in

Hamilelikte Cinsel İlişki Olur Mu?

Gönderi paylaş:

Hamilelik, kadının fiziksel ve ruhsal durumunda çeşitli değişikliklere neden olduğu gibi cinsel yaşamında da bazı farklılıklara yol açar. Cinselliğe bir tabu olarak yaklaşan toplumumuzda, kadının hamilelik dönemi ve cinsellikle ilgili soruları bir türlü yanıt bulamaz. Çünkü jinekoloğuna muayene olma konusunda bile çekinen kadın, hamilelikte cinsel yaşamının nasıl olması gerektiğini doktoruna sormayı çoğu kez denemez bile. Dolayısıyla anne adayını kulaktan dolma bilgiler, araştırılan kitaplar ve bilgisizlikten doğan endişeler sürekli rahatsız eder.

Hamilelikte ilk 3 ay cinsel ilişki

Hamile kadınlar üzerine yapılan araştırmalarda anne adaylarının hamileliğin ilk 3 ayında farklı derecede cinsel arzu gösterdikleri tespit edilmiş, fakat genel olarak cinsel birleşme sayılarında azalma olduğu saptanmıştır. Bu durumun nedeni; hamilelikte bedensel değişikliklerin yanı sıra ruhsal değişmelerin de görülmesi ve kadının cinsel birleşmeyle bebeğine zarar vereceğini zannetmesidir.

Birçok kadın hamilelikle birlikte kilo aldığı için cinsel çekiciliğini kaybettiğini de düşünür. Bu fiziksel değişikliklerin yanı sıra çiftin maddi durumu, hamileliğin istenen veya zamansız bir hamilelik oluşu gibi etkenler yanında kadının hamileliğe hazır olup olmadığı da çiftin cinsel yaşamını etkiler. Kadının cinsel organlarında bu ilk 3 ay içinde damarlarda büyük genişlemeler olmakta, dış dudaklar bu damar genişlemesi sonucunda normalden 3’te 1 oranında daha fazla kanlanmaktadır. Bazen cinsel birleşme sırasında ödem, yani şişlikler olmakta ve dolayısıyla kadının canı yanmakta ve cinsel istek azalmaktadır.

Hamilelikte 3.-6. aylar cinsel ilişki

Hamileliğin 3. – 6. ayları arasında hemen hemen bütün hamilelerde cinsel istek ve dürtülerde genel olarak bir artma görülür. Bu aylarda bu cinsel istek ve dürtüler nedeniyle kadının cinsel yaşamı daha hareketlenmekte ve cinsel birleşme sayısında da artma gözlenmektedir. Kadının seks yaşamında görülen diğer önemli bir gelişme ise bu aylarda kadınların daha fazla, bazen normalin dışında arka arkaya orgazma, yani doyuma ulaşmalarıdır.

Hamileliğin son devrinde cinsel ilişki

Yapılan çeşitli istatistiklerde elde edilen sonuç; hamileliğin son 3 ayında hamilelerin cinsel isteklerinde belirgin bir azalma olmasıdır. Yine bu dönemde görülen bazı komplikasyonlar sonucu tıbbi açıdan doğabilecek sakıncaları önlemek amacıyla bazı çiftlere cinsel ilişkide bulunmaları tıbbi yönden yasaklanır. Bu nedenle özellikle doğum tarihi yaklaştıkça cinsel birleşme sayısında azalma olur. Kadının doğum yaklaştıkça ağırlaşması ve kendini yorgun hissetmesi de cinsel ilişkiden uzak durmasının nedenlerindendir.

Hamilelik süresince eşlerin cinsel yaşamlarında pek çok değişiklikler görülür. Birçok çift ortaya çıkan sorunları, korku ve kaygılarla, belki bu konuda eğitilmedikleri için konuşup tartışamamaktadır. Bazı durumlarda bu korku ve kaygılar eşleri birbirinden uzaklaştırmakta, gereksiz sorunlar birbirini kovalamaktadır. Bilgisizlikten doğan kırgınlıklar sevgi ve mutluluklarının azalmasına neden olmaktadır. Çift her türlü sorununu, kaygı ve korkularına çare bulmak için birbiriyle konuşmalı ve çözüm yolları aramalıdır. Sorunların üstesinden gelinmediği durumlarda çift gerekirse yardım için çekinmeden doktoruna başvurmalıdır.

Hamilelikte orgazm tehlikeli mi?

Hamileliğin özellikle son 3 ayında orgazm, hamilede doğum sancısını andıran ağrılara neden olmaktadır. Bazı hallerde orgazm sonucu görülen kasılmalar devam edip, giderek doğuma, bazı vakalarda ise erken doğuma neden olmaktadır. Mastürbasyon sonucu gelişen bir orgazmda yani cinsel ilişki dışındaki bir orgazmda dölyatağı daha şiddetli bir şekilde kasılmaktadır. Bu kasılmalar doğum sancısına dönüşebilmektedir.

Hamilelikte cinsel ilişkiden ne zaman uzak durulmalıdır?

Hamilelik süresince kadının cinsel yaşamında çeşitli değişiklikler izlenmektedir. Sağlıklı olan bir kadının hamilelikle ilgili tıbbi bir sorunu ortaya çıkmadığı müddetçe cinsel ilişki sayısında herhangi bir kısıtlama yapmasına gerek yoktur. Cinsel ilişkiden sonra kasıklarda ağrı veya cinsel birleşmeden sonra döl yatağından kanamanın saptanması hallerinde hekimin klinik bulgu ve önerisine göre cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir.

Eğer hastada “düşük tehdidi” denen klinik tablo saptanmışsa, hastanın dölyatağının kasılmalarına neden olan orgazmdan kaçınması gerekmektedir. Bu genellikle hamileliğin ilk 3 ayında görülen bir durumdur. Hamilelikte cinsel birleşme ve uyarımların yasaklandığı diğer bir neden ise hamilelikte görülen kanamalardır. Bu gibi durumlarda gerekli tıbbi yöntemlerin uygulanmasında veya hastanın takibi süresince cinsel birleşme ve uyarı yasaklanır.

Doğuma yakın cinsel ilişki zararlı mı?

Pek çok anne adayı doğum tarihine yakın günlerde cinsel birleşmenin bebeği için zararlı olup olmayacağını bilmek istemektedir. Hamilelik sırasında dölyolu akıntısı fizyolojik olarak artmaktadır. Son haftalarda ise bu akıntı daha da artar. Bilinen diğer bir gerçek ise iltihabi akıntıların ve dölyolunun mantar enfeksiyonlarının artması ile cinsel ilişki sayısı arasındaki orantıdır.

Bu iltihaplar aslında her zaman görülebilir ve tedavileri kolaydır. Özellikle mantar enfeksiyonlarında mutlaka hastanın eşinin de aynı zamanda tedavi olması şarttır. Sadece kadını tedavi etmenin bir faydası olmayacaktır. Bu tür akıntı ve mantar enfeksiyonu tedavisi sırasında cinsel birleşmeden kaçınılmalı veya prezervatif kullanılmalıdır.

Sağlıklı seyreden hamileliklerde, herhangi bir sorun ortaya çıkmadığı sürece son haftalarda dahi cinsel birleşmede bulunulmasında bir sakınca olmadığı sonucuna varılmaktadır. Ancak bazı hekimler doğuma yakın cinsel birleşmenin, su kesesinin erken patlaması ve kanama gibi sorunlara yol açabileceği görüşünü savunurlar. Eğer daha önceki haftalarda herhangi bir sorun ortaya çıkmışsa, son haftalarda cinsel birleşmeden kaçınmak gerekir.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir