in

Hamilelikte Göğüs Sarkmasını Önlemek İçin

Gönderi paylaş:

Anne adaylarına, hamilelikte de güzel göğüslere sahip olabilmeleri için ve göğüslerini emzirme dönemine hazırlamaları için birkaç öneri. Hamilelik süresince göğüslerin her biri 500  gram kadar büyür. Bu nedenle kadının cildi ve bağ dokularına aşırı yüklenilmiş olur. Özellikle hamilelikte sutyenin önemi büyüktür. Hamile kadın sutyen seçiminde dikkatli davranmalıdır. Hamilelikte göğüsleriniz için dikkat etmeniz gerekenler.

Göğüsler sabahları kuru bir fırça ile fırçalanmalı, sonra soğuk suyun altına tutulmalıdır. Ya da önce soğuk suyun altına tutulmalı ve sonra da sertçe bir havlu ile kurulanmalıdır. Bu işlem akşamları yapılmamalı, çünkü kan dolaşımı etkilenir ve uykuya dalmakta zorluk çekilebilir.

Göğüsler her gün kremlenmelidir.

Bu işlemi yaparken avuç içiyle dıştan göğüs ucuna doğru hareket edilmelidir. Emzirilmek isteniyorsa, göğüs ucu çevresi kremlenmemelidir. Çünkü kremlenirse o bölge çok yumuşar ve emzirmek zorlaşır.

Göğüs kası için alıştırma yapılmalıdır. Parmak uçları yukarıya bakacak şekilde eller birbirine kavuşturulmalı ve ona kadar sayarak ellere basınç uygulanmalıdır. Bu hareket günde bir kaç kez tekrarlanmalıdır.

Bir başka hareket ise: Kollar yana uzatılır, avuç içleri aşağı bakacak şekilde tutulur ve küçük daireler çizerek hareket ettirilir. Günde bir defa olmak üzere 15 defa öne, 15 defa da arkaya doğru hareket ettirilmelidirler.

Duruşa dikkat edilmelidir. Omuzlar geri, baş da yukarıya doğru tutulmalıdır. Sandalyede otururken dik oturmaya özen gösterilmeli, omurga kemiğinin ve omuzların sandalye arkalığından destek alması sağlanmalıdır.

Emzirmek isteniyorsa, göğüsler fazla ağırlaşmadan ara sıra sutyen takılmamalıdır. Elbisenin göğüs uçlarına değmesi onların emzirmeye hazır hale gelmesine yardımcı olur.

Hamilelikte Göğüs Bakımı

Bakım: Hamilelik sırasında ön süt gelmesi: Yumuşak bir masaj sayesinde bu sütten birkaç damla akabilir. Bir elle göğüse destek verilir ve diğer elle hafifçe bastırarak yukardan göğüs Ucu bölgesine doğru masaj yapılır. Çıkan süt göğüs ucu bölgesine yayılır.

Cildi gerdirmek: Dekolte ve göğüsler duştan veya banyodan sonra sertçe kurulanır. Aynı etkiyi gösteren bir diğer işlem ise, avuç içi göğüs ucunun üstüne konur ve meme ucu belirginleşene kadar üzerinde gezdirilir.

Göğüs ucunu sertleştirir. Göğüse bir elle alttan destek verilir, başparmak ve işaret parmağı ile meme ucu yoğurulur. Ya da meme ucu yandan tutularak ortalama 30 defa ovuşturulur.

Dokuları sıklaştırmak için: Duşun sonunda göğüslere soğuk su uygulanmalıdır. Önce sağ göğse sonrada sol göğse daire şeklinde soğuk su uygulanır. Veya yeniden önce sağ sonra da sol göğse olmak üzere bir sıcak ve bir de soğuk su uygulanabilir. Böylece göğüslerin dokuları sıklaşır ve sarkma önlenmiş olur.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir