Hamilelik

Lithopedion (Taş Bebek) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Latince’de Lithopedion olarak adlandırılan ve çok ender rastlanan Lithopedion, Türkçeye taş bebek olarak çevrilir. Bununla beraber bireylerde Lithopedion belirtileri görülür görülmez hızlı bir şekilde hekime başvurulması gerekir. Dış gebelik esnasında fetusun ölmesi ile çevresinde kalsifikasyon yani kireçleşme oluşur ve bu da bebeğin Lithopedion haline dönüşmesine neden olur. Dış gebelikte fetus ender olarak büyümektedir. Genel olarak çok küçük boyutlarda ölür ve vücudun içinde yok olur. Lithopedion durumundaysa fetüs vücutta emilerek kaybolamayacak derecede büyür ve kalsifikasyonla kaplanır. Anne, fetusa ve enfeksiyona karşı önlem olarak kalkan meydana getirir. Genellikle 14 haftadan büyük olan fetuslarda bu durumla karşı karşıya kalınabilir. Taş bebek yani Lithopedion meydana geldikten sonra bazen anne karnında herhangi bir belirti göstermeden yıllarca kalabilir. Bazen yıllar sonra çekilen bir röntgende fark edilir. Bu vaka tespit edildiğinde ameliyat kaçınılmazdır.

Lithopedion Nedenleri

Lithopedion nedenleri arasında geçirilmiş salpenjitis yani tüplerin iltihabı, tüplere ait doğumsal anomaliler, alt karın bölgesine yapılan ameliyatlar, tüplerin etrafının yapışık olması, tüp bebek tedavileri, daha önce dış gebelik geçirilmesi, daha önce tüplerle ilgili operasyon geçirilmesi, intrauterin DES maruziyeti, multipe seksüel partner, ileri yaşta olmak, multiparite ve infertilite tedavileridir. Bu durum siyah ırkta daha fazla görülmektedir. Sözü edilen durumlarda lithopedion belirtileri görülebilmektedir.

Lithopedion Belirtileri

Lithopedion Belirtileri
Lithopedion Belirtileri

Lithopedion, rahmin içine yerleşmiş olan 14’üncü haftaya kadar gelişmeyi sürdürmesi, ancak herhangi bir nedenden dolayı bulunduğu yerde ölmesiyle meydana gelir. Vücudun yok edemeyeceği kadar büyüyen ölü fetüsün çevresi, anneye zarar vermemesi için kireçlenmeye başlar. Kireçlenme, annenin vücut savunmasıdır ve kendiliğinden oluşur. Ölü fetüs anne karnında çevresi kireçle kaplanarak yalıtılır. Böylece anne muhtemel enfeksiyonlardan korunur. Taşlaşan fetüs, anne rahminde herhangi bir göstermeden varlığını yıllar boyu sürdürebilir. Taşlaşan fetüsün tespit edilebilmesi için genel olarak şikâyetin görülmesi gereklidir. Taşlaşan fetüs ya ağrıda ya da röntgende ortaya çıkabilir. Taşlaşan fetüsün kısa süren bir ameliyatla anne rahminden alınabilir. Lithopedion belirtileri ise genellikle karın ya da kasık ağrısı, geciken adet, vajinal kanama, düşük tansiyon, çarpındı, baş dönmesi ve beraberinde bayılma, bulantı ile kusmadır.

Lithopedion tedavisi

Lithopedion’ın bilinen bir tedavisi yoktur. İlk anda tespit edilmesi de mümkün değildir. Lithopedion ile ilgili belirtiler görüldüğünde hekim zaman geçirmeden bir röntgen ister. Lithopedion röntgende tespit edilir. Sorunun tespit edilmesi ile birlikte tek tedavi yolu operasyondur. Lithopedion anneyi zehirlemez ancak genellikle karında ağrıya neden olur. Kireçleşen fetüs annenin sağlığını riske atmaz. Yıllar sonra bile tesadüfen ortaya çıkan vakalarla karşılaşılabilir. Bir vakada 76 yaşındaki bir kadında 46 yıl öncesine dayanan Lithopedion saptanmıştır. Kadın bu durumu vücudunda hiç hissetmediğini belirtmiştir. Dolayısı ile annenin Lithopedion belirtileri ile ilgili sağlık sorunu yaşamamaktadır. Kişi günlük yaşamını zorlanmadan sürdürür. Ancak durum tespit edildiğinde ameliyatla bu durum sonlandırılmalıdır.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu