Hamilelik

Karbonatla Hamilelik Testi Ne Kadar Doğru Sonuç Verir?

Karbonatla hamilelik yani gebelik testi geleneksel bir testtir. Bu testi yapanlar bu test ne kadar doğru,  karbonatla test yaptım sonucu doğru mu diye çeşitli endişeler taşıyorlar. Aslına bakılacak olursa hangi test yapılırsa yapılsın belli bir oranda mutlaka doğruluk payı var. Eski zamanlarda ne laboratuvar vardı nede başka bir yöntem, elbette bu testlerle hamile olup olmadığına bakılıyordu. Unutulmaması gereken çıkan sonucun kesin sonuç olmadığıdır.

Peki karbonatla gebelik testi gerçekten doğru sonuç veriyor mu?

Aslına bakacak olursak gebelik testlerinde yer alan ve hamileliği gösteren maddeyi içeren karbonat kadının idrarıyla karıştığında tepkimeye neden oluyor ve hamileliğin var olduğunu gösteriyor. Gebelik testlerinde de durum esasında aynı yine gebelik testi içinde benzer madde bulunuyor ve idrarla tepkimeye girince bize çift çizgi olarak görünüyor. Esasında temel felsefe ikisinde de aynı.

Bu nedenle günümüzde yine bu testler yapılabilir ancak eğer pozitif bir sonuç çıkarsa; eczaneden alınacak bir gebelik testiyle hamile olup olmadığına bakılmalı sonrada kan testiyle sonuç kesinleştirilmelidir. Gelelim karbonatla hamilelik testinin nasıl yapıldığına.

Karbonatla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Karbonatla hamilelik testi aslında çok basit. Öncelikle bir kaşık karbonat ve bir adet plastik kap gerekli bu testi yapmak için. Bu testi yapmadan önce vajinal bölgenizin temizlenmesi yani silinmesi önemli. Bunun yanında karbonatla hamilelik testi sabah kalkınca yapılması tavsiye edilir. Karbonatı kabın içine koyduktan sonra sabah kalkınca yapılması hamilelik testinin doğruluk oranını artırmaktadır.

Bundan sonra yapılması gereken plastik kabın içine karbonatı koyuyoruz. Daha sonra idrarınızın bir kısmını dışarı yaptıktan sonra geri kalan kısmından kabın içine ekleme yapıyorsunuz. Daha sonra bir iki dakika bekliyorsunuz. Eğer idrar içindeki karbonatta kabarma oluyorsa hamilesiniz demektir. Eğer kabarma olmazsa hamilelik yok demektir.

Bu kısımdan sonra eğer hamilelik oluşmuşsa bir gebelik testi alarak hamileliğinizi onaylayabilirsiniz. Daha sonrasında ise hekiminize başvurarak kan testiyle hamileliğinizi kesinleştirmiş olursunuz. En güzel günlerin ve en iyi dileklerinizin kabul olması temennisiyle. Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar:

Parmakla Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Nabızdan Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Evde Kocakarı Yöntemiyle Yapılabilecek Gebelik Testleri Listesi

 

 


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu