Su Kesesi Yırtılırsa Bebeğe Zararı Nedir?

Annemce Yazar Ekibi
Su Kesesi Yırtılırsa Bebeğe Zararı Nedir?

Amniyos kesesi bebeğin hayatını sürdürmesi açısından çok önemli. Ancak bazen bu kesenin doğumdan önce yırtıldığı görülür. Peki bu durumda bebeğin hayati tehlikeye girer mi?

Amniyos kesesi, amniyon ve koryon olmak üzere iki ana tabakadan meydana gelir. Bebek ve plasenta için koruyucu bir ortam oluşturur. Embriyo, amniyon sıvısı içerisinde yüzer ve bütün ihtiyaçlarını buradan karşılar. Normal seyreden hamileliklerde amniyos kesesi, rahim ağzı genişleyene ve doğum başlayana kadar rahim boşluğunda durur. Peki ya doğumu beklemezse…

Amniyos kesesinin anne karnındaki bebek için önemi nedir?

Amniyos kesesi bebeği ve plasentayı dış ortamdan korur. Bebek, plasenta vasıtasıyla, tüm besinini, sıvı ihtiyacını, yani kısaca bütün gereksinimlerini bu sıvı kanalıyla karşılar. Dışkılarını ve toksik maddelerini yine bu sıvı içerisine atar. Bu nedenle sıvı, içinde bulunduğu keseyle birlikte sağlam olmalıdır. Kesenin yırtılması veya zedelenmesi halinde sıvı dışarıya akacaktır.

Dolayısıyla da bütün batın organlarının ve dış travmaların basısı bebek üzerine olacaktır. Bu da bebekte birtakım mekanik travmaların, deformitelerin, yani şekil bozukluklarının görülmesine neden olur.

Su (Amniyos) kesesinin erken yırtılma nedenleri nelerdir?

Bunun kesin bir nedeni yok. Yani annenin yaşı, doğum sayısı, ağırlığı amniyos kesesinin erken yırtılmasında önemli bir rol oynamaz.

Ancak gebeliğin sonuna doğru kapılan bir enfeksiyon, amniyos kesesini oluşturan bağ dokusunu zayıflatarak kesenin yırtılmasına neden olabilir. Diğer bir neden ise sigaradır. Sigara içen kadınlarda, amniyos kesesinin erken dönemlerde yırtıldığı daha sık gözlenmiştir. Üçüncü neden de amniyos sıvısının normalden fazla olması (Polihidramniyos). Bu gibi durumda ağırlık ve basıncına bağlı olarak erken yırtılma söz konusu olabilir.

Su kesesinin yırtılmasının anne ve bebek açısından zararları nelerdir?

Amniyos kesesi dış ortama açılacağından vajende, kendi halinde bulunan birtakım mikroorganizmalar potansiyel güç kazanarak anneyi ve bebeği enfekte eder. Bunlar öncelikle bebeğin enfeksiyonuna, ölümüne ardından da annenin hayatını tehdit edecek kadar büyük genital enfeksiyonlara yol açabilir.

Anne adayında kanama olabilir.

Ayrıca oldukça tehlikeli olan beyin, akciğerde hasara yol açan ve annenin ölümüyle sonuçlanabilen amniyon embolisi görülebilir. Amniyon embolisi bebeğin tüm hayatsal işlevlerini durdurur. Kesenin erken yırtılması, koryo amyonit dediğimiz amniyon zarının vearkasından plasentanın iltihaplanmasına neden olan bebeğin ve dolaşım yoluyla annenin iltihaplanmasına kadar giden uzun bir zinciri başlatır. Su kesesinin içindeki su bittiği için uterustaki ve anne karnındaki enfeksiyonlar tamamen bebeğe yansır. Bu da bebeğin organlarında şekil bozukluğu ve travma riskini artırır. Bebek bütün ihtiyaçlarını karşılayan bu ortamı kaybeder.

Bu durumda anne adayı ne yapmalı?

Anne adayı hemen yatmalı, ayaklarını yukarı kaldırmalı ve vakit kaybetmeden doktorunu aramalı. Suyun kaybedilmesiyle birlikte rahim ağzında açılma olması kordan, kol ya da bacak sarkmasına yol açabilir. Bir süre sonra kordonun dışarda kalmasıyla bebek ölebilir, ya da yamuk durarak kol ya da bacaktan doğum kanalına çakılabilir.

Bu nedenle hiç hareket etmeden sırt üstü yatmalı ve mümkün ise o pozisyonda jinekoloğa ulaştırılmalı. Eğer kordon dışarıya kadar çıkmışsa doktor ya da ebe mutlaka eve çağrılmalı.

Anne adaylarına ne gibi öneriler verebilirsiniz?

  • Ekonomik koşulu ne olursa olsun doktor kontrolünü ihmal etmemeli
  • Kesinlikle sigara içmemeli
  • Akıntı önemsiz olsa bile doktoruna görünmeli

Sağlıcakla Kalın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız. Kabul Ediyorum Gizlilik ve Çerez Politikasını Oku