in

Tek Seferde Hamile Kalma Olasılığı (İhtimali) Nedir?

Gönderi paylaş:

Tek seferde hamile kalma olasılığı, İlk kez cinsel ilişki yaşayanlar tek seferde acaba hamile kalma ihtimali nedir? Tek birliktelikle hamile kalma olasılığı nedir? diye merak ediyorlar.

Burada öncelikle şunu belirtelim kimisi ilk seferde hamile kalmak istiyor bunun olasılığını merak ediyor, kimiside tek sefer cinsel birliktelik yaşamış ve hamile kalma ihtimalini merak ediyor.

Yani kimi tek seferde hamile kalmak istiyor, kimide hamile olmaktan korkuyor.  Bizim burada anlatacağımız iki tarafıda bilgilendirme niteliğinde olacaktır. Peki gelin duruma biraz açıklık getirelim.

Şimdi öncelikle hamileliğin nelere bağlı olduğunu açıklayalım ve ilk seferde hamile kalma olasılığından sizlere bahsedelim.

Hamilelik gerek erkek gerekse kadın fizyolojik ve psikolojik özelliklerine ve zaman hususuna bağlıdır. Bu kavramları biraz açalım.

Erkek için sperm sayısı, spermin yapısı ve hareketliliği hamileliği etkileyen önemli unsurlardır. Örneğin erkek tamamen sağlıklı olabilir, sperm sayısıda 40 milyonun üzerinde olabilir ancak eğer spermler az hareketliyse veyahut spermlerde yapısal bozukluk varsa tek seferde hamile kalma olasılığı bu durumda oldukça düşecektir.

Peki duruma birde kadın açısından bakalım. Adet döngüsünde kadın eğer yumurtlama dönemindeyse hamile kalma olasılığı artarken diğer zamanlarda hamilelik ihtimali düşmektedir. Bunun yanında kadın fizyolojik sağlığı da oldukça önemlidir.

Yani kadında eğer yumurtalık kisti varsa, rahim bozukluğu, adet döngüsü bozukluğu gibi bozukluklar varsa hamilelik ihtimali yine düşmektedir.

Yine gerek erkek gerekse kadın için psikolojik durum hamileliği etkileyen önemli bir unsurdur. Örneğin cinsel birleşmenin istenildiği şekilde gelişmemesi, hamileliğe uygun pozisyonda cinsel birlikteliğin yaşanmaması durumunda yine hamilelik olasılığı düşmektedir.

Yine kadın psikolojisi de hormonları etkilediğinden hamilelik ihtimali düşebilmektedir.

Peki tek seferde hamile kalma olasılığı (ihtimali) nedir?

Yukarda yaptığımız açıklamalar eşliğinde hamileliğin oluşmasında bir çok unsurun etkili olduğunu görmekteyiz. Gerek kadın gerekse erkek sağlığı ile ilgili yukarıda bahsedilen unsurlar bilinmeden net bir şey söylemek mümkün olamaz.

Bu nedenle ilk seferde hamile kalma ihtimali her zaman yüzde 50’dir diyebiliriz. Bu şu anlama gelir hamile kalabilme ihtimaliniz hamile kalamama ihtimalinizle eşittir.

Peki hamile kalma ihtimali ilk seferde yüzde 50 demiştik. İşte bu ihtimali yani hamile kalma olasılığını artırmak için yukarıda bahsedilen hususların yada sağlık sorunlarının çözülmesi hamilelik ihtimalini yüzde 70-80 lere çekerken, bu sorunların devam etmesi hamilelik ihtimalini yüzde 20-30 lara çekmektedir.

Demek ki hamilelik esasında bir çok unsurun bir araya gelmesiyle oluşan mucizevi bur olaydır. Bu nedenle kalkıp bir ihtimal vermek doğru değildir. Ancak net olarak şu söylenebilir.

Gerek erkek ve gerekse kadınsa yukarıda da bahsettiğimiz sağlık sorunlarının olmaması veya çözülmesi bununla birlikte hamileliği etkileyen unsurların en ideal şartlarda olması tek seferde hamile kalma olasılığını yüzde 80-90 civarlarına çıkarır.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar:

Denenmiş Yüzde Yüz Hamile Kalma Yöntemleri

Hamile Kalmak Kolay Mı? Yoksa Çok Mu Zor?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.