Hamilelik

Nabızdan Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamile olduğundan şüphelenen kadınlar nabızdan hamilelik testi ile hamile olup olmadıklarını öğrenebilirler. Unutulmaması gereken nabızdan hamilelik testi pozitif çıkarsa eczaneden alacağınız gebelik testiyle hamile olup olmadığınızı kesinleştirmeli sonra da kan testiyle onaylatmanız gerekir. Unutmayın kan testi yapılmadan kesin hamilesiniz yada değilsiniz demek doğru olmaz. Tam kesin sonucu bize kan testiyle bakılan hamilelik testi verecektir.

Bir önceki yazımızda kocakarı yöntemiyle yapılan hamilelik testlerinden bahsettik. Eee malum eski zamanlarda hastane labaratuvar olmadığından kocakarı yöntemleriyle hamilelik testi yapılıyordu. Peki nabızdan nasıl hamile olup olmadığımız anlaşılıyor gelin ona bir bakalım.

Öncelikle Nabızın ne olduğuna bakalım. Nabız kalbin vücuttaki kanı ve sıvıyı pompalama hızıdır diyebiliriz. Hamilelik oluşuyla birlikte kalp ve damar sisteminde hamileliğe bağlı önemli değişiklikler olmaktadır. Bunun nedeni elbetteki vücuttaki yeni bir canlıya hazırlık yapmaktır.

Ayrıca hamileliğin oluşumuyla birlikte anne vücudundaki dolaşan kan ve sıvı miktarı hamileliğin başlangıcından itibaren artmaya başlar. Yaklaşık 3 litre kadar bu sıvı miktarı artmaktadır diyebiliriz. İşte bu sıvı miktarının artmasına bağlı olarak kalp hızı normalde 70-80 atım oranındayken sıvıyı pompalayabilmek için daha da artmaya başlar ve 90-110 atım oranına kadar yükselir.

Bu nedenle hamile kaldığımızı nabzımızın yükselmesiyle anlayabiliriz. Ancak nabız sadece hamilelikte yükselmediği de unutulmamalıdır. Yani nabzım yükseldi hamileyim demek doğru olmaz. Ancak nabzının normalden yüksekse ve hamilelik şüpheniz varsa bir gebelik testi alarak yada yukarda linkte verdiğimiz yöntemlerin bir kaçıyla hamilelik şüphenizi giderebilirsiniz.

Peki nabza nasıl bakılır?

Bileğinize iki yada üç parmağınızı koyarak küçük pıt pıt şeklinde bir atışı hissettiğinizde dakika tutarak nabzınızı sayabilirsiniz. 1 dakika boyunca bu atımları saymak size nabız hızınızı verir.

Bunun dışında bazı akıllı bilekliklerin ve tansiyon cihazlarının da nabzı ölçtüğünü bilmelisiniz. Kalp atım hızı olarak okumanız mümkün.

Evet değerli ziyaretçimiz. Bahsettiğimiz bu yöntemlerin yüzde yüz hamile olduğunuzu göstermediğini bilmelisiniz. Her zaman söylediğimiz gibi burdada hatırlatalım. Hamilelik için bazen gebelik testleri bile yanılabilmektedir. Bu nedenle en doğru sonucu almak için her zaman kan testine başvurmamız gerektiğini unutmayalım. Bu yöntemler bizlere sadece fikir sunmaktadırlar.

Önerilen İçerikler : 

Evde Kocakarı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri Listesi

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

 

 


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu