in

Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrısı

Gönderi paylaş:

Hamilelikte bel ve sırt ağrısı şikayetleri anne adayının en çok yakındığı rahatsızlıklar arasında gelmektedir. Gebelik esnasında fetusun büyümesi ve kilo alması bel ve sırt ağrılarının en büyük nedenidir. Genellikle bu ağrılar gebeliğin 5.ayından sonra başlar. Bu ağrıların bir diğer sebebi de gebelikte vücutta ki bağlarda hormonlardan kaynaklı gevşeme olmasıdır. Bebeğin doğum kanalından geçmesine yardımcı olan relaxin hormonu da bu dönemde salgılanır. Nadiren de olsa gebelikte bel ağrısı bel fıtığı gibi çeşitli sebeplerle olabilmektedir.

Gebelikte bel ağrısını azaltmak için;

  • Gebelik sırasında uzun süre ayakta kalmaktan kaçının.
  • Gebeliğe de zarar verebilecek ağır yük taşımaktan vazgeçin.
  • Bel ağrısını artıran pozisyonlarda kalmayın.
  • Sırt kaslarını güçlendiren egzersizler ile kendinizi daha iyi hissedin.

Gebelikte bel ağrısı düşüğe ya da erken doğuma sebep olur mu?

Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrısı
Hamilelikte Bel ve Sırt Ağrısı

Altında yatan herhangi bir hastalık yoksa bel ağrısı düşüğe sebep olmaz. Aksine özellikle düşük yapan kadınlarda bel ağrısı ve kanama görülür.

Erken doğum sancıları bazen bel ağrısı ile birlikte gelebilir. Kişi karnında herhangi bir sancı hissetmez ama belinde ağrı olur.

Dikkate almanız gereken nokta ise gebeliğin 5.ayından sonra meydana gelebilecek bel ağrıları ve kasılmalardır. Çünkü kasılmalar erken doğumun habercisi olabilir. Doktor muayenesinde eğer kasılma olmadığı ve yalnızca bel ağrısının olduğu anlaşılırsa bu durumda erken doğuma sebep olmaz.

Bel ağrısı, vajinal akıntı ve lekelenme sebepleri;

Akıntı gebelikte oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Bazen bel ağrısı ile birlikte vajinal akıntıda meydana gelebilmektedir. Erken doğum esnasında bel ağrısı, sancı, su gelmesi ve lekelenme birlikte olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kadın doğum uzmanına giderek akıntı ve diğer durumların sebebi araştırılmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir