in

Hamileyken Güzelleşmek Ve Bakımlı Görünmek İçin Neler Yapılmalı?

Gönderi paylaş:

Hamileyken güzelleşmek ve bakımlı görünmek her kadının üzerinde düşündüğü önemli bir konudur. Hamilelik bebeğin gelişimine bağlı olarak anatomik ve biyolojik değişimlerin yaşandığı dokuz ay. Bebeğin sağlığı ve huzuru için her şeyi yaparsınız ama peki ya siz bebeğiniz ve kendiniz için, bu dokuz ay boyunca bakımınıza ve güzelliğinize zaman ayırabiliyor musunuz?

Günün sonunda ağırlaşan ve ağrıyan bacaklar hamile kadınların en büyük sorunudur. Ancak paniğe gerek yok. Bu sorun, kan hacminin artmasına paralel olarak kan dolaşımının ağırlaşmasından kaynaklanır. Uterus, basen damarlarına baskı yaparak kan dolaşımı sırasında kanın kalbe geri dönüşünü etkiler.

Bunu hafifletmek için, uyurken bacaklarınızı vücut hizanızdan biraz yüksek tutup, düzenli olarak egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Uzun süre ayakta kalmaktan ve yürürken ayaklarınızı yere sert basmaktan kaçınmalısınız. İşiniz eğer mutlaka ayakta kalmanızı gerektiriyorsa, gün içinde kısa aralıklarla vücudunuzu dinlendirmeyi ihmal etmeyin.

Eve döndüğünüzde bir banyo ile vücudunuzu gevşetin. Ancak sıcak banyoda çok uzun süre kalmayın çünkü bu damarlarınızı genleştirir. Bitkisel yağlar yardımıyla bacaklarınıza ve ayaklarınıza masaj yapın. 2 – 4 cm. arasında kısa topuklu ayakkabıları tercih edin ve çok sıkı botlardan bütün hamileliğiniz boyunca uzak durun.

Bütün ağrılardan ve ağırlık hislerinden kurtulmak için, hekiminizin ve eczacınızın tavsiye edeceği bitki özlü kremlerden faydalanabilirsiniz. Hamileliğiniz süresince uzun süreli güneş banyolarından ve sıcak ağdadan vazgeçmelisiniz. Çünkü bunlar da damarlarınızı genleştirir ve ağrıları artırır. Hamileliğiniz boyunca damarlarınız normalinden fazla çalışacağı için varis oluşma olasılığı da artacaktır. Bu türden varisler doğumdan hemen sonra geçebileceği gibi, genetik bir özellik taşıması halinde uzun ve dikkatli tedaviyi de gerektirebilir.

Aynı şekilde anal bölgedeki damarların genleşmesinin sebep olduğu hemoroid problemleri de hamilelikte en sık karşılaşılan ve gebe kadınlara en çok acı çektiren sorunlardan biridir. Bu önemli sorunun tedavi ile giderilmesi için, doktorunuzun lokal veya oral yoldan önereceği ilaçlan düzenli olarak kullanmalısınız.

Hamileyken Güzelleşmek İçin Yürüyün, Yüzün Ama Yavaş

Hamileliğiniz süresince uyku düzeniniz çok önemlidir. Yeteri kadar uyuyun (en az 8 saat) ve gün içinde mutlaka kısa süreli kestirmeler yapın. Çok fazla merdiven çıkmaktan ve ağır taşımaktan kaçının. Az da olsa paket taşımanız gerektiğinde mutlaka iki kolunuzda dengeyi sağlayın.

Ancak bütün bu uyarılar kesinlikle fiziksel aktivitelerden uzak kalmanız anlamına gelmez. Tam tersi, kaslarınızın gevşememesi için, bu dönemde çok fazla yorucu olmayacak egzersizleri düzenli olarak yapmalısınız. Dördüncü aydan sonra takım sporları, kayak, judo ve dalma gibi seri sporlardan vazgeçmelisiniz. Yoga, bisiklet ve günde yarım saat yürüyüş gibi hafif sporlar kan dolaşımınızı ve nefes alışlarınızı düzenleyeceği için çok daha uygundur.

Yüzme, hamile kadınlar için en ideal sporlardan biridir. Bütün kaslarınızı çalıştırdığı ve suyun sıcaklığına bağlı olarak vücudun rahatlamasına sebep olduğu İçin, dalmamak koşuluyla yüzme sporuna zaman ayırılmalıdır. Bu noktada bazı güzellik salonlarının hamile kadınlar için başlattığı özel uygulamalar denenebilir.

Hamileyken Güzelleşmek İçin Cildinizi Nemlendirin

Hamilelik süresince cilt kayıplar vermeye başlar. Nem eksikliğinden dolayı cilt kurumaya ve hassaslaşmaya başlar. Hormon dengesi bozulduğu için hasarlar meydana gelir. Bu sebeple hamileliğiniz süresince cildinize normal zamanda olduğundan daha fazla ve özenli bakım yapmalısınız.

Cildinizde eğer lekeler ve göz çevrenizde halkalar belirmeye başladıysa, kırışık önleyici kremlerle hemen önlem almalısınız.

Göğüs uçlarınızda renk değişimleri meydana gelirse, endişe etmenize gerek yoktur. Bu durum oldukça normaldir ve genellikle doğumdan hemen sonra normale döner.

Hamile kadınlar için özel olarak hazırlanmış maskeler vardır. Cilt üzerindeki lekelere özellikle de ağız, burun ve çene bölgesindeki kahverengi lekelerin giderilmesine yönelik bu maskeleri deneyebilirsiniz. Bu lekelerin oluşumunu en aza indirmek için ise koruma faktörü içerikli kremler ve güneşe çıktığınız zamanlarda şapka kullanın. Ancak diğerleri gibi bu türden lekelerin oluşması da normaldir ve çoğunlukla doğumdan sonra kaybolur.

Çatlak oluşması da hamilelikte karşılaşılan sorunların başında gelir. Deri tabakalarındaki elastiklik kaybı bu çatlakların sebebidir ve ne yazık ki diğerleri gibi doğumdan hemen sonra kaybolmaz. Göğüslerde, karın ve kalçalarda daha çok karşılaşılan bu sorun, ancak uzun süreli ve sabırlı bir bakım neticesinde hafifletilebilir ancak tamamen kaybolması çok zordur. Eczanelerde satılan çatlak önleyici kremler günlük masajlar ile tatbik edilirse deriyi nemlendirir, sıkılaştırır. Mucizeler beklememek şartıyla bu tür kremleri uygulamak da ihmal edilmemelidir.

Hamileyken Güzelleşmek İçin Göğüslerinizi Koruyun

Hamileliğin belirtilerini dışarıya ilk belli eden organlar göğüslerdir. İlk üç aydan itibaren hacimleri artar ve ağırlaşırlar. Göğüs uçlan koyulaşır ve hassaslaşır. Bu yüzden hamileliğiniz döneminde normal zamanlarda olduğundan daha özenli bir bakım yapmalısınız. Değişen göğüs ölçünüze göre sutyen kullanın ve duşta göğüslerinize serin su tutun. Duş sonrası hafif hareketlerle göğüslerden boyuna doğru masaj yapın.

Saçlar ve tırnaklar da, hamileliğe bağlı hormonal düzensizliklerden son derece etkilenirler. Her şeyin aksine saçlar bu dönemde daha formda olabilir. Östrojene bağlı olarak saçlar daha kuru bir hal alır ve daha az çatallaşır. Doğumdan hemen sonra saçların aşırı dökülmesi sorunuyla karşılaşılabilir. Bu durum da tamamen hormonlara bağlıdır. Birkaç ay sonra da normale döner. Tırnaklarınızın hassaslaşması ve hemen kırılması problemine karşı ise, günün birkaç dakikasını, tırnak diplerine ve ellerinize güçlü bakım kremleri ile masaj yapmaya ayırın.

Hamilelik döneminde cilt güzelliğiniz için beslenmenize özellikle dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir