Cinsel Yolla (İlişkiyle) En Sık Bulaşan Hastalıklar ve Tedavileri
Gönderi paylaş:

Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hakkında Sık Sorular Sorular


Soru: Adeti geciktirmek mümkün müdür?

Cevap: Sınav, yolculuk, evlilik zor şartlarda yapılan seyahatler gibi durumlarda adeti geciktirmek tabi ki mümkündür. Eğer adet gününüz gerçekten kötü bir gün denk geliyorsa, doğum kontrol haplarını değişik bir biçimde kullanarak bu olayı geciktirmeniz mümkün. Ancak bu konuyla alakalı olarak mutlaka bir hekime danışmalısınız.


Soru: Adet sancıları migren tipi baş ağrısına mı neden oluyor?

Cevap: Bu durum daha çok adet dönemlerinden bir iki gün önce ya da kanamanın ilk gününden özel bir migren tipinden yakınırlar. Bu tüp migren ağrıları, çoğu zaman diğer migren ağrıları gibi klasik ağrı kesici yöntemlerle tedavi edilebilirler. Ancak bu ilaçlara rağmen geçmeyen ağrılar söz konusuysa hekiminize başvurmalısınız.


Soru: Adet döneminde seks yapabilir miyim?

Cevap: Bu tamamen kadının ve erkeğin isteğine kalsa da bu dönemde seks yapmak dinen günahtır. Bununla birlikte cinsel yolla bulaşan hastalıklar olabilir. Ayrıca konudan habersiz olan eşinizin sizden cinsel olarak soğuyabilir.


Soru: Adet döneminde Aspirin kullanmak sakıncalı mıdır?

Cevap: Adet döneminizde grip olmanız ya da diş ağrısı çekmeniz ihtimali var.  Aspirin kan sulandırıcı özelliği olduğu için adet döneminde kanamayı artırabilir. O yüzden adet döneminde aspirin kullanmak sakıncalıdır.


Soru: Tampon kullanmak sağlıklı mıdır?

Cevap: Her kadın hamilelikte rahatlıkla tampon kullanabilir. Tabii ki bünyesine ve kanana şiddetine uygun ürünü seçmek, tamponu üç saatte bir değiştirmek ve genital enfeksiyon durumlarında tampon kullanmaya ara vermek gibi bazı hijyen kurallarına uymak şartıyla.


Anamnez nedir?

Hamile kadının ön geçmişidir. Burada söz konusu olan kadının önceden geçirmiş olduğu hastalıklar, gebelikler, doğumlar ve düşüklerdir.

Yumurta kisti nedir?

Kadında yumurtalıklarından her ay bir kese içinde gelişen cinsiyet hücresinin çeşitli hormonal ve mekanik nedenlerle kesesinin çatlamayarak daha da büyümesi ve 5 – 6 cm boyuta kadar ulaşmasıdır. Ancak ne yazık ki, bu kadınlar yumurtalığın kist yapmış diyerek hemen ameliyata alınmaktadır. Oysa ki basit bir ilaçla ya da çoğu kez adeti beklemekle kendi kendine kaybolacaktır.

Akıntı veya kanser testi nedir?

Rahim ağzı kanserinin yakalanmasında kullanılan bir tarama testidir. Normal bir jinekolojik muayenede mutlaka yapılmalıdır. Kadının yaşı ne olursa olsun cinsel yaşama başladıktan sonra yılda bir kez tekrarlanmalıdır. Rahim ağzı muayenede normal görülse dahi bu test yapılmalıdır.

Miyom nedir?

35 yaş üzerindeki kadınların yüzde 40’ında rastlanan düz kas ve bağ dokusundan oluşmuş selim tümörüdür. Kanserleşme oranı yüzde 0, 5 civarındadır.

Mantar nedir?

Kadın vajinasının en sık rastlanın iltihabıdır. Etken Candida albicans denilen bir mantar türüdür. Mantar hücresi zaten kadının bağırsaklarında ve vajinasında vardır. Bunların bir enfeksiyon oluşturulması ancak sıcak, nemli ve asiditesi bozulmuş koşullarda gerçekleşir.

Süt hormonu nedir?

Prolaktin olarak adlandırılan bu hormon beyinde hipofiz bezinden salgılanır. Bir çok canlı türünde mevcuttur. Ön planda süt salgısında görev almakla birlikte vücutta birçok fonksiyonu vardır. Normalden yüksek olduğu durumlarda adet düzensizlikleri, göğüslerden süt gelmesi, kısırlığa neden olabilir.

Mongol bebek testi nedir?

Gebeliğin sıklıkla 15 – 17. haftalarında istenen ve anneden alınan kanda yapılan bir testtir. Bu bir tanı testi değil tarama testidir. Bu testi müspet çıkan vakalarda amniyosentez yapılarak kesin tanı kromozom analiziyle konur.

Rahim ağzında yara nedir?

En sık rastlanan ve yanlış bir terimle yara diye bahsedilen, kadınların büyük bir endişe duydukları olay esnasında rahim ağzını döşeyen yassı epitelin yerine kırmızı görünümlü ve salgı yapıcı karakterde olan, ayrıca rahim ağzı kanalını döşeyen glandüler dokunun gelmesi olayıdır. Enfeksiyona açık bir dokudur. Enfekte olduğunda akıntı ve kasık ağrısına yol açabilir.

Ödem nedir?

Dokularda birikir ve şişerek kendisini belli eder. Ödem, çoğunlukla baldırlarda, ayaklarda, yüzde ve parmaklarda görülür. Ödem, hamilelikte görülen diğer değişikliklerdendir. Ancak ödem EPH gestozun bir belirtisi de olabilmektedir.

Ultrason nedir?

Ultrasonografi de denir. Hiçbir tehlikesi ve ağrısı olmayan kontrol yöntemidir. Ultrasonda bebeğin anne karnındaki boyu, büyümesi ve hareketleri gözlemlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir