in

Kaç Haftalık Düşüklerde Kürtaj Gerekmez?

Gönderi paylaş:

Düşük yapan kadınların aklındaki sorulardan birisi de kaç haftalık düşüklerde kürtaj gerekmez? sorusudur. Bir çok gebelik ilk bir ayına ulaşmadan bile düşükle sonuçlanabilmektedir. Bu düşüklerin bazılarında kürtaj gerekirken bazılarında ise kürtaj gerekmez.  Kürtaj deyince kadınların bir çoğunun korkması gayet normal.

Aslında düşük yapmak bir çok kadının hayatında olan bir olgudur.  Kürtaj gerçeğiyle karşı karşıya kalan kadınlar acaba kürtaj olmalımıyım diye kendine sorabiliyor. Bu gayet normal ancak unutulmaması gereken düşüğün bir saç boyatma gibi bir işlem olmaması yani sizin tercihinizde olan bir durum değil.

Şimdi akıllarda şu soru var, düşük yaparsam kaç haftalık hamilelikte kürtaj gerekmez.  Genel hatlarıyla bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Genelde 3-4 haftalık gebeliklerde kürtaj gerekmez bunun nedeni fetüsün çok çok küçük olmasıdır diyebiliriz. Ancak bu kararı sadece hekiminizin verebileceğini unutmayın.  Bu konuyla ilgili durumun nasıl geliştiğini sizlere aktaralım.

4-5 haftalık bir hamileliğiniz var ve kanama yaşamaya başladınız. Bu hamileliğinizle ilgili büyük bir sorunun olduğunu yani aslında düşük yapmış olabileceğinizi gösterir. Hemen tabiki hastaneye gidip hekiminize görünüyorsunuz. İşte bu noktada hekiminiz gerekli ultrason, inceleme ve muayeneden sonra size hayır bu durumda kürtaj gerekmez veya hemen size kürtaj uygulamalıyız şeklinde karar verir ve bu şekilde hareket eder.

Kürtaj yapıp yapmayacağınız sadece hekiminizin verebileceği bir karardır. Bunun nedeni 3 haftalık bir gebilkte bile içerde sadece fetüsten ziyade çeşitli materyaller olabilir bunların temizlenmesi için kürtaj gerekebilir. Bunun dışında eğer kanamanız varsa ve sürekli devam ediyorsa bu kanamanın durdurulması içinde hekiminiz kürtaj yapılmasına karar verebilir.

Gördüğünüz üzeren,  kürtaj sadece kaç haftalık hamile olduğunuza bakılarak verilen bir karar değildir. Gerek içerde başka metaryellerin olması, gerek kanamanın devam etmesi gerek hekiminizin görebileceği bir sorun olması nedeniyle kürtaj kararınız hekiminiz tarafından verilir. Hekiminiz gerekli incelemeden sonra size hayır bu durumda kürtaj gereksiz de diyebilir ve ilaç verip evinize gönderebilir.

Kadınlar hastaneye yatıp kürtaj yaptırmaktan pek hoşlanmaz. Hoşlanmamaları bir kenara kürtaj yaptırmaktan da korkarlar. Ancak şu unutulmalalıdır ki kürtaj çok basit ve kolay uygulanabilir küçük bir işlemdir diyebiliriz. Bu nedenle düşük yaptığınızı farkettiğinizde kürtajdan korkup sakın hekiminize başvurmamazlık yapmayın. Unutmayın sağlığınızdan değerli hiç bir şey yok.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılarımız: 

Kürtaj (Probe Küretaj) Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Kürtaj Hangi Durum ve Hastalıklarda Yapılabilir?

Kürtaj Nasıl Yapılır? Nasıl Olur?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir