Hamilelik

Kaç Yaşına Kadar Hamile Kalınabilir?

Hamile kalmak ve hamilelik süreci kadar kutsal ve duygusal başka bir serüven yok kadının hayatında ancak iş hayatı daartık kadınlar için de önemli… Kadınların çoğu parlak bir kariyeri yarıda bırakıp çocuk sahibi olmak istemiyor. Çocuk yapmak hep geleceğe erteleniyor. Ama bu geleceğin de hiç şüphesiz bir sınırı var. Bu sınırın hangi yaşlara kadar uzanabileceğini ve ileri yaşlarda çocuk sahibi olmanın yaratacağı sorunları uzmanlarla konuştu.

Çok geç yaş da çocuk sahibi olmaya ne dersiniz? Birçoğumuzun hayal etmekten bile kaçındığı bu durumu bir İtalyan yapay döllenmeyle yaşadı. Elbette çok uç noktada bir örnek. Otuz beş ya da kırklı yaşlarda çocuk yapmayı istemekle aynı kefeye konulmamalı. Artık kadınlar, çeşitli nedenlerle ilk çocuklarını oldukça geç yaşlarda yapıyorlar. İşimizde başarılı olmayı hangimiz istemiyoruz ki? Kim “iddialı olmak “tan vazgeçebilir? Açık olan şu: Artık kadınlar iş hayatlarını gerçek anlamda önemsiyorlar ve kendi hedefleri var. Bu durumda çocuk yapmak, yıllar boyunca gerçekleşmeyen bir arzu olmaktan öteye geçemiyor.

Bir yandan toplumun anne adayını desteklemek üzere pek seçenek sunamaması diğer yandan sosyal ve ekonomik nedenlerle ailenin küçülmesi anne-baba desteğini de ortadan kaldırıyor. Çalışan ve işinde iddialı bir kadın için çocuk yapmak iyice güçleşiyor. Ancak, 35-40 yaşlarına gelindiğinde eşler ekonomik sorunlarını bir ölçüde çözmüş oluyorlar ve işlerinde kariyer sahibi olarak bir karar vermeleri zorunluluğu ile baş başa kalıyorlar: “Çocuk yapacak mıyız, yapmayacak mıyız?” Bu sorunun arkasından gelen ikinci soru ise: “Acaba kaç yaşına kadar doğum yapmak uygun olur?” Gerçekten de önemli sorular bunlar ve aşağı yukarı hepimizi ilgilendiriyor.

Günümüzde özellikle çalışan kadınların çocuk için kendilerini hazır hissetmeleri daha ileriki yaşlarda olabiliyor. Bunu bizde kendi pratiğimizde görüyoruz. 30 yaşın üzerinde ilk çocuğunu doğurmak isteyen kadın sayısı giderek artıyor, herhalde daha da artacaktır. Bu yaş siniri bazen 35-40’ı da bulabiliyorlar. Üstelik günümüzde tüp bebek, mikroenjeksiyon gibi teknikler de gündemde. Çocuğu olmayan bir çift ancak yıllar sonra tüp bebek veya mikroenjeksiyon aşamasına geldiği için merkezlere başvuranların en azından önemli bir çoğunluğu 35’in üzerinde. İlk doğum için ideal yaşı söylemek çok zor. Üç aşağı beş yukarı hekimden hekime değişmekle birlikte 25-30 yaş ideal yaş olarak kabul edilir.

Kaç Yaşından Sonra Hamile Kalma Şansı Azalıyor?

Vücut; adetin başlamasıyla birlikte hamileliğe hazır olmuyor. Genellikle biz 20 ve üzerindeki yaşları anne açısından daha iyi diye kabul ediyoruz. Şu noktayı özellikle vurgulamak istiyorum, kadının gebe kalabilme yeteneği 35’inden sonra azalmakta, 40’ından sonra ise ciddi bir şekilde azalmakta. “35’imden sonra doğursam ne olacak?” diye sorulduğunda “Çok önemli bir sorun olmayacak ama gebe kalma şansınızın azaldığını bilin” diyoruz.

Anne adaylarının bunu bilmesi lazım. Peki diyelim ki anne 35’inden sonra gebe kalmaya karar verdi, yapılacak şey nedir? En çok korktuğumuz kromozom anomalileri, anormal bebekler, bunların görülme sıklığı yaş ilerledikçe biraz artar. Ancak, kimsenin telaşlanmasına gerek yok. 36 yaşındaki bir annenin çocuğunun kromozom anomalisiyle doğma şansı sadece 200’de 1’dir. Bu da amniyo sentez denilen çocuğun büyüdüğü sıvıdan alınan örneğin incelenmesiyle gebeliğin dördüncü ayında teşhis edilebiliyor. Böylece çocukla ilgili sorunlar çözülebiliyor. Bu yüzde yarımlık olasılığın doğumda beklenmedik bir şekilde karşımıza çıkma şansı hiç yoktur. İyimser bir açıdan bakarsak anomali görülmeme olasılığı yüzde 98’dir.

Geç yaşta hamile kalmak için tüp bebeğe güvenmeyin

Ben hiçbir zaman anne adayına yaşlısın, doğurma diyemem tersine teşvik ederim. Çünkü çocuk çok güzel bir şey ve her kadının bunu yaşaması gerekir. Bir tek bu korku yüzünden annelikten vazgeçmemeleri lazım. Aslına bakarsanız 40 yaşında bir annenin çocuğuna verebileceği şeyler 17 yaşındaki bir anneden daha fazladır. Bebeği daha kıymetli görünür, daha iyi ve bilinçli bakar. “Tüp bebek yaparım” diye düşünen 35-40 yaşındaki bir anne adayının tüp bebekle hamile kalma şansı her denemede yüzde 10 ile yüzde 20 arası azalıyor. Böylece hamile kalma olasılığı yüzde 10’lara düşüyor. Tüp bebeğe güvenip de yıllar ileriye atılmamalı.

Geç yaşta hamile kalmanın vücuda bir zararı var mıdır?

Geç yaşta hamileliğin insan vücuduna zararı yoktur. 45 yaşındaki bir kadın kalp ameliyatı geçirebiliyorsa sezaryeni rahatlıkla kaldırabilir. Egzersizine gider, kendine iyi bakar, belki sezaryeni tercih eder ama sonuç olarak gebeliği rahatlıkla kaldırabilir. Bence çocuk planlı yapılması gereken çok kıymetli bir yaratık. Bir kaza ürünü olmamalı. Anne ve babalar doğum kontrolüne ciddi olarak eğilmeli. Bebek yapmayı planlamadan en az 3-4 ay önce bir doktora başvurup 3-4 ay sonrasına niyetliyiz denmeli. Çünkü anne doğum kontrol hapına 3 ay ara vermek zorundadır.

Ayrıca başka birtakım tetkikler (kızamıkçık, toksoplazma aşısı gibi) yapmalıyız. Annenin gizli bir şekeri olabilir. Eğer bunun farkına varamamışsa ve gebe kalmışsa gizli şeker, gebelikte kromozom anomalisi ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Kadın her kiloda hamile kalabilir. Tabi ki ideal kilo her zaman insanın ömrünü uzatır. Ancak bir anne adayı “Ben 110 kiloyum ve hamile kalmak istiyorum” dediği zaman “50 kilo vermelisin” demek çok anlamlı değil. Ona göre önlemler almak yeterlidir. Böbrek ve karaciğerinin düzenli işlediğini bilmek ve jinekolojik bir medikal check-up yaptırmak yerinde olur. ileri yaşta anne olanların çocuklarına verdikleri destek küçük yaşta anne olanlarınkinden çok daha fazla.

Geç yaşlarda doğum endüstriyel olarak gelişmiş ülkelerde, özellikle Amerika’da pek modaydı, kadınlar 40 yaşına kadar kariyer yapıyor, ondan sonra çocuk sahibi olmak istiyordu. Uzmanların tavsiyesi ise 38 yaşından önce doğum yapılmasıdır. 38 yaşından sonra çocukta anomali riski birden bire yükseliyor. Dawn sendromlu çocuklar daha ziyade ileri yaşlardaki hamileliklerde görülüyor. Ama bugün artık Türkiye’de bunların teşhis yöntemleri var. Yalnız Alfa-Beta-Protein gibi tetkiklerde yanlış pozitif verme oranı yüksek bir ihtimal. Bu durumda tekrar edilebiliyor ve detaylı ultrasonografik tetkiklerle kesin sonuca ulaşılabiliyor. Geç kalınan hamileliğin ilk önce bebek için riski var. 40 yaş civarında kadında yumurtlama azalıyor ve doğurganlık şansı azalıyor. Kadının doğası bu.

İleriki Yaşlarda Hamile Kalmak Zor Mu?

Kadının yaşı ilerlediği vakit vücuttaki adalelerin elastikiyeti ortadan kalkıyor, kemik yapısında ve bağ dokusunda birtakım değişiklikler oluyor. Bunun yanı sıra doğumda nefes alma teknikleri çok önemli. Yaş ilerleyince kadının kondisyonu zayıflıyor. 25 yaşındaki bir kadınla 45 yaşındaki bir kadının kondisyonları bir mi? Bu açılardan da anne adayının sorunları ortaya çıkıyor. Ama tabii, bugün teknikler ilerledi. O kondisyonu görmediğimiz vakit kolayca sezaryene başvuruluyor. Yine ileri yaşlarda annelerde sütün gelmeme ihtimali fazladır, oysa çocuğun bağışıklık sisteminin kuvvetli olabilmesi için anne sütü çok önemlidir. İleri yaşlarda baba olmak toplumumuz açısından ender sayılmaz. Bizde çocuğu yetiştiren daha çok annedir. Dolayısıyla babanın daha yaşlı olması belki daha tolere edilmiş.

60 yaşında çocuk sahibi olmak bugün ki tıbbin olanakla la mümkün. Ancak bunun başka sakıncaları olacağından tavsiye etmek mümkün değil. Kişinin vücut yapısı 21 yaşında tamamlanıyor. 22 ile 30 arası alabilir. Ancak ideal olandan bahsediyorsak 22-25 yaş civarı en uygun yaşlardır. Eğer birkaç çocuk isteniyorsa, her doğum arasında, bir kere kadının en az 6 ay süt vermesi tavsiye ediliyor, dolayısıyla iki yaş mutlaka fark olması gerekir. İnsan en uygun zamanda ve insanca yetiştirebileceği, topluma iyi bir insan katacak bir ortam içinde çocuk yapmalı. Yoksa 65 yaşında çocuk yapmak teknik olarak belki mümkün fakat insancıl bir olay mı? Değil. Gelişebilecek birtakım olayların önlenmesi açısından normal gebelikte biz ayda bir defa kontrol tavsiye ediyoruz. İlerleyen yaşlarda hamile kalan kadınlar her şey yolundaysa aynı sıklıkta, değilse daha sık kontrole gelmeleri gerekir ve doğuma yakın olan zamanda da ultrason, klinik muayene ve laboratuvar kontrolleri sıklaştırılmalıdır.

Kariyer Mi Çocuk Mu?

Kadınlar artık iş güç sahibi oldukları için geç yaşta anne olmayı tercih ediyorlar. Örneğin bayan 30’una yaklaşıyor ve iyi bir işi var. Eşi çocuk istiyor ama kendisi “Hayır, mesleğimde kariyer yapmak üzereyim ve eğer çocukla vakit geçirirsem yerimi, pozisyonumu kaybederim” diyor. Bu endişeyle çocuk sahibi olmayı sürekli erteliyor. Meslek hayatında, eskiden sadece erkekler vardı ama şu anda kadınlar “Biz de varız” diyorlar. Böylece ilk çocuğunu 35 yaş ve sonrası için planlayan kadın sayısı her geçen gün artıyor. Bana göre, kazasız belasız doğum, kadının yumurtlaması sona erene değin, yani 45 yaşına ya da daha ileri yaşlara kadar yapılabilir.

35 yaşından sonraki yaşlarda, her yaş için söz konusu olan mongol çocuk doğma riski 200’de 1 gibi küçümsenmeyecek bir orana ulaşıyor. 35 yaşından sonra gebe olan kadında 16. haftada çocuğun içinde yüzdüğü sıvıdan bir iğne yardımıyla 5-6 santimetreküp sıvı alınarak incelenir ve kromozom tahlili yapılır. Bu bize kesin yanıt verir. Böylece eğer çocukta kromozom bozukluğu, eksikliği ya da fazlalığına bağlı anomali varsa bu yöntemle anlaşılır. Ancak, gebelikle ilgili tansiyon yüksekliği görülme sıklığı geç hamilelerde daha fazladır. Yine, sezaryen doğumlara daha sık başvurulur. Ancak, bunların hiçbiri vahim, tüyler ürpertici sonuçlar doğurmaz. Çünkü anne, tam teşekküllü bir hastane ortamında takip ediliyor ve doğumunu yaptırıyorsa gerekli müdahaleyi yapmak sorun olmayacaktır.

Hayati tehlike ne zaman ortaya çıkar?

Örneğin anne adayında kalp, şeker hastalığı gibi ciddi bir sorun varsa. Fakat şunu da sormak gerekir “30-35 yaşındaki bir insanda bunlar risk teşkil ediyor da 16 yaşında risk teşkil etmiyor mu?” Elbette aynı oranda tehlikelidir. İleri yaşta hamile kalan bir kadının doktora kontrole gelme sıklığı farklı değildir. Yani ilk aylarda ayda bir, son iki ayda 15 günde bir. Aşırı kansızlık, kanama, çocuk gelişmesinde problem, tansiyon gibi sorunların yaşla alakası yoktur.

Çok geç yaşlarda çocuk sahibi olmak

Picasso’ya bakarsak 70’e yakın bir yaşta baba olmuş. Başka örnekler de var. Erkeğin 65’den sonra baba olması fiziksel olarak hiçbir sorun içermez. Ancak insan ömrünün ortalama 80 yaş civarında olduğunu düşünürsek, babanın çocukla uzun yıllar beraber olamayacağı ortadadır. Anne eğer genç ve tek başına bu sorumluluğu taşıyabilecek durumdaysa çocuk sahibi olmayı isteyebilir. 70 yaşındaki bir baba 10 yaşındaki bir çocuğa ayak uydurabilir mi, onunla dolaşabilir mi, oynayabilir mi? Bu sorulara ancak psikiyatristler yanıt verebilir.

Anne adayı 60 yaşını geçmişse tüp bebek yapılamıyor. 60 yaşından sonra anne olmak, ancak kendi yakınının, kızının çocuğunu taşımakla, “kiralık annelik” ile olur. Elbette risklidir. O yaşlarda damarlar daralmış, kan dolaşımı bozulmuş olur. Bu durumda düşük veya tansiyon yüksekliği sorunları ortaya çıkabilecektir. Psikolojik bakımdan çocuk istenir olmalı. Anne adayının bütün kan değerlerinin normal, karaciğer fonksiyonları ve kalbin işleyişinde de sorun olmaması gerekir. Önemli olan psikolojik ve fiziksel açıdan keyifli bir zamanda çocuk yapmaktır. Bana kalırsa, hem sosyal hem de maddi açıdan ideal olan 27-37 yaş arası en uygun zamandır.

Kolay hamile kalmak için öneriler yazımızı da okumalısınız.

Sağlıcakla Kalın.

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır. Sorularınızı Lütfen Yorum Bölümünden Bizlere Sorabilirsiniz. Soru Cevap Forumundan Daha Detaylı Bilgiler Edinebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu