in

Hamilelikte Mide Bulantısı, Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Gönderi paylaş:

Hamilelik döneminin ilk aylarında görülen bulantılar, anne adayının gücünü zorlayabilir. Her şeyin bir çözümü olduğu gibi, bu bulantıları atlatmanın da bir yolu var. Bazı kadınlar gebelik testi yaptırmadan da hamile olduklarını anlayabilir. Bu rahatsızlığı çeken, günde 6 – 8 kez kusan, kilo ve sıvı kaybına uğrayan kadınlar doktor gözetiminde bulunmalıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısının Sebepleri

Birçok kadın hamileliğin ilk dönemlerinde kendilerini kötü hisseder. Uyanınca midelerinde rahatsızlık hisseder, diş fırçalarken öğürür ve yemek kokusundan iğrenirler. Bazı kadınların neden daha çok bulantı hissettiği, bazılarının neden daha az, bazılarının ise neden hiç bulantı hissetmediği, bunların cevabı ve çözümü maalesef bilinmemektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısıyla İlgili Birçok Hipotez Var:

Bu bulantıların asıl nedeni gebelik hormonudur (HCG – Human Chorionic gonadotrophin). Bu hormonun en etkili olduğu dönem, hamileliğin 4. ile 14. haftasıdır. Ayrıca östrojen ve progesteron hormonu da hamileliğin ilk 4 ayında daha fazla salgılandığından bulantılar artar.

Bazı uzmanlar, ikiz bekleyen gebe kadınların hormon dengelerinin daha fazla bozulduğunu ve bu nedenle midelerinin daha fazla bulandığını söyler. Çünkü ikizler hormon bilişimini artırır. Bazı uzmanlara göre kokulara ve yiyeceklere karşı duyulan hassasiyet, hamile kadınları ve bebeklerini yanlış beslenmeden korur.

Gebelerin kahve, et, sigara ve alkolden tiksinmeleri bu hipotezi güçlendirmektedir. Midenin bulanması stresten de kaynaklanabilir. Fiziksel etkenlerin de bulantıya neden olması, bazı kadınların neden aşın bulantı hissettiklerini açıklayabilir. Çünkü her yeni hamilelikte sorumluluk ve sıkıntılar daha da artar. Çocuklarımı iyi yetiştirebilecek miyim? Ev hepimiz için yeterli olacak mı? Maddi durumumuz ne olacak? Gibi sorunlar kadının sıkıntısını artırır.

Uzmanlar bulantıların uzun süreli olmasının fiziksel problemleri ve sıkıntıları artırdığını ve bunun da bulantıları etkilediğini söylemektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı Nasıl Engellenir?

Dinlenme ve sessizlik bu dönemde çok nemlidir. Çünkü gebe kadınlar dinlemeliler. Alide bulantısının kendine koruyucu bir etkisi vardır: Kadınların dinlenmesini sağlar.

Hamilelikte en iyi ilaç dinlenmedir. Bu nedenle sabahları uyanınca hemen kalkmayın, 15 dakika kadar yatın ve dinlenin, nane, kuşburnu, papatya gibi bitkisel çaylar için ve bisküvi yiyin. Bunları yedikten sonra da yatmaya devam edin. Böylece midenizin rahat çalışmasını sağlarsınız. Üç öğün yerine, günde 5 – 6 kere ufak öğünler yiyin. Fakat bu öğünlerinizde az tuzlu ve yağsız gıdaları tercih edin. Balık, tavuk ve haşlanmış et yiyebilirsiniz.

Mangalda yapılmış ve çok kızarmış gıdalardan kaçının. Canınız yemek yemek istemezse bile, siz yemek yemeyi ihmal etmeyin. Kepekli ekmek, etimek, muz gibi karbonhidratı zengin olan besinleri, çorba ve sebze püreleri yiyin. Demir içeren vitamin besinleri midenin mukoza zarını tahriş edebileceğinden, doktorunuza danışmadan bu tür besinleri yemeyin. Eğer canınız çok isterse, ılık ve asidi kaçmış bir kola içebilirsiniz.

Ama eğer anne adayları hamileliğinin ilk dönemlerinde sütlü gıdalardan, meyve ve sebzelerden tiksinirlerse, bunlardan uzak durmalılar. Sevdikleri yemekleri yemeliler, çünkü bunları çıkarma olasılığı daha azdır.

Bazı gebe kadınlar tatlıya, bazıları da tuzlu ve ekşi besinlere aşererler. Her kadın kendi ihtiyaçlarına göre beslenmeli, çünkü bu besinler onların kendilerini iyi hissetmelerini sağlıyor. Tabii alkol, aşırı çay ve sigara bunların dışında kalıyor.

Hamilelik bulantılarında annenin kilo kaybı normalden fazla ise ve vücuttaki hücrelerde yıkım başlamışsa damar yolundan beslenme ve bazı bulantı kesici ilaçlarla tedavi etmek amacıyla hastaneye yatırmak gerekli olabilir. Ayrıca psikoterapi de bu durumla mücadele etmek için yararlı bir yöntemdir.

Bebek Hamilelikte Mide Bulantılarından Etkilenir Mi?

Gebelik esnasında görülen bu bulantılar normal bir şekilde görülüyorsa, anne karnındaki bebeğe kötü bir etki yapmaz. Eğer anne yediği hiçbir besini midesinde tutamıyorsa, yani günde 5 kereden fazla kusarsa, bu bir soruna sebep olur.

Doktorlara göre bu durum, nadiren görülen bir rahatsızlıktır. Tehlikelidir; çünkü kusma esnasında vücut sıvı kaybına uğrar ve böylece vücuttan potasyum, sodyum, magnezyum gibi önemli besin maddeleri ve mineraller atılır. Bebek yeterince beslenemediğinden hayatını tehlikeye sokar. Bu durum da onun gelişmesini, özellikle de büyümesini engeller. Bu yüzden sürekli kusan anne adayları mutlaka bir doktora görünüp, tedavi edilmelidir.

Sağlıcakla Kalın

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir