in

Obstetrik Nedir?

Gönderi paylaş:

Kadın doğum uzmanlık alanlarından biri olan Obstetrik çoğunlukla doğum sonrası ile ilgilenir. Tamam esnası ve doğum sonrası ile ilgilenilen bir uzmanlık alanıdır. Uzmanlık alanında hem annenin hem de çocuğun bakımı ile ilgilenir. Daha sağlıklı bir yaşam ile karşılaşılması ve herhangi bir sorun yaşanmaması için bu alanda muayene olunması ve gerekli kontrollerin yapılması önem taşır. Üreme yollarında hasar meydana gelmesini engelleyen farklı tedavi yöntemleri bulunur. Kontrol ve tedaviyi içeren bu alanda gerçekleştirilen her bir faaliyet kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Obstetrik içerisine dahil edilen bazı sorunlar ve özel tedaviler de bulunur.

Anne ve Bebeğin Sağlık Kontrolü Nerede Yapılır?

Doğum sonrası kontrol uzman doktorlar tarafından tam teşekküllü hastanelerde yapılır. Doğumun ardından annenin üreme yollarının kontrol edilmesi ve herhangi bir bakteri enfeksiyon ve iltihap ile karşılaşılmaması için önem taşır. Dolayısıyla anne ve bebeğin sağlık kontrollerinin yapıldığı yer olan hastanede Obstetrik de yer alır. Anne ve bebeğin sağlığına odaklanılan bu bölümde olası hastalıkların ve enfeksiyonların giderilmesi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Obstetrik Aciller Ne Anlama Gelir?

Obstetrik acil vaka olarak sınıflandırılan bazı sorunlar vardır. Acil müdahale gerektiren bu vakalar genellikle obstetrik tarafından bulunur ve tedavi için başlangıç unsurları gerçekleştirilir. Obstetrik aciller grubunda yer alan farklı hastalıklar vardır. Bu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Akut anstma
  • KOAH
  • Myokart
  • Kalp kapak / kapakçık yetmezliği
  • Pulmoner ödem
  • Emboli

Bu hastalıklardan bazılarıdır.

Doğum Esnasında Komplikasyonlar ile Kim İlgilenir?

Obstetrik Nedir?
Obstetrik Nedir?

Obstetrik komplikasyonlar ile de ilgilenmektedir. Sadece doğum esnasında değil, doğum sürecinde ve doğum sonrasında da olası komplikasyonlar ile ofis metrik ilgilenmektedir. Annenin ve bebeğin sağlığını koruyabilmek ve bu sağlığı sürdürülebilir kılmak için uzmanlardan destek alınır.

Acil Obstetrik Bakım Nedir?

Acil Obstetrik Bakım (AOB) önemli bir birimdir. Doğumu takip eden 42 gün içerisinde gerçekleşen acil vakalar ile doğrudan acil obstetrik bakım ilgilenir. Bu bölümde yer alan uzmanlar, annenin güvenliğini ve sağlığını önemsemek ile kalmaz, aynı zamanda bebeğin de sağlığını önemser.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: annemce1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir