in

İlk Ay Hamilelik Belirtileri

Gönderi paylaş:

1 aylık hamile olma belirtileri çoğunlukla mide bulantısı ile kendini gösterir. Mide bulantısına eşlik eden kusma ve halsizlik gibi unsurlar da gebelik belirtileridir. Ancak bu belirtiler çok genel geçer kabul edildikleri için kişiler soğuk algınlığı ile de karıştırılabilirler. Farklı hastalıklar ile karıştırılması mümkün olan gebelik belirtilerinde kişilerin kendilerini izlemeleri ve vücutlarındaki değişimi fark etmeleri gerekir. Gebeliğin ilk ay belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Duyguların daha hızlı değişmesi.
  • Mide bulantısı.
  • Vajinada akıntıyla karşılaşmak.
  • Sürekli uyku halinde olmak.
  • Ani beliren baş dönmesi.
  • Kusma.
  • Kokulara karşı hassasiyet oluşması.

Hamileliği Kesinleştirmek için Ne Yapılmalı?

Gebelik testi yaptırmak gebeliğin kesinleştirilmesini sağlar. Her ne kadar belirtiler takip edilse de kişilerin bilime de danışması gerekir. Eczanelerde satılan gebelik testleri evde yapılabilmektedir. Ancak bu testlerin yanlış sonuçlar verme ihtimali bulunur. Bu sebep ile de hamileliği kesinleştirmek için tam teşekküllü bir hastanede kadın doğum uzmanları tarafından gebelik testi yapılması daha iyi sonuçlar ile karşılaştırılmasını sağlar.

Hamileliğin İlk Dönemlerinde Ne Yapılmamalı?

İlk Ay Hamilelik Belirtileri
İlk Ay Hamilelik Belirtileri

Gebeliğin ilk döneminde yapılmaması gerekenler kadın doğum uzmanları tarafından da kişiye aktarılmaktadır. Ancak bu dönemde sadece kadının değil, aynı zamanda partnerinin ve çevresindeki kişilerin de hassasiyetlerinin artması gerekir. Gebeliğin ilk dönemleri riskli dönemlerdir ve düşük yapma tehlikesi Yüksektir. Dolayısıyla hamileliğin ilk döneminde olan kişiler belirtilerini yakından takip etmeli ve istenmeyen belirtilerle karşılaşıldığında mutlaka doktorlarına haber vermelidirler. Gebeliğin ilk ay belirtileri düşük esnasında değişir.

Gebeliğin İlk Belirtileri Herkeste Aynı Mı?

Herkeste görülen gebelik belirtileri farklı zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Örneğin bir kadının sık sık idrara çıkması gebeliğin üçüncü ayında oluyor ise başka bir kadının ilk ayda olabilir. Aynı durum diğer belirtiler için de geçerlidir. Göğüs hassasiyeti. İdrara çıkma sıklığı, vajinal akıntı, mide bulantısı ve bunlara benzer unsurların çoğu gebelik de yer alsa da kadınların bunlarla karşılaşma zaman dilimleri farklı olabilmektedir. Gebeliğin ilk ay belirtileri incelenirken çoğu kadının farklı dönemlerde farklı belirtiler gösterdiği de kanıtlanmıştır. Her kadın benzer belirtiler ile karşılaşsa da zaman, sıklık ve şiddet farklı olabilir.

#Beğendiyseniz Yıldız Vermeyi Unutmayın!

Yazar: annemce1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir