in

Hamilelikte Sürtünme Yoluyla Cinsel İlişki Zararlı Mı?

Gönderi paylaş:

Bir çok evli çift hamilelikte sürtünme yoluyla cinsel ilişki yaşamayı tercih edebiliyor. Bunun nedeni cinsel birleşmeyle bebeğe zarar gelebileceği korkusu diyebiliriz. Sürtünme yoluyla ilişki aslında daha çok hamile kalmamak için kullanılan bir cinsel ilişki çeşidi diyebiliriz. Ancak bazen cinsel yaşamın farklılaşması içinde tercih edilebiliyor. Hamilelikte de tercih edilme nedeni bunlardan ziyade daha çok cinsel birleşme yaşandığında bebeğe bir şey olur mu? korkusu diyebiliriz. Peki gelin duruma biraz açıklık getirelim.

Hamilelikte ilk aylarda cinsel yaşam sorunsuz bir şekilde ilerliyor ancak hamileliğin son aylarında cinsel yaşamdan bir nebze uzak durulması gerekiyor. Hamilelikte cinsel birleşmenin bebeğe zarar vermesi söz konusu değil elbette. Ancak nazik kırıp devirmeden sakin bir cinsel yaşam tercih edilmeli bu dönemde.

Özellikle cinsel birleşme yerine sürtünme yoluyla cinsel ilişki yaşayanlar için korkulacak bir durumun olmadığını söyleyebiliriz. Sürtünme yoluyla cinsel ilişki bebeğe hiç bir zarar vermez bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak unutulmaması gereken şu husus var. Cinsellik yaşanırken ağır hareketlerden zor posizyonlardan kesinlikle uzak durulması gerekir.

Hamilelikte cinsel yaşam normal standartlarda olması tercih sebebidir. Yani hamile olmadığınız dönemde yaşadığınız cinsel yaşam daha uzun aralıkla ayda bir gibi yaşanmasında her hangi bir sakınca yok. Ancak aktif ve kısa aralıklarla yaşanan bir cinsel birliktelik hem anne için hemde bebek için zararlı olabilir.

Bununla birlikte hamileliğin son dönemlerinde cinsel ilişki pek tavsiye edilmiyor. Bunun nedeni artık doğuma iyice yaklaşılmış olması ve erken doğum riskinin ortaya çıkmasıdır diyebilir.

Bunun dışında özellikle riskli gebelik yaşayanlar, yada gebeliğiyle ilgili her hangi bir problemi olanlar yine cinsel ilişki için hekimleride danışmalarında fayda var. Çünkü eğer düşük riskiniz var ve siz cinsel bir birliktelik yaşarsanız düşük yapma şansınız daha da artacaktır.

Peki hamilelikte cinselliği riskli kılan nedir diye sorarsak. Normal bir gebelikte herhangi bir sıkıntı oluşmaz ancak çok aktif bir cinsel yaşam, yada riskli gebeliklerde anne adayının yaşayacağı bir kramp vb gibi durumlarda erken doğum veyahut düşük ihtimali artacaktır.

Unutmayın değerli anne adayları her zaman her şekilde hekiminize danışmaktan çekinmeyin. Bu tür durumlarda aslında hekiminizin sizi bilgilendirmesi gerekir ama en nihayetinde unutulabiliyor. Bu nedenle hekiminize danışmanız en doğrusu.

Konuyla alakalı olarak şunu belirtelim ki biz ege üniversitesinde tüp bebek yaptırdığımızda çok temkinli bir gebelik süreci yaşamıştık. Ancak hekimimiz bize ilk 6 ay cinsel ilişkimize aşırıya kaçmamak kaydıyla izin vermiştir.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir