygun olmayan hijyen ürünlerinin kullanılması, doğum, emzirme, kemoterapi, tam olarak cinsel uyarılmadan direk birleşmenin olması gibi durumlarda vajinal kuruluk oluşur. Bu durumu düzeltmenin yolu ise duruma ortaya çıkaran nedenlerin ortadan kaldırılması en hızlı çözümdür.

Vajinal Polipler

Vajinada yer alan kanser olmayan oluşumlardır. Vajina iç bölgesinde serviks ve rahim bölgesinde yer alırlar. Polipler cinsel ilişki sırasında çevresinde yer alan kılcal damarların çatlamasına ve ilişki sonrası bunun kanama olarak ortaya çıkmasına neden olabilirler.  Hekiminize başvurup durumun çözümü için gerekil tedaviyi olmak en doğrusudur.

Vajinal Yırtılma

Normal şartlarda cinsel birliktelik belli bir sertlik düzeyinde gerçekleşir. Bazen cinsel ilişkide aşırı hareketler ve aşırı sert cinsel birleşme vajinal yırtılmaya neden olabilir. Bu tür bir durumda kanama süreklilik arz edebilir. Bu tür bir durumda kanama süreklilik arz ediyorsa hekiminize başvurmanız en doğrusu. Çok az kanama oluşmuşsa ve devam etmiyorsa bir süre cinsel ilişkiye ara vermeniz en doğrusu.

Bunların dışında

 • Serviks veya rahim kanseri olmanız,
 • Menopoz geçirmeniz yada menopoz sonrası döneme girmeniz,
 • Yakın zamanda doğum yapmış olmanız,
 • Hala emziriyor olmanız,
 • Prezervatif olmadan çok sayıda kişiyle cinsel ilişki yaşamanız,
 • Uyarılmadan direk cinsel birliktelik yaşamanız,
 • Sık sık vajinayı yıkamanız,

gibi durumlarda da yine adet sonrası yaşanan cinsel ilişki sonrasında kanamaların oluşmasına neden olabilmektedir.  Unutmayın ki bu tür durumlarda bazı konulara dikkat ederek çözmeniz mümkün ancak yukarıda bahsedilen durumlara uymayan ve sebebini bilmediğiniz bir kanama yaşıyorsanız hekiminize başvurmaktan çekinmeyin.

Hangi durumda hekime başvurmalıyım?

 • Özelikle aşırı vajinal kaşıntı ve yanma yaşıyorsanız,
 • İdrar yaparken batma ve yanma hissi oluşuyorsa,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı çekiyorsanız,
 • Adet dışında ağır ve bitmeyen kanamalar yaşıyorsanız,
 • Ciddi karın ve bel ağrısı durumlarında,
 • Normal olmayan vajinal akıntılar oluşuyorsa,

Bu tür durumlarda hekiminize başvurmanız en doğrusudur. Unutmayın daha sonra yaşayabileceğiniz büyük sorunlara sebebiyet vermeden hekiminize başvurarak tedavi olmanız en doğrusudur.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılarımız:

Adet Oldum Ama Neden Kan Gelmiyor?

Adetliyken Soğan Suyu yada Kürü İçilir Mi?


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu