Hamilelik

İlişkiden Sonra Spermin Geri Gelmesi Nedenleri

Cinsel ilişkiden sonra spermin, vajinadan geri gelmesi nedenleri nedir diye bakarsak aslında çok karmaşık bir durumun olmadığını görürüz. Peki ilişkide sperm neden geri gelmez? Aslında bunun nedeni tamamen cinsel pozisyona, cinsel birleşme şekline, vajina ve rahim şekline, cinsel organ büyüklüğüne göre değişir. Görüldüğü üzere ilişkiden sonra sperm gelmemesi nedenleri arasında herhangi bir sağlık sorunu yoktur. Tamamen cinsel birlikteliğin şekline göre değişiklik gösterir.

İlişki sonrası spermin geri gelmesi nedenleri nelerdir?

Anlaşılacağı üzere spermin geri gelmesi her hangi bir sağlık sorununu göstermemektedir. Cinsel birliktelikteki duruma göre sperm geri gelir. Gelin şimdi bu nedenleri biraz açıklayalım.

İlişki Pozisyonu

Gerek erkeğin gerekse kadının ilişki pozisyonu spermin geri gelmesinin önüne geçer. Eğer kadın altta ve erkek üstte olacak şekilde cinsel birliktelik olursa ve rahim aşağıda kalırsa sperm geri gelmeyecektir. Kısaca yer çekimi etkisiyle spermler kadın rahmine doğru hareket eder ve geri gelmez. Ancak eğer kadın yukarda erkek alt kısımda kalırsa yer çekimi etkisiyle sperm vajinadan geri gelir.

Dışarı Boşalma

Eğer erkek tamamiyle ilişki sırasında vajinanın içine boşalırsa sperm geri gelmeyecektir. Bazen cinsel birliktelikte erkek spermin bir kısmını vajina dışına boşaltır buda geri gelmeye neden olur.

İlişki sonrası kadının hareketleri

İlişki sonrasında boşalma gerçekleştikten sonra kadın hareket eder, ayağa kalkarsa sperm geri gelir. Eğer hareket etmez ve olduğu gibi yatarsa sperm geri gelmeyecektir.

Vajina genişliği

Özellikle doğum yaptıktan sonra kadınlarda vajina genişlemesi görülür. Bu tür durumlarda da yine ilişkiden sonra sperm geri gelecektir.

İlişki sonrası spermin geri gelmesi oldukça yaygın bir durum. Yani sperm illaki tamamiyle kadın vajinası içinde kalmaz. Hamilelik için bir damla sperm bile yeterli olduğunu unutmayın. Yani eğer hamilelik düşünülüyorsa spermin geri gelmemesi için yukarıdakilere dikkat edilmeli elbette ancak bir kısım spermin geri gelmesi bir sorun oluşturmayacaktır.

Hamilelik için ayrıca cinsel birliktelik diz dirsek pozisyonunda tercih edilmelidir. Bu posizyonda spermin geri gelmez ve tüm sperm kadın rahmine hareket eder.  Unutmayın bu anlattıklarımızın tamamına dikkat edilerek spermin geri gelmesi önlenir. Bu şekilde rahime en fazla spermin ulaşması sağlanarak hamilelik kolaylaşır.

Sağlıcakla Kalın.

Önerilen Yazılar:

Hamilelik İçin İlişkiden Ne Kadar Sonra Tuvalete Gidilmelidir?

Hamile Kalmak Kolay Mı? Yoksa Çok Mu Zor?

 

Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu