in

Yumurtlamadan Kaç Gün Sonra İdrarda Gebelik Belli Olur?

Gönderi paylaş:

Yumurtlamadan kaç gün sonra idrarda gebelik belli olur? sorusu hamilelik şüphesi olan kadınlar tarafından merak edilen bir sorudur diyebiliriz.

Hamilelik şüphesi olanlar için önemli bir sorudur bu aslında. Hamileliğin idrarda kaç gün sonra belli olduğunu bu yazımızda sizlere aktaracağız. Gelin şimdi  duruma biraz açıklık getirelim.

Kadınların hamile kalabilmesi için yumurtlama günü ve sonrası cinsel birleşme olması hamile kalınacağı düşünülür ancak bu kısmen doğru değildir.

Bu nedenle de kafalar karışabilmektedir. Basitçe anlatmak gerekirse. Evet kadınlar yumurtlama günü ve sonrasında ilişkiye girmeleri durumunda hamilelik oluşur fakat şöyle bir durum var.

Kadın rahminde erkek spermleri 72 saate kadar canlı kalabilmektedirler. Yani yumurtlama gününden 2-3 gün önce ilişkiye girilmesi durumunda kadın rahminde spermler canlı kaldığı için yumurtlama gününde hemen hamilelik oluşabilir.

Kişi işte yumurtlama günümden sonra ilişkiye girmedim bu nedenle hamile kalmam düşüncesinde olsa da spermlerin canlı kalması nedeniyle hamilelik oluşabilmektedir .

Şimdi bu durum anlaşıldıktan sonra yumurtlamadan kaç gün sonra idrarda gebelik belli olur sorusuna geri dönelim. Şimdi idrar testinin nasıl çalıştığına kısaca değinelim ki durum daha iyi anlaşılsın.

İdrar testleri beta HCG hormonunun idrardaki miktarının artmasıyla çalışan bir testtir. Beta HCG hormonu ise döllenme gerçekleştikten 15 gün sonra kanda artmakta daha sonrada idrara geçmektedir.

Bu da zaten bir sonraki adet gününe gelmektedir. Yani eninde sonunda adet gününün gelmesini ve geçmesini bekleyeceğiz.

Yani yumurtlamadan kaç gün sonra idrarda gebelik testi belli olur sorusunun aslında pek bir önemi kalmıyor bu durumda.

Çünkü her halükarda adet gününün gelip geçmesini bekleyeceğiz ki kandaki beta HCG miktarı artarak idrara geçsin ve hamilelik belli olsun.

Yukarıda yazılanlardan anlaşılacağı üzere yumurtlamadan kaç gün sonra idrarda gebelik belli olur sorusuna vereceğimiz cevap 13-15 gün olacaktır.

Bu da yaklaşık olarak adet gününüze denk gelir. Özetle bu durumda bir gün hesabı yapmanıza gerek yoktur. Adet gününüz geldiğinde eğer adet olmadıysanız yapacağınız gebelik testi size en doğru sonucu verecektir.

Burada şu var bir kaç gün öncesinden erken gebelik testi de yaptırabilirsiniz bu testler daha hassastır.

Gebelik testleriyle ilgili bilmeniz gereken şudur. Gebelik testleri eğer pozitif sonuç vermişse çok büyük ihtimal hamilesinizdir ancak eğer negatif sonuç vermişse hamile olmadığınız anlamı taşımaz çünkü beta HCG hormonu daha idrarda istenilen seviyeye ulaşmamış olabilir.

Bu nedenle sonucunuz negatifse adet bir iki gün bekleyip tekrar test yaptırmalısınız. Pozitif çıkması durumunda hemen hastaneye giderek kan testi yaptırıp hamile olup olmadığınızı kan testiyle kesinleştirebilirsiniz.

Birde şu var hamilelik testlerinden önce yerleşme kanaması hamileliğin ilk belirtilerindendir. Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?  diye merak ediyorsanız bu yazımızı okuyun.

Çünkü yerleşme kanaması hamileliği ortaya çıkaran ilk belirtidir. Gebelik testlerinden de erken sonuç verir.

Sağlıcakla Kalın.

Yerleşme Kanaması Hesaplayıcı

Yerleşme (implantasyon) Kanaması Görüntüleri

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.