Hamilelik

İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Yerleşme kanaması embriyonun rahime tutulduğunu yani hamileliği gösteren ilk işarettir. Bu kanama döllenmiş yumurtanın uterusun duvarına yerleştirilmesinden kaynaklı hafif bir kanamadır. Bu kanama implantasyon kanaması yani yerleşme  kanaması olarak adlandırılır. Yerleşme kanaması yaşayanlar bu kanamanın hesaplayıcı kullanarak tam olarak hangi gün olduğunu öğrenmek isterler. İmplantasyon yani yerleşme kanaması bebek sahibi bekleyen her kadın için önemli bir hamilelik göstergesidir. 

Bu kanama hamileliğin bir belirtisi olarak görülebilir. Özellikle tüp bebek ve aşılama yaptıranlar için büyük önem arz eder.  Bu kanama hamileliğin belirtisi olsa da adet kanamasıyla karıştırıldığından kesin sonuç için kan testi yaptırmak gereklidir. Yerleşme kanaması hesaplama için aşağıdaki yerleşme kanaması hesaplayıcı ile hesaplama yaptıktan sonra yerleşme kanaması gününüzü öğrenebilirsiniz. 

Yerleşme Kanaması Rengi

Embriyo rahim duvarına bağlandığında, endometriumda görev alan küçük damarlar ve arterler yırtılarak kanamaya neden olurlar. Kanama bir ile üç gün arasında sürebilir, genellikle adet kanamalarından daha hafiftir. Rengi adet kanamalarında görülenden daha koyu olabilir. İmplantasyon kanaması rengi genelde rengi koyu kırmızı veya kahverengidir.

Yerleşme Kanaması Takvimi

Tüp bebek ve aşılama yaptırdıktan sonra takvime göre bu, döllenmeden altı ila on gün sonra, menstrüasyon için beklenen tarihle uyuşan bir periyotta meydana gelir, bu nedenle genellikle adet kanaması ile implantasyon kanaması birbirleriyle karıştırılır. Bebek bekleyenler için bu kanama adet kanamasıyla karıştırılabildiğinden üzüntü oluşturabilir. 

İmplantasyon kanaması , aslında hamileliğin başlangıcının bir işareti olduğunda, menstrüasyonun gelişmesiyle karışabilir. Kanamanın hamilelik belirtisi olup olmadığı ya da adet döneminin gelip gelmediği bilinmediğinden bu durum endişe yaratabilir. Karışıklığı önlemek için lekelenmeyi gözlemlemek çok önemlidir. Her implantasyon kanaması her bireyde aynı değildir ancak genelde rengi koyu kırmızı veya kahverengidir. Hamilelik öncesi kanamalar hafif yoğunluktadır ve birkaç gün sürer. 

Yerleşme Kanaması Hesaplayıcı Kullanımı

Yerleşme kanamasının gününü hesaplamak biraz kafa karıştırıcıdır. Bunun için bir hesaplayıcı kullanmak en iyi çözümdür diyebiliriz. Bundan dolayı yerleşme zamanını öğrenebilmek için bir yerleşme kanaması hesaplayıcı kullanmak ve basit bir hesap yaparak bu kafa karışıklığını gidermek mümkündür.

Yerleşme kanaması hesaplamak için aşağıdaki hesaplayıcıyı kullanabilirsiniz. Açıklamaları ve notları dikkatle okumalısınız.


Adet tarihine göre yerleşme kanaması hesaplayıcıNasıl Kullanılır?

 1. İlk alana adet tarihinizi girin
 2. İkinci alana (adet düzeniniz yazan alana) 23 sayısını girin
 3. Hesapla kısmına tıklayın
 4. Bir Sonraki Tahmini Adet Tarihiniz: Yazan Kısım Sizin Yerleşme Kanamasının Görüleceği Tarihtir.  (2 ila 4 gün sürer)

Daha iyi anlatabilmek adına yerleşme kanaması takvimi aşağıdaki gibidir.

 • 1. Gün : Adetin İlk Günü
 • 14 ve 16. Günler: Yumurtlama Tarihleri
 • 18 ve 20. Günler: Döllenme Tarihleri
 • 24-26. Günler: Yerleşme Kanamasının Görüldüğü Tarihlerdir (2 ila 4 Gün Sürer)
 • 28. Gün: Hamilelik Yoksa Adet Görülür

Gördüğünüz üzere yerleşme kanaması aslında adet tarihinizden 2 ile 4 gün öncesine tekabül eder. Bu nedenle düzensiz adet görenlerde bu durum bazen adet kanamasıyla karıştırılabilir. Ancak adeti düzenli olanlarda bu yerleşme kanaması hesaplaması doğru sonuç verir. Unutmayın ki adet düzensizliğinde bu hesaplama doğru sonuç vermeyecektir.

Yerleşme kanaması gebeliğin kesin bir göstergesi olmadığını bilin. Gebelik için en kesin sonuç her zaman kan testidir. İçinizde bu şüpheyi gidermek için hekiminize başvurup ondan yardım alabilirsiniz.

Yerleşme Kanaması ile Adet Kanaması Birbirinden Nasıl Ayırt Edilir?

İmplantasyon Kanaması
İmplantasyon Kanaması

Hamilelik öncesi görülebilen yerleşme kanaması her zaman çok miktarda gelmez. Bazen sadece bir damla kan olarak kendini gösterebilir. Miktar olarak çok geldiğinde ise hafif bir adet kanaması ile karıştırılabilir. Yerleşme kanaması sabit bir kural izlemez. Hamilelik öncesi kanamalar her hamilelikte görülmez. Her kadın tarafından da görülmeyebilir. Ayrıca ilk hamilelikte kanaması olmayan kadınların her hamileliklerini kanama olmadan geçireceklerine dair net bir durumda yoktur.

Bu tür adet kanaması dışında kanamalar görüyorsanız vücudunuza özen göstermelisiniz, çünkü kanama dışındaki diğer işaretlerin gözlenmesi hamilelik olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacaktır. Göğüslerde aşırı duyarlılık, bulantı, artmış bazal sıcaklık, rahatsızlık ve yorgunluk gibi hamileliğin diğer erken belirtilerini fark ettiyseniz, mutlaka doktorunuza başvurun.

Hamile miyim?

Şüpheden kurtulmak için en etkili ve en hızlı olan şey hamilelik testi yaptırmaktır. Hamilelik testinin sonuçlarının güvenilir olması için, hamileliğin oluşmuş ve bebeğin sonuca yansıyacak kadar büyümüş olması gerekmektedir.

Gebelik hormonunun tespit edildiğinden emin olmak için en az iki hafta geçmiş olması gerekir. Ancak bazı testler gebe kaldıktan sonraki ilk haftadan itibaren gebeliğin tespit edildiğini iddia eder.

Hamile olabileceğinizden şüpheleniyorsanız veya ağır kanama, şiddetli karın ağrısı ve kramp hissederseniz, mutlaka doktora gitmelisiniz. 

Doktorunuzun Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doktorunuzun vajinal kanamanın nedenini bulmak için aşağıdakileri bilmesi gerekebilir:

 • Hamile misiniz?
 • Bu hamilelik sırasında veya daha önceki hamileliklerinizde vajinal kanama yaşadınız mı?
 • Kanama ne zaman başladı?
 • Kanama durup başlıyor mu, yoksa sürekli bir olarak devam mı ediyor?
 • Kanın rengi, miktarı ve kokusu nasıl?
 • Kramp veya ağrınız var mı?
 • Zayıf veya yorgun hissediyor musunuz?
 • Baygınlık geçirdiniz mi veya başınız döndün mü?
 • Bulantı, kusma veya ishal var mı?
 • Ateşiniz var mı?
 • Günlük hayatta yeni bir fiziksel aktivite mi edindiniz?
 • Sizi strese sokan bir durum var mı?

Hamilelik Öncesi Vajinal Kanama Tedavisi Nasıldır?

Çoğu zaman kanamanın tedavisi dinlenmektir. Kanamanın nedenini bulmak için testler yapılır. Bu testlerin yapılabilmesi için doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir. Doktorunuz size aşağıdakileri önerebilir:

 • İşe gitmeyin biraz ara verin.
 • Ayaklarınızı dinlendirin.
 • Eşiniz ile ilişkiye girmeyin.
 • Rastgele ilaçlar kullanmayın (hamilelik sırasında ASLA bunu yapmayın ve hamile olmadığınızda da kaçının).
 • Tampon kullanmayın.

Çok ağır kanamalar, hastaneye yatış veya ameliyat gerektirebilir. Unutmayın yerleşme kanamasını tam olarak kestirmek imkansızdır. Size en doğru bilgiyi yine hekiminiz gerekli testleri yaptıktan sonra verecektir. 

Konuyla alakalı aklınıza takılanları yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

3 Yorum

  1. Arya hanım merhabalar. Bu yerleşme kanaması değil. Yerleşme kanaması normal adet tarihinizden bir kaç gün önce görülür. Kahverengidir ve çok az damla damla gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu