in

Yerleşme Kanaması Yoğun Olan Var Mı?

Gönderi paylaş:

Yerleşme kanaması, kadınların adet dönemlerinde 2 gün ile 5 gün önceden ortaya çıkan, leke gibi görülen kahverengi veya pembe tonları yaşanan bir kanama çeşididir.

Bu kanama “Yerleşme Kanaması” halk dilinde, halk arasında üstüne görme olarak da isimlendirilmektedir.

Üstüne görme, diğer adıyla yerleşme kanaması sırasında genellikle ağrı olmamakta. Bazı kadınlar adet dönemlerine benzer çok hafif bir ağrı hissedebilir.

Eğer bu dönemlerde çok aşırı bir ağrınız varsa ve bu ağrılar uzun süreli oluyorsa mutlaka bir doktorunuza başvurun. Farklı hastalıklara neden olabilir bu sebeple ihmal etmeyin.

Yerleşme kanaması yoğun olur mu?

Adet kanamasının aksine yerleşme kanaması “implantasyon kanaması” çok yoğun olmamaktadır. Ayrıca çoğu zaman 24 ile 48 saatten de uzun sürmemekte.

Yerleşme kanaması yoğunluğu da adet kanamasına göre yoğunluğu azdır.

Yerleşme kanaması şikayetleri

Kadınların yerleşme kanaması sırasında şikayetleri de artmaktadır. Bu şikayetler nelerdir aşağıdaki listede sizler için hazırladık.

Yerleşme kanaması görüntülerini, renklerini buradaki yazımızı bakabilirsiniz.

En önemli şikayetleri göğüs bölgesinde hassasiyetin artması ve karın bölgesinin şiştiği hissidir. Bu kadar bir anda acaba hamile mi kaldım hissi uyandırmakta.

Gelin beraber “üstüne görme” döneminde en sık yaşanan şikayetlere birlikte bakalım.

 • Ani veya beklenmedik bir şekilde sıcak basması
 • Sürekli iştahsızlık duygusu yaşama
 • Ruh halinde değişme. Genellikle asabileşiyor.
 • Vücut sıcaklığının yükselmeysi
 • Sık sık idrara çıkma
 • Sindirim sistemi sorunları (Kabızlık vs.)
 • Cildin aşırı yağlanma başlanması
 • Akne ve sivilce problemlerinin doğması
 • Sürekli bir yorgunluk ve halsizlik

Bu dönemde hormon dengesizliği sebebiyle kadınlarda yukarıdaki gibi bir takım şikayetler görülebilmektedir.

Yerleşme kanaması (üstüne görme) kaç gün sürer?

Kadınlarda döllenme işlemi gerçekleşir gerçekleşmez yerleşme kanaması da gerçekleşmektedir. Kanama süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte süre olarak da farklılık gösterebilir.

Yerleşmek kanaması çoğunlukla 3 ile 5 saat arasında sürmektedir. Bu hafif bir kanama ve lekelenme ile ortaya çıkıyor.

Her anne adayında aynı sürede olamayacağından bahsetmiştik. Bu nedenle bazı kadınlarda bu süre 2-3 güne kadar uzayabilmekte.

Kanama uzun sürse dahi çok şiddetli ağrı olmadığı sürece herhangi bir sorun teşkil etmez. Adet dönemlerine benzer yoğun bir kanama olması ve bu şiddetli kanamaya ek ağrı da varsa bu kanama düşük kanaması da olabilir.

Anne adaylarında ilk 3 ay çok önemli. Bu aylarda düşük olma olasılığı çok yüksektir. Bu sebeple anne adayları çok dikkatli davranmalı, şiddetli ağrılar varsa derhal bir uzmana görünmelidir.

Yerleşme kanaması ile adet kanaması farkları nelerdir?

Yerleşme kanaması sadece gebelik dönemlerinde rastlanan bir kanama çeşididir. Adet kanamalarıyla çok sık karıştırılmaktadır.

Anne adaylarında yerleşme kanaması olmadığı zaman normal adet (regl) döngüsü içinde rahim duvarının pul pul biçiminde dökülmeler görülebiliyor.

Bu yerleşme kanaması olmadığını gösterir ve normal adet döngüsü içine girdiğiniz anlamına gelmektedir. Bu sebeple gebe olmadığınızı anlayabilirsiniz..

Yerleşme kanaması ile adet kanaması arasındaki farkları aşağıdaki listede görebilirsiniz.

 • Yerleşme kanaması renk olarak daha soluk pembe ya da kahverengi olmakta. Adet kanaması ise canlı bir kırmızı renk olarak görülmektedir.
 • Yerleşme kanamasının kıvamı koyudur. Koyu ve akıntı şeklinde görülmekte. Adet kanamasında ise bu durum tam tersi yani akışkan bir biçimde görülür.
 • Yerleşme kanamasının süresi kısadır. 3-5 saat ile 3 gün arasında değişebilmekte. Adet kanaması ise 10 gün bile sürebilmetedir.
 • Yerleşme kanaması adet döneminin öncesinde gerçekleşmektedir. Adet kanaması ise adet düzensizliği yok ise her ay belirli bir düzen çerçevesinde gerçekleşir.

 

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.