in

İslami Yani Hicri Cinsiyet Belirleme Takvimi Ne Kadar Doğru?

Gönderi paylaş:

İslam’da cinsiyet belirleme takvimi İslami takvim olan  hicri takvime göre hesaplanır. Ancak hicri takvime göre yapılan bu takvim ne kadar doğru yada ne kadar yanlış gelin bir göz atalım.

Erkek bebek mi kız bebek mi? diye yıllardan beri süregelen bu bebek cinsiyet takvimini İslami açıdan ne derece doğru olduğu ayrı bir tartışma konusu olmakla birlikte bu takvimin doğruluğu da ayrı bir tartışma konusudur. Şimdi gelin duruma bir göz gezdirelim.

İslami açıdan bakıldığında bildiğiniz üzere İslamiyet geleceğin tahmin edilmesi vb hususları yasaklamıştır. Çünkü geleceği bir tek Allah bilir İslami olarak kabul görmüştür.

Ancak biz burada geleceği tahmin etmekten ziyade hamile kalmış kadınların acaba bebeğim erkek mi olacak yoksa kız mı?

Hangi takvime göre hamile kalırsam erkek bebeğim yada kız bebeğim olur merakını gidermek tüm amacımız. Şimdi gelin hicri takvime göre cinsiyet belirleme takvimini sizlere anlatalım.

Bildiğiniz üzere miladi takvim yani bizim kullandığımız takvim de 52 hafta varken hicri takvimde 51 hafta yer almaktadır.

Hicri takvimdeki aylar aşağıdaki gibidir.  Bunun nedeni ise miladi takvimde 365 gün varken hicri takvimde 354 gün olmasıdır. Yaklaşık olarak hicri takvim bizim takviminden bir hafta kısadır.

 
Ay Türkçe İngilizce Arapça Gün
Birinci Ay Muharrem Muharram ul Haram لمحرم 30
İkinci Ay Safer Safar ul Muzaffar صفر 29
Üçüncü Ay Rebiülevvel Rabil’ al-awwal ربيع الأول 30
Dördüncü Ay Rebiülahir Rabi’ al-than ربيع الثاني 29
Beşinci Ay Cemaziyelevvel Jumad al-awwal جمادى الأولى 30
Altıncı Ay Cemaziyelahir Jamad al-thani جمادى الآخرة 29
Yedinci Ay Recep Rajab رجب 30
Sekizinci Ay Şaban Sha’aban شعبان 29
Dokuzuncu Ay Ramazan Ramadan رمضان 30
Onuncu Ay Şevval Shawwal شوال 29
Onbirinci Ay Zilkade Dhu al-Quidah ذو القعدة 30
Onikinci Ay Zilhicce Dhu al-Hijjah ذو الحجة 29 ve ya 30
İslam’da cinsiyet belirleme takvimi ay tablosu

 

İşte hicri ve ay takvimine göre yapılan bu hesaplamada eğer bebek hangi ayda dünyaya gelecekse ona göre hesaplama yapılmış ve erkek yada kız olacağı tahmin edilmiştir. Şimdi alta eklediğim tabloya göre hesaplamayı gösterelim.

Hicri takvime göre aylar

İslami Yani Hicri Cinsiyet Belirleme Takvimi Ne Kadar Doğru?

Şimdi burada yer alan hesaplamaya göre biz size bir örnek vererek açıklayalım sizde kendinize göre İslami yani hicri takvime göre cinsiyet tahmininizi yapabilirsiniz.

Şimdi burada 18 ve 45 yaşındaki yaş aralıklarını aldık. Hukiki açıdan bu yaşlar uygun olduğu için. 34 yaşında bir kadını ele aldığımızda eğer 8. ayda yani şaban ayında doğum yaparsa kız çocuğu olacaktır hesabı yapılmıştır.

Sizlerde kendi yaş ve doğum yapacağınız tarihe göre bu hesaplamayı yapabilirsiniz. İslami yani hicri takvime göre cinsiyet takvimi ile cinsiyet tahminin nasıl yapıldığını görmüş olduk.

Utulmaması gereken husus ise  gerek cinsiyet belirleme takvimleri gerekse cinsiyet tahminleri noktasında bilimsel bir yöntemin olmadığıdır.

Yani her ne olursa olsun bilimsel olarak işte şöyle yaparsam erkek olur böyle yaparsam kız olur yada şu yönteme göre hesaplama yapılırsa kız yada erkek doğacak demenin bilimsel bir yolu yoktur.

Bunun anlamanın en bilimsel yolu ise gebeliğin ilerlemesiyle birlikte yapılacak ultrason ile bebeğin cinsiyeti belirlenir.

Bu konuyla alakalı bilimsel çalışmalar yürütülse de henüz yüzde yüz cinsiyet belirlemeyle alakalı net bir durumdan bahsedilememektedir.

Bu konularla alakalı olarak aşağıdaki yazılarımızı da okumalısınız. Sağlıcakla Kalın.

  1. Doğru Çıkan Garanti Cinsiyet Tahminleri Listesi
  2. Çin Takvimine Göre Cinsiyet Tahmini
  3. Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme Mümkün Mü?
  4. Erkek Kadından Önce Boşalırsa Bebek Erkek Mi Olur?
#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir