in

İlişkiden Sonra Adet Oldum Bu Durumda Hamile Kalınır Mı?

Gönderi paylaş:

İlişkiden veya sürtünmeden sonra adet oldum bu durumda hamile kalınır mı,  acaba hamilemiyim, hamile olabilir miyim gibi sorular kafamızı çok kurcalayabilir. Burada hamile kalınır mı noktasında bilinmesi gereken bir çok husus olsa da şunu belirtmekte yarar var. Cinsel ilişkiden önce eğer hamilelik istenmiyorsa mutlaka ve mutlaka güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden birisi ile korunması gereklidir. Bu her zaman mümkün olmasada bu durum sürtünmeyle yada normal cinsel ilişki öncesi olmazsa olmazlar arasında yer almalıdır. Şimdi gelin duruma bir açıklık getirelim.

Öncelikle sürtünmeyle hamile kalınıp kalınmayacağı. Bu konuyla ilgili olarak Kıyafetle Giyinikken Sürtünmeyle Hamile Kalınır Mı? bu yazımızı okumalısınız ancak kısaca bahsetmek gerekirse kıyafetle yada kıyafetsiz sürtünme yoluyla hamile kalınabilir ancak bu çok çok düşük bir ihtimaldir.

Bunun dışında zaten cinsel birliktelik sonrası hamilelik kalınabileceği zaten aşikardır. Burada iki durumda da göreceğiniz üzere hamile kalınabilir. Özetle sürtünme yoluyla nadirde olsa ilişki yoluyla da yüzde 50 ihtimalle de olsa hamile kalınabilir.

Ancak bazen şöyle bir durum oluşuyor. Kişide az miktarda kanama oluyor ama tam olarak adet görülmüyor. Bu tür bir durum çok nadir olsa da görülebiliyor. Aslında kişinin eğer adet düzeni ve miktarı net ise kendisi bu noktada herşeyi daha anlayabilir. Peki acaba ilişki sonrası adet gördüm hamile kalınır mı, sürtünme yoluyla da ilişkiye girdim acaba hamilemiyim diye sorular oluşuyor.  Bunun için net olarak aşağıda şunlar söylenebilir.

İlişkiden Sonra Adet Oldum Hamile Kalır Mıyım?

Hemen hamileliğin kısaca nasıl oluştuğundan bahsedelim. Hamileliğin oluşabilmesi için anne rahminde yer alan yumurtaların bir sperm vasıtasıyla döllenmesi sonucu hamilelik oluşur. Bildiğiniz üzere kadınlar ayda bir adet görerek bu yumurtaları dışarı atarlar. Hamile kalındığında ise kişi adet olmaz çünkü yumurta döllenmiş ve adet döngüsü son bulmuştur.

Bu nedenle;

İlişkiden sonra adet olunduğunda hamile olmadığınız kesin kes anlaşılmış olur. Özetle hamile kalındığında adet olunmayacağı için adet olmuşsa bir kadın hamile kalmış olamaz.  Kısaca adet olunduğunda hamile kalınmadığını burada sizlere anlatmaya çalıştık.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir