Hamilelik

Sağlıklı Bir Bebek İçin Sağlıklı Bir Hamilelik Şart

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek kuşkusuz her annenin arzusudur. Hepimizin bildiği gibi, bir bebeğin sağlığını etkileyen bir çok faktör mevcuttur. Onun sağlığını sadece doğumdan kısa bir süre önceki faktörler değil, döllenmeden önceki faktörler bile etkiler. Bu etkenlerin bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Anne yaşı
  • Sağlıklı genetik yapı
  • Döllenme öncesinde ve hamilelik sırasında maruz kalınan dış etkiler – Stres – Travma – Kimyasal fiziksel etkiler – Annede kronik hastalık – Olumsuz psikososyal nedenler

Her ne kadar geç yaşta yapılan doğumlarda bazı hastalıklar daha sık görülse de (Down vb.), gelişen sosyo – ekonomik koşullar nedeniyle anneler giderek daha geç yaşta çocuk sahibi olmayı tercih ediyorlar. Ancak bu durumlarda, gebeliğin ilk 12 – 16. haftasında tanı konulabilir, böylece sağlıklı doğumların gerçekleşmesi, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi sağlanır. Hatta “genetik danışma” bazı hastalıklarda evlenmeden önce bile verilebilir. (Örneğin: Ülkemizde sık rastlanan Akdeniz Anemisi = Talasemi)

Hamilelikten önce jinekolojik muayene şart

Gebe kalmaya karar vermeden önce mutlaka bir jinekoloğa gitmeniz gerekir. Jinekoloğunuz yapacağı elle muayene ve ultrason muayenesi sonucunda yumurtalıkların ve rahmin durumunun normal olup, olmadığını kontrol eder. Yapılan diğer bir tetkik de vajinada ve vajinal salgıda herhangi bir enfeksiyonun bulunup, bulunmadığıdır. Eğer enfeksiyon durumu söz konusu ise bunun önce tedavi edilmesi gerekir. Doktorunuz eğer gebe kalmanızı engelleyici bir neden görürse, bebek arzunuzu tedavi bitinceye kadar ertelemenizi isteyecektir. Jinekolojik muayenenin dışında diş doktoruna gitmeniz de yararlı olacaktır. Çünkü hamilelik döneminde vücutta gerçekleşen hormon düzenindeki değişiklik dişleri ve dişetlerini olumsuz etkiler. Bu nedenle bakım gerektiren veya sorunlu dişleriniz varsa bunlara baktırmanız gerekir.

Hamilelik öncesi beslenme

Sağlıklı yaşamın temel şartlarından birisi de, şüphesiz yeterli ve dengeli beslenmedir. Beslenme bütün yaşam süresince önemli olup, özellikle hamilelik, emziklik, yenidoğan ve süt çocukluğu gibi devrelerde önemi daha da artar. Bebeğin sağlam olarak doğması ve hayata iyi bir başlangıç yapması, hamilelik süresince annenin beslenmesi ile çok yakından ilgilidir. Hamilelik esnasında yetersiz ve dengesiz beslenme ise, annenin ve bebeğin sağlığını ve gelişmesini olumsuz yönde etkiler. Hamilelik süresince anne adayına 10 – 12 kg’lik bir artış tavsiye edilir. Annenin yetersiz beslenmesi ve gereğinden fazla kilo alması, bebeğin düşük doğum tartılı doğmasına sebep olabileceği gibi, aşırı kilo alımı da hamilelik süresince oluşabilecek bir takım problemlerin yansıra iri bebek doğmasına yol açar. Bu nedenlerle, hamilelik süresince annenin ve doğacak bebeğin sağlığı için bu dönemde yeterli ve dengeli beslenme kurallarına kesinlikle uymalısınız. Ayrıca gebe kalmadan önce kilonuzu kontrol altında tutmalısınız. Bu nedenle beslenmenizin sağlıklı ve dengeli olmasına dikkat edin.

Hamilelikte spor yapın

Hamile kalmaya karar vermeden önce vücudunuzu forma sokun. Düzenli olarak spor yaparak vücudunuzu hamileliğe hazır hale getirin. Uzmanlar spor yapan anne adayları hamilelik döneminde vücutta oluşan değişikliklere daha kolay uyum sağlayacaklarını söylüyorlar. Sporla güçlenen kas ve damarlar gerilmeye alıştığı için hamilelik dönemi daha rahat geçer. Sportif bir vücuda sahip olmanız hamilelik dönemini olduğu gibi doğumu da rahat yaşamanızı sağlayacaktır. Çünkü bu şekilde aktif olarak doğuma katılabilir ve ıkınmaları daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

Hamilelikte Kronik hastalıklar

Annenin kronik hastalıkları, örneğin diyabet fetusun aşırı büyümesine yol açar. Böylece fazla tartılı bir bebek dünyaya gelebilir. Ancak, iri bebek sağlıklı bebek demek değildir. Aşırı kilo, bebek için birtakım riskler arz eder. Ancak annenin sağlık problemi hamilelikten önce kontrol altına alındığında sağlıklı bir bebek doğurabilir. Döllenmeden itibaren organların oluştuğu ilk 3 ay, fetusun radyasyona en hassas olduğu dönemdir. Bu evrede alınan radyasyon bebekte bazı sakatlıklara yol açabileceğinden kaçınılmalıdır.

Hamilelikte Sigara ve alkol yok

Hamilelik döneminde kullanılan sigara ve alkol hem anne hem de bebek sağlığı açısından son derece zararlı olduğu tartışılmazdır. Ancak sigara ve alkol sadece hamilelik döneminde değil, hamilelik öncesinde de zararlıdır. Çünkü sigara ve alkol kadının doğurganlığına da zarar verir. Ayrıca sigara ve alkolün erkeğin spermleri üzerinde olumsuz etkileri olduğu düşünüldüğünde, baba adayının da sigara ve alkolden uzak durması doğru olur.

Anne ve baba adayı birtakım riskler taşıyorsa (Örneğin; yakın akrabalık, ailevi hastalık) mutlaka genetik danışma merkezine başvurmalıdır. Ayrıca özellikle 35 yaşın üzerindeki anne adayları riskli bir grup oluşturduklarından genetik inceleme yaptırmalılar. Bunun yanı sıra hamilelik döneminde periyodik olarak mutlaka sağlık kontrollerine gidilmelidir. Hamilelik döneminde grip, solunum yolu enfeksiyonu gibi durumlardan mümkün olduğunca korunmalıdır. Ayrıca anne adayının kronik hastalıkları mevcutsa örneğin diyabet, hipertansiyon, kronik böbrek ve kalp hastalıkları gibi, hamilelik öncesi ve hamilelik süresince mutlaka ilgili branş hekimiyle kadın doğum uzmanı irtibat halinde olmalıdır. Bunların dışında hamilelik esnasında radyasyondan ve ilaç kullanımından mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Mutlaka kullanması gereken ilaçlar varsa, bunlar hekim kontrolünde alınmalıdır. Unutmayın ki, sağlıklı hamilelik; sağlıklı yenidoğan, çocuk ve erişkin demektir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu