in

Hamilelikte Çatlak Oluşumunu Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Gönderi paylaş:

Bir kadının hayatı boyunca yaşadığı en büyüleyici dönemi, hamilelik sürecidir. Bir kan pıhtısının rahime yerleşerek dokuz ay boyunca günden güne büyüyerek dünyaya gelmesine tanıklık etmektir hamilelik. Bir kadın hamile kaldığı ilk günden itibaren hormonları değişir. Duyguları alt üst olur. Vücudu ise evrim geçirir. İstisnalar elbette kaideleri bozmaz ama genellikle kilo alımı ve hamilelikte çatlak oluşumu çok sık karşılaşılan bir durumdur.

Bu süreçte alınan kilolar doğumdan sonra sıkı bir egzersiz ve diyet ile kolaylıkla verilebilmektedir. Aynı şeyi oluşan çatlaklar için söylemek pek mümkün değil. Çok uzun bir tedavi sürecinden sonra büyük ölçüde yok olsa da izleri kalıyor. Peki, hamilelikte çatlak oluşumunu önlemek mümkün müdür? Bu dönemde ne gibi tedbirler alınmalıdır.

Hamilelik ve çatlak oluşumu

Eğer şanslıysanız hiçbir şey yapmasanız bile tek bir çatlak bile oluşmaz. Bu durum kesinlikle vücudun nem dengesi ve elastikiyeti ile alakalıdır. Tam tersi kuru bir cildiniz varsa ve elastik değilseniz ne yaparsanız yapın hamilelik çatlağı oluşacaktır.

Ne çıkarsa bağrıma deyip hiçbir şey yapmamak da doğru değildir. Atalarımız ne demiş, sen tedbirini al gerisi kader kısmet. Hamileliğin ilk aylarında karın büyümediği için herhangi bir şey yapmaya gerek yoktur. Dördüncü aydan itibaren düzenli olarak her gün çatlak oluşumunu önleyici krem kullanmak faydalı olacaktır. Bu tarz bir krem kullanmadan önce mutlaka dermatolojik bütün testlerden geçtiğini kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde alerjik durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Çatlak oluşumunu önlemek için illa ki hazır ürün kullanılmasına gerek yoktur. Karın bölgesini nemlendirecek kurumasını önleyecek her türlü ürün kullanılabilir. Mesela zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, avokado yağı gibi yağlarda etkili olmaktadır. Her banyodan sonra ve günde en az iki defa karın bölgesinin nemlendirilmesi, kurumasını ve çatlak oluşuma riskini azaltacaktır.

Hamilelik döneminde her gün banyo yapılması cildin kurumasına neden olur. Çatlak oluşma riskini en aza indirmek için gün aşırı banyo yapmanız daha doğrudur. Sıcak yaz günlerinde hergün banyo yapılması halinde ise sık sık nemlendirme işlemini uygulamak gerekiyor.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir