Hamilelik

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

Yüzde yüz yani kesin hamilelik belirtileri hamileliğin kuvvetle muhtemel olduğunu bizlere gösteren belirtilerdir. Özellikle 15 günlük hamilelikte bu belirtiler kendini daha çok gösterir. Bu belirtiler ne zaman başlarsa hamile olduğunuz kesinleşmiş olur diyebiliriz. Çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının en çok merak ve takip ettiği konu elbette hamilelik ve hamile olup olmadığıdır. Hamilelik belirtileri gebeliğin daha ilk günlerinden itibaren kendini göstermeye başlar. Bu nedenle anne adayları hamilelikten şüphelenmek için bazı hamilelik belirtilerini göz önüne almaktadırlar.

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? %100 Kesin Hamilelik Nasıl Öğrenilir?

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Hemen ifade etmek gerekir ki, yüzde yüz hamileliğin en kesin sonucu doktorunuza yaptıracağınız kan testi belirler. Bununla beraber eczanelerde satılan hamilelik testleri de hamilelik sonucunu size bildirmektedir. Hamilelik testleri bazı durumlarda yanılsa da kan testi kesinlikle yanılmamaktadır. Hamilelik testlerini yaptırmadan önce hamile olduğunuzu kesin anlayabilmeniz için  için vücudunuzun verdiği bazı sinyaller de bulunmaktadır.

Konunun iyi anlaşılması için hemen ifade etmek gerekir ki, burada anlatacağımız hamilelik belirtileri çoğu bayanın yaşadığı hamilelik belirtileridir ve hamilelikten şüphe etmeniz için bir işaret olabilir ama asla kesin sonuç değildir. Çünkü bu belirtiler farklı sebeplerle de ortaya çıkabilir. Eğer bu belirtileri doğrudan hamilelik olarak algılarsanız sonrasında üzüntüye de sebep olabilir. İşte bu yüzden kesin sonuç olarak doktorunuzdan kan testi ile hamilelik bilgisini alıncaya kadar bu belirtileri sadece hamilelik şüphesi olarak algılamanız gerekmektedir.

Her anne hamileliği farklı yaşar, her bayanın bünyesi farklı olduğu için herkeste aynı belirtiler aynı şekilde görülmeyebilir. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak,

Peki Hamilelik Belirtileri Ne zaman Başlar?

Hamilelik belirtilerinin ilk başlayacağı zaman, adetten bir kaç gün öncesidir diyebiliriz. Bundan sonra ise hamilelik belirtileri ilk olarak adet zamanının gecikmesiyle kendini net olarak gösterir. Hamileliğin ilk belirtileri ise adet görülmeden önce yerleşme kanaması ile ortaya çıkar diyebiliriz. Yerleşme kanaması hamileliğin ilk belirtisidir işin esasında. Aşağıdaki belirtiler ise bunu takip eder.

İşte en çok karşılaşılan yüzde yüz hamilelik belirtileri;

1- Regl (Adet) tarihinin gecikmesi

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Düzenli adet yaşayan veya düzensiz adet yaşasa da bu düzensizlikte en uzun süren adet tarihinin gecikmesi hamilelik belirtisi olabilir. Anne olmak isteyen ve sağlıklı bir cinsel hayat süren anne adayının regl vakti gelmiş olup 10 günün üzerinde gecikme varsa hamilelikten kuvvetle şüphe edilebilir. Eczaneden gebelik testi alarak hemen bir test uygulamak veya kesin sonuç için doktora gitmeniz gerekir.

2- Vajinada Akıntı

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Bazı anne adaylarında daha hamileliğin ilk haftalarında vajinadan istek dışı beyaz ve yapışkan olan sıvı madde gelebilmektedir. Bu sıvıdan bağımsız olarak ayrıca vajinada yanma ve kaşıntı hissediliyorsa bu durum yine hamilelik göstergesidir. Test uygulamanız pozitif çıkması durumunda kan testi için doktora gitmek doğru olacaktır.

  • Beyaz akıntı şeffaf ve kokusuz ise hamilelik göstergesi olabilir.
  • Sarı Akıntı hamilelik göstergesi olabilir ancak kıvamı yeşile yakınsa ve koku varsa bir enfeksiyon göstergesi olabilir.
  • Kahverengi akıntı yada pembeye çalan akıntı bir yerleşme kanaması göstergesi olabilir.

3- İdrar kaçırma, sık sık idrara çıkma ihtiyacı

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin ilk haftalarında önemli bir gösterge de anne adaylarının elde olmadan idrar kaçırması ve sık sık idrara çıkma durumudur. Bu belirti de hamilelik şüphesini destekleyen önemli bir göstergedir.

4- Mide bulantısı, baş dönmesi

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Halk arasında en yaygın bilinen ve çoğu zaman espri malzemesi olan bu iki durum da bilinen hamilelik belirtilerindendir. Bazı durumlarda en temel gösterge mide bulantısıdır diyebiliriz. Anne adayları aşırı bir mide bulantısıyla karşı karşıya kalabilirler. Birinci mide bulantısında bu fark edilmeyecektir ancak 2. ve 3. mide bulantısında kuvvetle muhtemel hamilesinizdir.

5- Sürekli uyuma isteği

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri
Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Her zamanki gibi uyuduğunuz halde ve normal şartlarda uykunuzun gelmesi için bir sebep yokken bu dönemde gün içerisinde adeta göz kapaklarınızı açık tutmakta zorlanacak derecede uykunuzun gelesi normaldir. Eğer hamilelik varsa gün içinde fazla uyku uyumanız ve uykunuzun bastırması gayet doğal ve olağandır. Bu nedenle bu belirtiliyi de değerlendirmeye almanızda fayda var.

6- Göğüs uçlarının büyümesi ve renk değiştirmesi

Bu durumu şöyle analiz edebilirsiniz. Regl döneminden önce bayanların göğüs uçlarında bir hassasiyet oluşmaktadır. İşte bu hassasiyetten çok daha şiddetli bir hassasiyet oluşuyor, bununla birlikte göğüs uçları daha büyük hale gelip renk değiştiriyorsa işte bu önemli bir hamilelik belirtisi olabilir.

7- Koku hassasiyeti

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Bu dönenme anne adaylarının burunları kokulara karşı oldukça keskin ve hassas olabilmektedir. Yemek kokuları başta olmak üzere her türlü ten kokusu, parfüm, ter, rahatsız edici kokular gibi aklınıza gelebilecek her türlü kokuya karşı büyük bir duyarlılık ortaya çıkar ve bu dururum bazen anne adayları ve eşleri için tahammül edilmesi zor bir hale varabilmektedir. Ancak yapılacak bir şey yok, bazı bayanların elinde olmadan ortaya çıkan bu durumda sabırlı olmalarında fayda var. Çünkü bu durum da hamilelikten kaynaklanmaktadır.

8- Ağızda tükürük oluşumu

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Bazı bayanlarda daha hamileliğin ilk haftalarından itibaren aşırı tükürük olabilmektedir. Hatta bu durum rahatsız edici seviyeye ulaşmakta ve tükürüklerini yutmakta zorlandıkları için yanlarında tükürüklerini bırakmak için bir kap veya mendil, peçete kullanmaktadırlar. Eğer tükürük seviyesi normalden çok fazla arttıysa bu da tatlı bir işaret olabilir.

9- Duygu değişikliği

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Bu dönemde anne adaylarını anlamakta oldukça zorluk çekebilirsiniz çünkü onlar da kendilerini anlayamamaktadırlar. Sizin için çok normal gibi görünen olaylara gereğinden fazla tepki göstermekte ve aşırı duygusallaşabilmektedirler. Bütün bunlar tatlı bir habercidir.

10-Aş erme

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Aş erme halk arasında da en çok bilinen ve çoğu zaman dizi ve filmlere renk katan bir durumdur. Her kadın aş erme yaşamaz ve bu durum genelde hamileliğin ilk 2 – 3 ayı içinde kendini gösterip sonra ortadan kaybolur. Özellikle yeşil elma, erik gibi meyvelere aşerme görülür.

11- Karında şişkinlik

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Karında şişkinlik hamilelik belirtisi olabilmektedir ancak bu şişkinliğin gazdanmı, yoksa bir bağırsak rahatsızlığından mı kaynaklandığını anne adayının ayırt etmesi zordur.

12- Vücut sıcaklığının yükselmesi

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri

Her kişinin mormal vücut sıcaklığı 36,5-37 derece arasındadır. Hamileliğe ayak bastığınız andan itibaren bu sıcaklır 1 derece yükselir ve hamilelik boyuncada bu yükseklikte kalır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her kadın hamileliği farklı yaşar ve herkeste aynı belirtiler görünmez. Bu belirtiler hamilelikte yaşanan durumlar olmakla birlikte henüz hamile olduğunuzu öğrenemediyseniz bir haberci olabilir. Ancak kesin sonuç için mutlaka gebelik testi yaptırmanız bu testin pozitif çıkması durumunda  doktorunuza başvurarak kan testi yaptırmanız gerekmektedir. Hamileliğin en kesin sonucunu her zaman kan testi bizlere vermektedir.

Sağlıcakla Kalın.

Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

16 Yorum

  1. Çok yararlı bir yazı olmuş gercekten insanın sorabileceği her sorunun cevabını buldum teşekkürler

  2. Bilgilendirici bir yazı olmuş ve hamilelik dönemlerinde çoğunun işine yarayacağını düşünüyorum

  3. Hamileligimin sonlarindayim fakat bu sitenin tecrübelerini paylaşan hamileler sayesinde daha degerli olduğunu dusunuyorum.

  4. Hamile olup olmadigimda tereddüt te kalmıştım bu bilgi çok yararlı ve faydalı oldu yazanin ellerine sağlık

  5. Bunları bilmiyordum pek . detaylıca ankattınız için tesekkürler gayet faydalı bi yazı olmus. Hamilelikle alakalı detaylı tüm bilgiler var 👍👍👍

  6. Açıkcası yeni evli birisi olarak bu soruların cevabını hep merak etmisimdir. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş. Sayenizde kafamdaki soru işaretleri gitti. Emeğinize sağlık teşekkürler.

  7. Çok teşekkür ederim bu konularda pek fazla bilgi sahibi değildim. Bu makaleyi okudum ve gayet bilgilendim yazan herkese teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu