in

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

Gönderi paylaş:

Kızlık zarı, ilk defa cinsel ilişki yaşayanlar kızlık zarı bozulduktan sonra dikkat edilmesi gerekenler noktasında endişeli olabiliyorlar.

Kızlık zarı toplumumuzda hala çok önem verilen toplumsal bir olgudur diyebiliriz. Her ne kadar erkekler kızlık zarı bir kriter gibi görseler de aslında bu biraz da iki yüzlülük içeren bir durumdur diyebiliriz.

Unutulmaması gereken nokta ise erkekler bu konuda ne kadar dürüst ise kızlarda o kadar dürüsttür. Bu konuyu bu şekilde bilmeniz yeterli. Biz burada kızlık zarı bozulduktan sonra dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Kızık zarı bozulduktan sonra dikkat edilmesi gerekenlere baktığımızda karşımızda çok da devasa durumları göremeyiz.

En nihayetinde kızlık zarının bozulması sağlık açısından gayet normal bir durumdur. Her hangi bir hastalığın yada sorunun nedeni değildir.

Misal apandisit yırtılması çok önemli bir sağlık sorunudur çünkü sağlık açısından normal bir durum değildir kızlık zarı içinse bunu söyleyemeyiz. İnsan yaşamında süt dişlerinin dökülmesi gibi kızlık zarının bozulması da doğal yaşam düzeninin bir sonucudur.

Peki kızlık zarı bozulduktan sonra dikkat edilmesi gerekenler neler?

Kızlık zarı bozulduktan sonra dikkat etmemiz gereken en önemli husus kanamanın devam edip etmediğidir.

Kızlık bozulmasıyla birlikte vajinadan çok az miktarda kan gelir ve sonra bu kanama durur. Kızlık zarı kanaması devam etmeyeceğinden bozulduktan sonra kanama çok az olur ve son bulur.

Eğer ki ilk cinsel ilişkiden sonra kızlık zarı bozulmasıyla kan durmuyorsa bu anormal bir durumun habercisidir ve hekime başvurulması gerekir.

Kanama neden durmaz diye düşünürsek ilk cinsel ilişkide çiftler aşırı agresif olması nedeniyle vajinal yırtılma olabilir bu nedenle kanama durmayabilir.

Bir başka dikkat edilmesi gereken yani kızlık zarı bozulduktan sonra dikkat edilmesi gereken husus ise hamilelik istenilip istenmediğidir.

İlk ilişki yaşayan kadınlar hamilelik hakkında çok az şeyler bilirler ve ilk ilişkide hamile kalmayacaklarını düşünebilirler.

Oysaki bu yanlış bir düşüncedir ve ilk ilişkiyle beraber bir damla sperm ile bile hamile kalınabilir. Bu nedenle hamilelik istenmiyorsa ertesi gün hapı alınmalı ve adet döngüsü takip edilerek adet günü gecikmesinde hamilelik testi yaptırıp yasal süre dolmadan gereken önlemleri almaları gerekir.

Kızlık zarı ve insan psikolojisi

Kızlık zarı bozulduktan sonra dikkat edilmesi gereken noktalar arasında çok fazla üzerinde durulmayan ama insan yaşamını etkileyen çok önemli bir sorunda kadın psikolojisidir.

Eğer ki evlilikte kızlık zarı bozulduysa genelde bu durum görülmez ancak evlenmeden kızlık zarı bozulmasında yaşanan cinsel ilişki zevki ve iştahı bittikten sonra yerini pişmanlık ve korkuya bırakır.

Erkek için bu durum çok problem olmasa da kızlar için çok önemli bir psikolojik baskı oluşturmaktadır. Zihinde, kızlık zarım bozuldu nasıl evleneceğim?

İlişki yaşadığım kişi benimle evlenir mi? Acaba hamile kaldım mı? Şimdi ne yapacağım? Doktora gitmeli miyim? gibi psikolojik bir soru ve sorun yığınıyla baş başa kalınmaktadır.

Bu durumda korkularınıza hakim olmalı, yapılması gerekenleri iyi düşünmeli yukarda yazdığımız gibi hamile kalınmak en büyük sorun olacağından önce bununla ilgili önlem alınması daha sonra ise kızlık zarı dikimi gibi çözümlere odaklanmanızı öneririz.

Gördüğünüz üzere aslında kızlık zarı bozulduktan sonra dikkat edilmesi gerekenler noktasında en önemli sorun psikolojiktir. Bu nedenle yapacaklarınızın önünü arkasını iyi düşünmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Sağlıcakla kalın.

Kızlık Zarı Bozulmasının En Önemli Belirtisi Nedir?

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: Annemce

Annemce, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, tüp bebek konularında bilgili uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümü veya Soru Cevap Forumundan Bizlere İletebilirsiniz.

3 Comments

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.