in

Hamilelikte Aşerme Neden Olur?

Gönderi paylaş:

Hamilelik, anne adayında bir çok değişime neden olur. Aşerme de bunlardan bir tanesidir. Hamilelikte aşermenin nedeni tam olarak açıklanamamaktadır. Ancak aşermeye bir çok hormonsal değişimin neden olduğu düşünülmektedir.  Hamilelikte aşerme dönemi; her anne için apayrı duyguların yaşandığı bir dönemdir.

Bebek kokusu dünyanın en güzel kokuları arasında yer almaktadır. Hamilelik döneminde sabırla sağlıklı bir biçimde bebeğini kucağına almaya çalışan anne adayı için çok değişik sorunlar oluşabilmektedir. Bu sorunlardan bir tanesi de dünya ölçeğinde yapılan bilimsel araştırmalara göre yüzde 70 ile 80 anne adayında görülen aşerme durumu. Yani bir çok anne adayında aşerme oluyor. Çok az bir kısım anne adayı aşerme yaşamıyor.

Hamileliğin özellikle ilk aylarında anne adayı belli bir takım yiyecekleri zamansız bir biçimde arzulamaya ve yeme isteği duymaya başlıyor ya da tam tersi olarak bazı yiyeceklerden midesi bulunabiliyor. Her ikisi de anne adayı için zorlayıcı olan durumlar.

Uzmanlar bu durumun nedeninin hamile olan kişinin o dönem hormonlarında ortaya çıkan değişiklikler ve östrojen düzeyinde ortaya çıkan artış ve de kan seviyesinde oluşan değişimler olduğunu ifade ediyorlar ama tam olarak nedeni kesinkes bulunmuş değil.

Hamilelikte Aşerme En Çok Hangi Besinlere  Oluyor?

Bu dönemde dünya genelinde en çok aşerilen besinler ise şunlar olarak ifade ediliyor: Tahmin etmenin zor olmayacağı üzere yeşil erik, çilek, yeşil elma, kimi baharatlı şeyler, çikolata, buz, turşu, kahve çekirdeği ve kahve en çok aşerilen yiyecekler arasında ama kimi zaman çok daha ekstrem şeyleri anne adaylarının canının istediği de görülebilmektedir.

Hamilelikte Aşerirken Nasıl Beslenilmeli?

Hamilelikte Aşerirken Nasıl Beslenilmeli?
Hamilelikte Aşerirken Nasıl Beslenilmeli?

Gebelik döneminde en sağlıklı bir biçimde beslenebilmek hem anne adayı hem de bebek için ciddi önem taşıyor.Anne adayı mutlaka kendi doktoruna giderek hangi ayda nasıl beslenmesi gerektiğine dair bir beslenme takvimi çıkarmalı ve ona uygun bir biçimde beslenmeli.

Bunun yanında tek tip beslenmekten uzak kalmalı. Vücudunda ödem oluşturacak yiyeceklerden sakınmalı. Aşırı tuzlu, şekerli hamur işi besinlerden uzak kalmalı. Sigara, alkol, siyah çay, kahve gibi içeceklerden kesin bir biçimde uzak durmalı. Bol bol sebze meyve tüketmeli. En iyi beslenme önerileri için hekiminize danışmak ve bir diyetisyene giderek düzenli beslenmek hamilelik dönemi için oldukça önemlidir. 

Sağlıcakla Kalın.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir