in

İlişkiden Hemen Sonra İdrar Yapmak Hamileliği Engeller Mi?

Gönderi paylaş:

Cinsel ilişkiden yada erkek içine boşaldıktan hemen sonra idrar yapmak  bazende idrar gelmesi hamileliği engeller mi? diye hamile kalmak isteyen yada tam tersi hamilelik istemeyenlerin merak ettikleri önemli bir konudur. Bu durumu bazı kadınlar hamile kalmamak için merak ederken, bazı kadınlar da hamile kalmak için merak etmektedirler.  Kafanızı karıştırmadan kısa ve net olarak duruma biraz açıklama getirelim.

Öncelikle cinsel birleşmenin nasıl yaşandığını ve kadının vajinasının anotamik yapısını biraz açıklayalım ki herşey daha net olarak anlaşılsın.  Kadın vajinası iki işlevi yerine getiren bir organdır. Bu organın bir görevi cinsel birliktelik ve doğum için diğeri ise idrarın dışarı atılmasıdır. Vajina girişten başlayarak rahim kapısına kadar ilerler ve cinsel haz burada gerçekleşir ve 15-25 cm boyutundadır.

İlişkiden Hemen Sonra İdrar Yapmak Hamileliği Engeller Mi?

İdrar ise tam olarak bu yolun arkasından değil hemen vajinanın girişinden biraz ilerde üst tarafta yer alır. Yani cinsel birleşmede spermler çok daha ileriye itilmiş olur. İdrar borusu ise vajinanın girişine yakın olduğu için tüm buraya boşalan spermlerin hepsini temizlemesi imkansızdır.  Zaten resimdede durum açık ve net. Cinsel birleşmenin olduğu yol ile idrarın aktığı yol çok ayrı.  Dışarıdan vajinan dudaklarından bu yolar görenmez ama bu şekilde ayrım vardır.

Hamile Kalmak İstemeyenler

Yukarıda da anlaşılacağı üzere iki yolun birbirinden ayrılması nedeniyle hamile kalmak istemeyen bayanların erkeklerin içeriye boşalmadan hemen sonra idrar yapmaları hamileliği önlemeyecektir. İdrar yapılması sadece vajinanın dışındaki spermleri temizleyeceğinden içerde kalan spermlerle hamilelik gerçekleşecektir. Yani idrar yapmak hamile kalmak istemeyen kadınlar için ne yazıkki bir çözüm değildir.  Böyle bir durumda yapılacak en mantıklı çözüm ertesi gün hapı kullanmak olacaktır. Başka bir çözüm söz konusu değildir.

Hamile Kalmak İsteyenler İçin

Şimdi burada hamile kalmak isteyen bayanlar için durumu biraz açıklayalım.  Burada çabuk hamile kalmak isteyen veyahut zor hamile kalan yada hamile kalamayan bayanlar için durum şu şekildedir. Böyle bir durumda kadınlar hamile kalmak istiyorlarsa mümkün mertebe tüm spermin anne rahmine ulaşması sağlamaktır tüm amaç.

Bunun için cinsel ilişkiden hemen sonra bel altına yastık koyarak belli bir süre yatmaları banyoya gitmemeleri gereklidir. Bunun dışında yine idrar yapmamalarıda gerekir. Çünkü idrar vajinanın içindeki bir kısım spermleri temizleyeceğinden hamilelik bu kişiler için zorlaşacaktır. Bu nedenle bu kadınlar cinsel ilişkiden sonra idrar yapmaları gereklidir.

Bu konularla alakalı diğer yazılarımızın linklerini aşağıya bırakıyoruz.  Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar:

Kolay Hamile Kalmak İçin Yastık Nereye Konur?

Bir Damla Sperm İle Hamile Kalınır Mı?

Cinsel ilişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Yatmalı?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir