in , ,

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? İlk Gece Korkusu İpuçları

İçindekiler

Gönderi paylaş:

İlk Gece Korkusu nasıl yenilir? İlk gece çok acıyor mu? Cinsel ilişkiden korkan kadın ne yapmalı? İlk cinsel ilişkide acı nasıl azaltılır? İlk gece neden korkulur? En sık sorulan ve en çok merak edilen ilk geceyle ilgili bu soruların ve daha fazlasının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

İlk gece korkusu öncelikle nedir? bunu açıklayalım daha sonra adım adım ilk gece ile ilgili tüm detayları ve ilk gece korkusunu yenmek için ipuçlarını vereceğiz.

İlk Gece Korkusu Nedir?

İlk cinsel ilişki bir çift için oldukça önemlidir. Çoğu çift cinsel bilgi ve tecrübe eksikliğinden dolayı bu günü korku ve endişe ile karşılar. Oysaki bazı ufak bilgilerin hem kadın hem erkek tarafından önceden öğrenilmesi, stresin azaltılması ve kafada endişeye yol açan nedenlerin giderilmesi ile ilk gece korkusu kolaylıkla atlatılabilir.

İlk cinsel ilişki sırasında oluşabilecek problemler sonraki cinsel hayatta bazı sorunlara yol açar. Bu yazımızda ilk cinsel ilişki ile ilgili bilmeniz gereken bazı ipuçları sunacağız.

İlginizi çekecek yorumlar olabilir: Evlenenlerin İlk Gece Yorumları Nelerdir? Erkeklerin ilk Gece Yorumları

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? İlk Gece Korkusu İpuçları
İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? İlk Gece Korkusu İpuçları

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk gece korkusu vajinismustaki korkular kadar büyük olmadığı için sadece konuşarak ve kadına doğru bilgiler verilerek korku ortadan kaldırılabilir. İlk gece korkusunu yenmek için öncelikle kadına kızlık zarı yırtılmasının kendisine acı hissettirmeyeceği anlatılmalıdır.

İlk gecede ön sevişmenin uzun tutulması kadında ıslanma yaratarak cinsel ilişkinin kolay olmasını sağlar. Gerekirse kayganlaştırıcı kullanmak kadının gerdek gecesinde ağrı hissetmemesini sağlar.

Son olarak da pelvik taban kaslarını kullanmayı kadına öğretmek gerekir. İlk gecede pelvik taban kaslarını kasmazsa kesinlikle acı hissetmeyeceği yönünde kadın bilgilendirilmelidir.

Cinsel İlişkiye Girme Korkusunun Nedenleri?

Vajinismus nedenleri incelendiğinde en sık aşağıdaki sebepler karşımıza çıkar. Vajinismus Nedir? Cinsel Yaşama Etkisi ve Tedavisi makalemizi mutlaka okumanızda fayda vardır.

 • Baskıcı aile
 • Muhafazakar aile
 • Taciz, tecavüz
 • Çevreden duyulan korkunç ilk gece hikayeleri
 • Küçük yaşta televizyon veya internette görülen ürkütücü sevişme sahneleri
 • Travmatik jinekolojik muayene veya doğum tecrübesi

Vajinismus hastalığının altında yukarıdaki sebeplerden biri mutlaka yatar. Bilinç altı cinselliği tehlikeli bir olaymış gibi algılar ve cinsel ilişki sırasında istemsizce vücudunu koruma altına alır.

Yani vajinismusun esas nedeni psikolojiktir diyebiliriz. Vajinismusu yenmek için bilinçaltının değiştirilmesi tedavinin birinci basamağıdır.

İlk Gece Ağrısız İlişkiye Nasıl Girilir?

İlk gece ağrısız ilişkiye girmek için kadının bilinç altındaki yanlış bilgilerin temizlenmesi gerekir. Cinselliğin ayıp veya günah olmadığı, doğal bir ihtiyaç olduğu kadına anlatılmalıdır.

Cinsel ilişkiden korkan kadın ilk gece kendini kasacak ve daha çok ağrı hissedecektir. Bu nedenle kadına pelvik taban kaslarını cinsel ilişkide doğru kullanmanın yolu mutlaka anlatılmalıdır. Bunun dışında kayganlaştırıcılar da ilk gece ağrısız ilişkiye girilmesini sağlayacaktır.

Cinsel İlişki Korkusu İçin İlaç Kullanmak

Cinsel ilişki korkusu için ilaç kullanmak mantıklı bir seçenek değildir sadece geçici bir çözümdür. Çünkü ilaçla esas sorun çözülemez. Ama cinsel ilişki korkusu için ilaç destek tedavisi olarak kullanılabilir. Kas gevşeticiler, anksiyolitikler veya alkol cinsel ilişki korkusu için kullanılabilecek ilaçlardır.

Unutmayın, vajinismus ülkemizde ve Ankara da her 10 kadından 1’inde görülür. Bu anlamda yalnız değilsiniz. Bu problemi yaşayan ve çevresiyle paylaşamayan sizin gibi çok kadın var. Ayrıca vajinismus %100 kesin olarak tedavi edilebilir. Yeter ki hasta tedaviye istekli ve kararlı olsun.

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? İlk Gece Korkusu İpuçları
İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? İlk Gece Korkusu İpuçları

Cinsel İlişkiye İlk Gece Girmek Zorunda Değilsiniz!

Bizim toplumumuzda, düğünden sonra gerdek gecesi adı verilen ilk birkaç günde ilk cinsel ilişkiye girilmeye çalışılır. Fakat bu dönemde düğünün yaratmış olduğu stres ve yorgunluktan dolayı vajina yeterince ilişkiye hazır değildir. 

Çünkü vücuttaki stres hormonlarının seviyesi oldukça yükselir. Stres hormonlarının yüksek olması vajinanın ilişkiye hazır hale gelme süresini uzatır ve zorlaştırır. Bu nedenle ilk cinsel ilişki denediğinizde mutlaka dinlenmiş olmalı ve kendinizi buna hazır hissetmelisiniz. Bedenen ve ruhen hazır değilseniz ilk ilişkiyi sonraki günlere ertelemeniz daha uygun olacaktır.

İlk Gece Korkusu Kimlerde Olur?

İlk gece korkusu, çoğunlukla cinsellik ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmadan yetiştirilen genç kızlarda yaygındır. Kapalı, tutucu ve koruyucu aile yapılarında daha sık olarak görülmektedir. Bununla birlikte modern yapıda yetiştirilmiş, ancak otokontrolü yüksek, acı duyma eşiği düşük (halk arasındaki tabiri ile ‘canı tatlı’) genç kızlarda da görülme olasılığı daha fazladır.

 • Cinsellikle ilgili yeterli bilgiye sahip olmayanlarda,
 • Kapalı, tutucu ve koruyucu ailede büyüyenlerde,
 • Modern ortamda yetişmiş ancak otokontrolü yüksek “canı tatlı” kişilerde.

Erkeklerde ilk gece korkusu

Aynı kadınlardakine benzer şekilde erkeklerde de ilk gece korkusu olabilir. Erkeklerdeki ilişki sırasında korku, aşırı heyecan, terleme, çarpıntı gibi durumlar genellikle cinsel bilgi ve tecrübesizlikten kaynaklanmaktadır. Cinsel ilişkiyi ileri yaşlarda deneyimlemek bu korkuları arttırmaktadır.

Erkeklerde ilk gece korkusu, “sempatik sitem” aktivasyonu ile sertleşmeden hemen sonra bir “erken boşalma” sorunuyla kendisini gösterebilir. Tedavileri, aynı vajinismus tedavisi işleminde olduğu gibi sistematik duyarsızlaştırma tekniği ile yapılan bilişsel davranışsal cinsel terapiler şeklindedir.

İlk Gece Korkusunu Yenmek İçin İpuçları:

Kendi vücudunuzu tanıyın;

İnsanoğlu hep bilinmeyenden korkar. Bilgi korkuyu azaltır. Bu bağlamda kadın kendi anatomisine, zevk aldığı noktalara, cinsellik fizyolojisine ne kadar hakim olursa korkusu o kadar azalacaktır.

Kendi anatominizi öğrenmek için internetten kadın genital bölge resimlerine bakın. Ayna yardımı ile kendi genital bölgenizi inceleyin. Nerelere dokununca zevk aldığınızı keşfedin.

Kızlık zarınızı inceleyin. Ayna yardımı ile kendi kızlık zarınızı görebilirsiniz. Çoğu genç kız ilk gece kanamasının çok olacağını veya acı hissedeceğini düşünür. Bilinenin aksine eğer genç kız ilişki sırasında kendini kasmazsa kızlık zarı kanaması veya yırtılması kesinlikle ağrılı olmaz.

Dikkatinizi çekebilir: Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? İlk Gece Korkusu İpuçları
İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir? İlk Gece Korkusu İpuçları

Cinsellik hakkında araştırma yapın;

Cinsellik tüm toplumlarda hep tabu olarak kabul edilmiştir. Cinsellik hakkında konuşmak ayıp ve günah sayıldığı için cinselliğin temel bir ihtiyaç olduğu zamanla unutulmuştur.

Bu kısırdöngüyü kırmak için “Cinsellik nasıl yaşanmalı? İlk gece cinsellik nasıl olmalı? Nelere dikkat etmeli” gibi konular hakkında araştırma yapın. Ama unutmayın internette çok fazla kirli bilgi var. En doğru bilgiye kadın doğum doktorundan profesyonel destek alarak ulaşabilirsiniz.

Mastürbasyon yapın;

Kadının mastürbasyon yapması bizim toplumda hoş karşılanmaz. Aslında mastürbasyon kadının kendi vücudunu tanıması, cinselliği keşfetmesi ve hayal gücünü genişletip, gerçek ilişkide konsantrasyonunu artırmak ve daha çok cinsel haz almak için çok önemlidir.

Kadının cinsel ilişkiden zevk alması için 2 temel şeye ihtiyacı vardır.

 • Teslim olmak
 • Konsantre olmak

Bu nedenle mastürbasyon yapmaktan utanmayın. Unutmayın mastürbasyon yapan bir kadının cinsel hayatı her zaman daha iyidir.  Sağlıklı bir cinsel hayat için kadınlar mastürbasyon yapmaktan utanmamalı.

Parmak egzersizi;

Vajinismus tedavisinin temel basamaklarından biri de parmak egzersizleridir. Vajinismusu yenmek için evde kendi kendinize bu egzersizleri yapabilirsiniz. Ancak parmak egzersizini doğru bir şekilde yapmak için öncesinde kadın doğum doktorundan veya bir cinsel terapistten profesyonel destek alın.

Pelvik taban egzersizi (Kegel egzersizi)

Vajinismus tedavisinin mihenk taşlarından biri de pelvik taban kas egzersizleridir. Vajinismus hastalığında temel sorun korku nedeniyle pelvik taban kaslarının istemsiz kasılmasıdır. Bu nedenle erkek vajinaya giremez. Duvar varmış hissi yaşar.

Vajinismusta bunu aşmak için yapılması gereken pelvik taban kaslarının kontrolünün sağlanmasıdır. Kas kontrolü bilinçaltından tekrar bilincin kontrolüne geçmelidir. Bu da Kegel egzersizi ile mümkün olur.

Evlenenlerin ilk gece yorumları

Evlenenlerin ilk gece yorumlarını okumak istiyorsanız. Sitemiz üzerinden ilk gece korkusu yaşayan ve ilk gece ilişkisi hakkında yorumları okuyabilir ve yorum bölümünden kendi yaşadığınız tecrübeleri yazabilirsiniz. İlk gece yorumları

Cinsel ilişkiden korkan kadın ne yapmalı

İlk gece korkusu vajinismustaki korkular kadar büyük olmadığı için sadece konuşarak ve kadına doğru bilgiler verilerek korku ortadan kaldırılabilir. İlk gece korkusunu yenmek için öncelikle kadına kızlık zarı yırtılmasının kendisine acı hissettirmeyeceği anlatılmalıdır.

Ağrısız ilişkiye nasıl Girilir

İlk gece ağrısız ilişkiye girmek için kadının bilinç altındaki yanlış bilgilerin temizlenmesi gerekir. Cinselliğin ayıp veya günah olmadığı, doğal bir ihtiyaç olduğu kadına anlatılmalıdır.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir