Hamilelik

Vajinal Stimülasyon Nedir? Hamilelik Sonrası Stimülasyon Tedavisi

Hamileliğin güzel yanları kadar kadın vücudu üzerinde önemli izler buradan bir dönemdir. Bu izler arasında karında meydana gelen sarkmalar ve vajina kaslarının gevşemesi önemli yer tutuyor. Stimülasyon adı verilen yöntemle bu izlerden kurtulmak mümkündür.

Hamilelik geçirilmesi kimi zaman güç kimi zaman zevkli bir dönem. Sağlıklı bir doğumla sonuçlandığında ise geçen 9 ayın tüm zorluğu bitip gidiyor. Ancak doğumun ardından vücutta oluşan gebeliğe bağlı izlerin düzelmesi için yaklaşık I – 1,5 yıl gerekiyor.

Nedir bu izler? Özellikle karın kaslarında meydana gelen sarkmalar ve daha da önemlisi vajina kaslarının gevşemesi. Bu gevşeme kadın için pek çok zorluğun başlamasına yol açıyor. İdrar tutamama gibi sorunların yanı sıra cinsel yaşantıda da pek çok problem oluşuyor. Bu problemler giderek kadınların psikolojik yaşantılarını da etkiliyor.

Rahim kasları doğumdan sonraki 3 ay içerisinde kendini toplamaya başlıyor. Ve bu toparlanma süreci uzun bir zaman gerektiriyor. Ve ne yazık ki kendi haline bırakıldığı zaman çok iyi sonuçlanmayabiliyor. İşte vajinal stimülasyon ile bu kasların toparlanması hızlandırılıyor. Ve normalden çok çok daha iyi sonuçlar elde ediliyor.

Vajinal Stimülasyon Öncesi Jinekolojik Muayene

Doğum sonrası kas sorunları her kadının yaşadığı ya da yaşamak zorunda olduğu problemler değil. Bu nedenle vajinal stimülasyon uygulanmasından önce jinekolojik bir muayene şart. Yani canı isteyen kadın gidip de böyle bir tedavi uygulatamıyor. Jinekolojik muayene sonrasında eğer kadının kaslarında bir gevşeme olduğuna karar verilirse, jinekolog böyle bir uygulamayı öneriyor. Ve vajinal stimülasyon gerçekleşiyor.

Vajinal stimülasyon, vajinal kasların doğal olarak kuvvet toplaması ve kendiliğinden toparlanması için doğumdan sonra 3 aylık bir sürenin geçmesini bekliyoruz. Bu sürenin sonunda jinekolojik muayene ile kaslarda bir sarkma, gevşeme olup olmadığını kontrol ettiriyoruz. Eğer jinekolog böyle bir rahatsızlığın var olduğunu tespit ederse o zaman stimülasyon programına başlıyoruz.

Bu program 8 seans. Haftada 2 kez seans yapılıyor. Vagina içerisine stimülatör adı verilen bir çubuk ile giriliyor. Bu çubuk çeşitli titreşimler vererek kasların çalışmasına neden oluyor. Düşünün bir kasın sağlıklı olması, onun ne kadar çalıştığına bağlıdır. Vajina kaslan da çalıştırıldığı sürece toparlanır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu