in

İştah Kapatmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Gönderi paylaş:

Diyet yapmak isteyenlerin en büyük sıkıntıları iştahlarının önüne geçememelerindendir. Bu nedenle de çok sık olarak diyete başlayıp sonlandırırlar. Eğer ki canınız daima bir şeyler çekiyor ve yemek yeme ihtiyacı hissediyorsa bu sizin iştahınıza hakim olamadığınız anlamına gelecek ve bunu mutlaka kontrol altına almanız gerekecektir.

Tat Alma Duyunuzu Uyarın!

Uzmanlar yaptıkları araştırmada şu sonuca varmışlardır. Eğer ki siz tat alma duygunuzu farklı tatlarla çeşitlendirirseniz o zaman porsiyonlarınızın da küçüldüğünü görebileceksiniz. Özellikle de tadını ve kokusunu beğenmediğiniz yiyecekler bir süre sonrasında porsiyonlarında küçülmesine neden oluyor.

Yeme İsteği Beyinde Başlıyor

İnsanın açlık duygusunun başladığı nokta beyindir. Beyin vücudun enerjisinin azaldığını fark ettiğinde doğrudan sizi yemek yemeniz yönünde uyaracaktır. Bunun için ise bir takım salgılar gönderir fakat bu salgıların gönderilmesini sağlayan kısım duygularında kontrol edildiği kısımdır bu yüzden de kendinizi farklı durumlarda hissettiğiniz de acıkma eylemi gerçekleştiriliyor.  Bunu bir örnek olarak ta şu şekilde belirtebilirim. Yemek sonrasında canınız eğer ki tatlı istiyorsa bu sizin aç olduğunuz anlamına gelmeyecektir duygularınızla bunu kafanızdan silmezseniz kontrol edemez hale gelirsiniz ancak kafanızdan attığınız da zaten aç değilsiniz ve unutacaksınız.

Bol Su İçin!

Su içmek kendinizi tok hissetmeniz açısından önemli. Ayrıca vücudunuz susuz kaldığında çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderiyor. Bol su içmek, bedeninizin su istediği zamanlarda yemeğe yönelmenizi engelleyecektir. Kabızlığı önlemek için de bol su içmek gerekmekte. Kabızlık kişinin kendisini şiş, sıkıntılı hissetmesine neden oluyor. Bu da yemek yeme dürtüsünü artırıyor. Diyetteki motivasyonun bozulmasını sağlıyor. Tartı sonuçlarını olumsuz etkileyerek sanki kilo vermemiş gibi çıkmasına yol açıyor. Bu nedenle kabızlığı da önlemek için mutlaka su içmek gerekiyor.

Atıştırma Krizlerinden Kurtulun!

Günümüzün en büyük tehditlerinden bir tanesi de ayaküstü yemeler ve hazır gıdalardır. Bu alışkanlıklarınız varsa mutlaka bunu hızlıca terk etmeniz gerekiyor.  Çünkü hazır gıdalar sizin sağlıksız bir beslenme yapmanıza neden olacağı gibi bir süre sonrasında da iştahınızı kontrol altına alamamanıza neden olacaktır. Ancak öğünlerin aralarında yemek isterseniz burada da miktarına dikkat etmeniz gerekiyor.

Metabolizmanız ne kadar hızlı bir şekilde çalışırsa o kadar hızlı zayıflamanıza ve kilo vermenize neden olacaktır. Uzmanlar metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olacak yöntemler hakkında önerilerde bulunmuşlardır. Bizde metabolizmanızın hızlandırılması konusunda sizlere bilgi vermek istedik.

Su içerek metabolizmayı hızlandırın

Suyun insan hayatı için çok önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bilimsel araştırmalar neticesinde de su içen insanların içmeyenlere oranlar % 30 metabolizmalarının daha hızlı olduğu belirlenmiştir. Diyet yapmak için de su tüketimi oldukça önemlidir. sağlık bir insanın bir gün boyunca en az 2 litre civarında su içmesi gerekir.

Spor yaparak metabolizmayı hızlandırın

Metabolizma inanın yaşına bağlı olarak da çalışmaya devam edecektir. Siz kendinizi genç görmek istiyorsanız o zaman mutlaka sporunuzun da eksik etmemek durumundasınız. Spor kaslarınızdan tutunda metabolizmanızın hızlanmasına varıncaya kadar pek çok konuda etki sağlar. Spor salonlarında çalışma gibi bir durumunuz olmayacaksa evinizde de düzenli şekilde egzersiz yapabilirsiniz.

Süper besinlerle metabolizmayı hızlandırın

Bazı besinler vardır ki onlar metabolizmanızın çok hızlı bir şekilde çalışmasına neden olacaktır. Örneğin çikolata, baklava, patates kızartması burada süper besinler şeklinde değerlendirilmektedir.  Aşırı yağlı olan besinlerin kilo aldırıcı ve metabolizmanızı yavaşlatıcı bir etkisi vardır bu nedenle de bunlardan uzak durmanız gereklidir.

Metabolizma hızlandıran çay için

Metabolizmanızı hızlandırmak için evinizdeki malzemelerden destek alabilirsiniz. Örneğin metabolizmanızın hızını artıracak olan çay yapabilirsiniz. Karabiber, zencefil ve de tarçın kilo vermede etkilidir bu nedenle de bunlardan birisiyle yapılan çay tariflerini deneyebilirsiniz.

Yukarıda başlığını vermiş olduğumuz bu 4 adım metabolizmanızın hızını da artıracaktır. Bu yöntemleri hayatınızın içerisine bir düzen şeklinde eklediğiniz de metabolizma hızınızı artırmış olacak ve de daha hızlı kilo vereceksiniz. Üstelik fit bir vücut için bu şarttı.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir