in

Şeker Yüklemesi Nasıl Yapılır?

Gönderi paylaş:

Şeker yüklemesi, daha önce diyabet hastalığı tanısı konmayan ancak şeker metabolizmasında bozukluklardan şüphelenilen hastalara uygulanır. Şeker yüklemesinin ardından hastaya “glukoz tarama testi” yapılır ve kan şekeri değerleri ölçülür. Ortalama 3 saatlik sürecin sonunda diyabet yani şeker hastalığı için tanı konulabilir.

Glikoz, vücudun temel enerji kaynağıdır. Karbonhidrat bakımından zengin besinlerin tüketilmesi ile vücudun ihtiyaç duyduğu glikoz karşılanır.

Şeker Yüklemesi Nedir?

Şeker yüklemesi, kandaki şeker miktarının ölçülmesi ve vücudun tüketilen şekerlere karşı verdiği yanıtın tespit edilmesi amacıyla uygulanır. Daha çok Tip 2 diyabet taraması sırasında kullanılmaktadır. Gebelik döneminde ise gestasyonel diyabetin varlığını tespit etmek amacıyla yapılır.

Öneri; Hamilelikte ilk kez ortaya çıkan diyabet

Anne adaylarında gebelik döneminde görülen gestasyonel diyabet, kendini genellikle 20 – 24. haftalardan sonra gösterir. Eğer 20. haftadan önce görülür ise anne adayı yüksek ihtimalle gebelikten önce de diyabet hastasıdır.

Gebeliğin öncesinde var olan diyabet hastalığı hormonlarda yaşanan yükselişin ardından daha belirgin hale gelmektedir. Gestasyonel diyabet olarak adlandırılan durum ise sadece gebeliğin etkisi ile ortaya çıkmaktadır.

Şeker Yüklemesi Neden Yapılır?

Şeker yüklemesi diyabet hastalığının tespiti için yapılmaktadır. Yüklemenin ardından kandaki şeker seviyesi ölçülmekte ve tanı konulabilmektedir. Gebelik döneminde hormon seviyesi arttığından gestasyonel diyabetinin ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

Her anne adayı risk altında olduğundan rutin gebelik kontrolleri sırasında yapılması tavsiye edilir. Gebelik şekeri fark edilmez veya tedaviye geç kalınız ise anne ve bebek sağlığı tehlikeye girebilir, doğum süreci ve sonrası sancılı geçebilir.

Şeker Yüklemesi Ne Zaman Yapılır?

glukoz yüklemesi

Şeker yüklemesi normal şartlarda Tip 2 diyabetin tespiti için kullanıldığından her yaş grubundan kişilere zaman sınırı olmadan yapılmaktadır. Ancak gestasyonel diyabet olarak adlandırılan gebelik şekeri, anne adaylarının büyük bir kısmını etkilediği için hamileliğin 24 ile 28’inci haftaları arasında mutlaka uygulanmalıdır.

Aşağıdaki risk durumları şeker yüklemesi testinin 24’üncü haftadan önce yapılmasını gerektirir:

  • Ailede diyabet öyküsünün varlığı
  • Önceki gebelik sırasında gestasyonel diyabet tespiti
  • Obezite

Gestasyonel diyabet tespit edilmediğinde bazı hamileliklerde aşırı fetal büyüme ya da preeklampsi gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Diyabetin varlığına rağmen sağlıklı bebekler dünyaya getirilebiliyor olsa da anne ve bebeğin süreci sorunsuz atlatabilmesi için testin yapılması önemlidir.

Gebelikte Şeker Yüklemesi

Gebelik dönemi anne adaylarında fizyolojik ve psikolojik birçok değişikliğe neden olurken aynı zamanda hormonları en üst seviyeye çıkarmaktadır. Hormonlar kandaki şeker miktarını artırmakta veya daha hafif seyreden diyabetin etkisini yükseltmektedir.

Gebelik döneminde görülen gestasyonel diyabet bazı durumlarda anne ve bebek sağlığını tehlikeye atmaktadır. Avrupa ve Amerika’da yapılan araştırmalara göre her 20 anne adayından 1’i gestasyonel diyabeti yaşamaktadır.

Gestasyonel diyabet çok yaygın bir şekilde yaşanırken genellikle klinik bir semptom göstermeden ilerlemektedir. Riskli durumların oluşmaması için her ihtimale karşı gebeliğin 24 ile 28’inci haftaları arasında şeker yüklemesi testi yapılmalıdır.

Anne adayında gestasyonel diyabet tespit edilir ise bebek sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde kan şekeri seviyesinin kontrol altına alınması amaçlanır. Böylece sağlıklı bir doğum gerçekleşebilir.

Şeker yüklemesi alanda yetkili olan herhangi bir sağlık kuruluşunda gerçekleştirilebilmektedir. Ancak daha çok gebelik kontrolleri sırasında yapıldığında kapsamlı bir hastanede gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

24 ila 28 haftaları arasındaki dönemde uygulanan şeker yükleme testinde anne adayı 50 gram glukoz içeren suyu içmekte ve aradan 1 saat geçtikten sonra kan şekeri ölçülmektedir. Test esnasında anne adayının aç veya tok olması fark etmemektedir.

Anne adayının kan şekeri değeri 140 mg/dL ve üzerinde çıkar ise 100 gram glukoz içeren su ile yeniden test yapılır. 3 saat beklendikten sonra kan şekeri tekrar ölçülür ve anne adayında gebelik şekeri olup olmadığı kesin olarak tanılanır.

Gebelikte şeker yüklemesinin ardından bir süre yiyecek tüketilmemeli ve aşırı fiziksel aktivite yapılmamalıdır. Bu tür durumlar test sonucunun yanlış çıkmasına neden olabilir.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi “Kadınlar Kulübü”

Kadınlar Kulübü yüksek kullanıcı sayısına sahip bir platformdur. Tamamen kadınların kullanımına sunulmuş olan platformda sağlık ve diyet gibi içerikler paylaşılmakta ve sorulara yanıt aranmaktadır.

Kadınlar özellikle hamilelik süreci gibi önemli dönemler hakkında deneyimlerini paylaşarak sorularına yanıt arayanlara yol göstermektedir. Hamilelikte şeker yüklemesi hakkında deneyimleri görmek ve soru işaretlerini ortadan kaldırmak için “Kadınlar Kulübü’nü inceleyebilirsiniz.

Şeker Yüklemesi Zararlı mı?

Şeker yüklemesi oldukça güvenli ve kolay bir işlemdir. Yan etki görülme riski oldukça azdır. Şeker yüklemesi yaptıranlar baş dönmesi, mide bulantısı, ter basması, yorgunluk ve halsizlik gibi hafif yan etkiler yaşayabilir. Bunlar kısa süre içerisinde ortadan kaybolmaktadır.

Şeker Yüklemesi Kaçıncı Haftada Yapılır?

Gebelikte şeker yüklemesi hamileliğin 24 ile 28’inci haftaları arasında yapılmaktadır. Her 20 anne adayından 1’i bu riskle karşı karşıya kaldığından ihmal edilmemesi gerekir. Diyabet hastalığı için risk taşıyan anne adaylarının 20’nci hafta itibari ile yaptırması önerilir.

Gebelikte Şeker Yüklemesi Aç Karnına mı Yapılır?

Gebelikte şeker yüklemesi aç veya tok karna fark etmeksizin yapılabilmektedir. 50 gr. Glukoz ile başlanan testte yeterli sonuç elde edilemez ise bir üst kademe olan 75 grama geçilmektedir. Bu süreçte uzman doktorun ifadeleri dikkate alınmalıdır.

Şeker yüklemesinin ardından yaklaşık 1 saat sonra anne adayının kan şekeri değeri ölçülmektedir. Bu bir saatlik süreçte aşırı fiziksel aktivite yapılmamalı ve herhangi bir yiyecek içecek tüketilmemelidir.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.