in

Hamilelikte Yeşil Erik Aşermek ve Yeşil Erik Yemenin Faydaları

Gönderi paylaş:

Hamilelikte Yeşil Erik aşerilen ilk besinlerden birisidir. Hamilelikte yeşil erik yemenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Yeşil erik deyince ilk akla gelen hamile anne adayları olmaktadır. Uzmanlar aşermenin yenilen besine değil besinin anne vücudunda oluşturduğu etkiye aşerdiklerini belirlemişlerdir. Ekşimsi ve mayhoş bir tadı olan yeşil erik meyveler içinde en zengin mineral kaynağı olmakla birlikte mideye rahatlık verdiği ve mide bulantısını önlediği için hamilelikte önemli bir meyvedir.

Hamile anne adayına bu rahatlığı vermesinin yanı sıra mide rahatsızlığı olan anne adayları için tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Fazla yeşil erik tüketmek mide yangınına neden olabileceği gibi mide kramplarına da yol açabilir. Gerek hamileliğin başlangıcında aşererken gerekse hamilelik döneminde anne adayları için yeşil erik vazgeçilmez bir meyvedir.

Gebelik boyunca anne adayları gerçek anlamda çok fazla vitamine ihtiyaç duymaktadırlar. Özellikle vitaminler anne adayları ve bebeğin sağlığı için oldukça önem taşır.  Gebelikte yaşanan kabızlık problemleri içinde oldukça faydalıdır yeşil erik.

Hamilelikte Yeşil eriğin faydalarını sıralayacak olursak;

  1. Diş etlerini güçlendirir ve diş sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  2. Hamilelikte mide yanması için çok faydalıdır.
  3. Yine hamilelikte kabızlık sorununa önemli faydası dokunur.
  4. Demir eksikliği için önemli bir besin kaynağıdır. Kan yapımına da yardımcı olur.
  5. Yeşil eriğin içinde bulunan C vitaminini sayesinde bağ dokusunu güçlendirmesi açısından oldukça önemlidir.
  6. Erik yemek diş etlerini güçlendir. Diş sağlığının korunmasında etki eder.
  7. Özellikle kilo vermede önemli yer tutar. Kan şekeri düzeyini dengeleyerek kilo vermeyi kolaylaştırır.
  8. Yeril eriğin içinde yer alan antioksidanlar sayesinde vücut için önemli bir yeri vardır.
  9. Yeşil eriğin astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır.

Hamilelikte Yeşil Erik Yemenin Diğer Yararları

Yeşil eriğin özellikle bol magnezyum içermesi nedeniyle erken doğumu önlediği bilinmektedir. Özellikle hamilelikte kansızlık sorununun çözümünde önemli bir yer tutar. Bununla birlikte hamilelikte kabızlık ve basur önemli bir sorundur ve erik içindeki lifler bağırsak hareketlerini artırarak sizi rahatlatıp kabızlığın önüne geçer.

Hamilelikte kemik erimesi mümkündür yine erik kemikleri güçlendirerek anne adayının kemik sağlığını korur. Bol C vitamini içermesi nedeniyle bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendirerek hamilelerin hastalanmasının önüne geçer. Bununla birlikte gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyonu önleyen potasyum içeren erik erken doğum riskini azaltır. Hamilelikte önemli bir sorun oluşturabilecek gestasyonel diyabeti önler.

Unutmamak gerekir ki gerek normal yaşamda gerek hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus yeterli ve dengeli beslenmedir. O yüzden faydalı diye her şeyi, her besini, her meyveyi fazla fazla değil yeteri kadar yemeli ve dengeli beslenmelisiniz.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply
  1. Hamilelikte yeşil erik yemek aşermek bu kadar faydalı mı ?Bilmiyordum. Çok faydalı bir makale olmuş çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir