in

Memeden Süt Gelmesi Hamilelik Belirtisimidir?

Gönderi paylaş:

Kadınlarda veyahut genç hanımlarda bazen memeden sarı sıvı veya süt gelmesi durumu olabiliyor. Kişi de acaba bu hamilelik belirtisimidir? acaba hamilemiyim? diye endişe duyabiliyor. Şimdi burada şunu ayırmak gerektiğini belirtelim. Memeden süt gelmesiyle sıvı gelmesi ayrı ayrı bir durumdur. Bazen sıvı gelmesi süt gelmesiyle karıştırılabilmektedir. Süt tamamiyle beyaz olup sıvı berrak, sarı veyahut yeşil renkte olabilir. Peki memeden bu tür sıvılar veya süt gelmesi ne anlam taşır gelin buna bir bakalım.

Şimdi şu duruma açıklık getirelim. Memeden normal şartlarda sadece doğumdan sonra ortaya çıkan hormonlar nedeniyle süt çıkar. Bu gayet normal ve istenilen bir durumdur. Çünkü bebek doğmuş ve beslenmesi gerekmektedir. Kadın doğum yapınca kadın hormonları (prolaktin gibi) sütü tetikleyerek memeden süt salınımını sağlar. Buraya kadar olan kısımda herşey normaldir.

Ancak doğum yapmadan, bekarken, yeni evliyken yada hamileliğin ilk dönemlerinde memeden süt veya sıvı gelmesi sağlıklı bir durum olmadığı gibi normal de değildir. Ayrıca yazımızın başlığındaki soruyada cevap niteliğinde olacak şekilde şunu söylemeliyiz ki memeden süt gelmesi hamileliğin bir belirtisi değildir. Aksine anormal bir sağlık sorununun belirtisidir.

Peki doğum yapmadığımız halde, evli olmasak bekar olsak bile memeden süt veya sıvı gelmesi hamilelik belirtisi olmadığına göre neyin habercisidir ona bakalım. Öncelikle bu durumun önemli bir sağlık sorunu olduğunu hatırlatalım.  Memelerden süt salınımını prolaktin hormonu sağlamaktadır ve bu hormon doğumla beraber süt salımını sağlamak amacıyla yükselir. Eğer ki doğum yapmadığımız halde bu hormon yükseliyorsa hemen hekiminize başvurmanızda fayda var.

Peki bu prolaktin hormonu neden doğum sonrası dışında yükselir. Bunun nedeni hormonal veya psikolojik ilaçların uzun süre kullanımı olabilir, beyin lezyonları olabilir, hipofiz lezyonları yine bu dengesizliğe neden olabilmektedir.

Peki neden sıvı gelir diye soralım sadece süt değil bazen sarı yada yeşil sıvıda gelebildiğini söylemiştik. İşte yukarıda bahsedilen hormon bozukluklarında veyahut rahatsızlıklarda memelerden sarı veya yeşil renkte sıvılar gelebilir.

Özellikle bu  rahatsızlıklara bağlı hormonal bozukluklar nedeniyle prolaktin hormonun da aşırı yükselmesi durumunda şu durumlar ortaya çıkar. Adet düzeni bozuklukları, memelerden süt ve sıvı gelmesi, hamile kalamama, devamlı baş ağrısı, görme problemleri ve en önemli sorun da kısırlık gibi durumlar işte bu prolaktin seviyesindeki aşırı artış nedeniyle görülebilmektedir.

Gördüğünüz üzere memelerden süt ve sıvı gelmesi bir hamilelik belirtisi değil, çok daha sıkıntılı rahatsızlıkların habercisidir. Bu nedenle, bekarsanız veya evliyseniz ancak doğum yapmamışsanız, memeden süt veya sıvı gelmesi gibi bir durumla karşılaşmanız durumunda hemen hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Hamilelik belirtileriyle ilgili aşağıdaki yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Sağlıcakla Kalın.

Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yüzde Yüz Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne Zaman Başlar?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.