in

Hamilelikte Formunuzu Korurken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Gönderi paylaş:

Mümkün olduğu kadar hareket edin. Acele ve sert hareketlerden kaçınacağım diye “mum gibi” biri olursanız, kilolar üst üste biner. Yürüyüş bu konudaki en büyük yardımcınızdır. Çünkü hem kan dolaşımını hızlandırır, hem de kilo almayı önler. Üstelik kaslarınızı da güçlendirir. Hamilelik sırasında önerilen sporlardan biri de yüzmedir.

Hamile iki kişi için yemek yemeli. Artık bu düşünceye itibar etmiyor. Ancak besinlerinizin protein meyve ve sebze ağırlıklı olması, süt ve süt ürünleri içermesi önemlidir. Asla aşırı beslenme eğiliminde olmayın. Vitamin ve mineral içeren besinleri masanızdan sakın eksik etmeyin. Çikolata yerine elma, mandalina ve üzüm yiyebilirsiniz.

Hamilelikte bacaklarınızın şişmesini önleyebilirsiniz.

Hamilelik sırasında ayaklar ve bacaklara çok yük biner, çok sıkıntılı anlar yaşanır. Hamileliğin özellikle son üç ayında ayak ve bacaklar çok fazla şişerek rahatsızlık verir. Giderek zorlaşan bu dolaşım sorununu gidermek ve bu varis tehlikesini uzaklaştırmak için çok sıcak banyo yapmaktan ve bacaklarınızı uzun süre güneşte tutmaktan kaçınmalısınız.

Ayrıca sıkı lastikli çorap, külot ve pantolon da giymemelisiniz. Yüksek topuklu ayakkabılar da hamilelikte bacağınızın düşmanıdır, unutmayın. Ama bunun yanında düz, topuksuz ayakkabılar da aynı derecede zararlıdır. Ayakkabınızın topuğu 3-5 cm olmalıdır. Tatil için deniz kenarına giderseniz bacaklarınızı deniz suyuna sokun, ama güneşten kaçının. Akşamları bacaklarınızı bir tabureye uzatıp, bilekten dizlere doğru masaj yapmayı ihmal etmeyin. Bu arada bacaklarınızdaki fazla tüyleri alırken ağda yapmaktan kaçınmalı, tüy dökücü kremleri tercih etmelisiniz.

Terlemeyi kontrol altında tutmalısınız. Hamilelik boyunca, cildin yağ hücreleri uyuklarken, terlemeyi sağlayan ter bezleri aksine anormal bir şekilde çalışır. Bu biraz da bebek size misafir olduğundan bu yana, işi pek zorlaşan böbreklerin yükünü hafifletmek için vücudun koruyucu bir işlevidir. Böylece toksinlerin atılmasında onların da bir payı olur.

Bu durumda ter kokmamak, her zaman temiz ve bakımlı olmak için günde iki kez duş yapmalısınız. Duştan sonra vücudunuzu kurularken, hassas bölgelere, özellikle koltuk altlarına, kasıklara, karın altına, bacak aralarına ve ayaklarınıza pudra sürmeyi unutmamalısınız. Pamuklu iç çamaşırı giymeyi ve sık sık değiştirmeyi adet edinin. Terleme ancak çok aşırı boyutlarda ise deodorant kullanın. Aksi takdirde deodorant kullanmaktan kaçınmanızı öneririz.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir