in

Hamilelikte Göz Sağlığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gönderi paylaş:

Gebelik anne adayı kadar bebeğin sağlığını da doğrudan etkileyen bir süreçtir. Hamilelik dönemi öncesindeki bazı olumsuzluklar hamilelik döneminde daha da belirginleşebilir. Bunlardan birisi de göz rahatsızlıklarıdır. Anne adayının gebelikten önceki göz problemleri hamilelik döneminde daha da büyüyebilmektedir. Hatta önlem alınmazsa göz kaybına bile neden olabilmektedir.

Hamilelikte Meydana Gelen Göz Problemleri Nelerdir?

Öncelikle anne adayı gebelik sürecinde bilinçli olmalıdır. Göz şikayeti varsa doğum öncesi süreci kontrol eden doktor ile bunu konuşmalıdır. Örneğin hamilelik döneminde gözlerde bulanıklık, kuruluk gibi problemler doktorun tavsiye ettiği damlalar ile tedavi edilebilir. Burada önemli olan anne adayının doktorun tavsiye ettiği ilaçları kullanmasıdır. Hamilelikte kontakt lens kullanımından uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Meydana Gelen Göz Problemleri
Hamilelikte Meydana Gelen Göz Problemleri

Çünkü bu süreçte anne adayını rahatsız edecektir ve göz problemlerine neden olabilecektir. Anne adayı gözlük değişimi yapacaksa bunu gebelik süresinde yapmamalıdır. Bu süreçte kornea tabakasının farklılaşmasına bağlı olarak gözlük numaraları değişiklik gösterebilir. Ancak doğum sonrasında bu durum normale dönebilmektedir. Bundan dolayı anne adayı gözlük değişimini doğumdan sonraki dönemde yapmalıdır. Gebelik döneminde yakın mesafeleri görme konusunda sıkıntı yaşanabilir.

Görme alanında daralma gibi sorunlar ile karşılaşılabilir. Ancak bu tür problemler doğum sonrasında normale dönmektedir. Anne adayında gebelik döneminde oluşan diyabet genel olarak problem oluşturmaz. Anne adayında bu dönemde oluşabilecek hipertansiyon görme bozukluklarına ve görme kaybına neden olabilmektedir. Gebelik döneminde lazer tedavisinden kaçınılmalıdır. Excimer lazer tedavisi gören kişiler belli bir süre hamile kalmaktan uzak durmalıdır.

Hamilelikte Göz Sağlığı İçin Neler Yapılabilir?

Göz problemleri olan anne adayları göz doktoru tarafından muayene edilmelidir. Göz doktorunun uygun gördüğü göz damlaları kullanılmalıdır. Bazı antibiyotik damlalar ve göz tansiyonu damlaları gebelik dönemi için değildir. Bebeğin gelişimi ve sağlığı için olumsuz etkileri ortaya çıkabilmektedir. Hamilelik döneminde anne adayının görme mesafesindeki daralmalar ve göz bölgesindeki bazı tespitler göz doktoru tarafından izlenmelidir. Çünkü bu dönemde beyin tümörleri gelişim gösterebilir ve ilerleyebilir. Anne adayı gözlerini olabildiğince dinlendirmelidir. Gözlerini çok fazla yoracak aktivitelerden ve görsel uyarıcılardan uzak durmalıdır.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir