Hamilelik

Hamileyim, Bana Neler Yasak? Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hamile iken norma yaşantınızda sıklıkla yaptığınız ve size doğal gelen bazı davranışları yapmakta endişe duyarsınız. Şayet bir bebek bekliyorsanız, kendinizi korumak gerekiyor. Elbette kendini korumaktan kastımız yatağa tıkılıp kalmak değil ancak dikkat etmeniz gereken hususlar olduğunu unutmamalıyız. Hamilelikte dikkat edilmesi gereken, aklınıza takılan hususları sizlere aktarmaya çalıştık.

Hamileyken Yüksek Topuk Ayakkabı Giyebilir miyim?

Topuklu ayakkabıyı sadece istisna durumlarda giyiyorsanız, çok fazla sakıncası yoktur. Fakat günlük kullanım için, düz ve rahat ayakkabı tercih etmelisiniz. Sebep yalnızca ayaklara binen yükün aydan aya artması değil, zaman geçtikçe bütün beden duruşunun değişmesidir. Düz ayakkabılarla daha rahat yürür ve durursunuz, belinize yüklenen ağırlık hafifler. Ayaklarınız daha kolay hareket ettiği için, bütün baldır kasları çalışır. Bu da, varis ve bacak ağrılarını engeller. Eğer rahatlamak için iyi sonuç almak istiyorsanız, mümkün olduğunca yalın ayak veya çorapla dolaşmalısınız.

Hamileyken Spor Yapabilirmiyim?

Erken sancılanma veya kanama gibi şikayetlerden dolayı medikal problemleriniz olmadığı sürece hareket etmek, bebek ve sizin için iyi gelecektir. Hafif sporlar, kan dolaşım sisteminizi çalıştırdığından, kendinizi iyi hissedersiniz. Böylelikle doğmamış bebek, plasentada artan kan dolaşımından dolayı, daha fazla oksijen alır. Spora gitme sıklığınızın ve süresinin ayarı, sizin ne denli antrenmanil olduğunuza bağlı. Vücudunuzdan gelen sinyallere her zaman kulak vermelisiniz ve bitkin düşene kadar çalışmamalısınız. Aşırı zorlanma, erken doğuma veya doğan bebeğin kilosunun düşük olmasına neden olabilir. Binicilik, sörf ve kayak gibi, düşme tehlikesi fazla olan sporları yapmaktan kaçının. Jimnastik salonunda ağırlık kaldırmayın. Düzenli olarak yüzme, jimnastik ve bisiklete binme (özellikle gebeliğin son dönemlerinde yürümeden daha rahattır), en iyi spor çeşitleridir.

Hamileyken Çılgınca Eğlenebilirmiyim?

Şayet canınız istiyorsa, tabii ki eğlenmeye gidebilirsiniz. Fakat kendinizi fazla zorlamamalı, yorgun, gergin veya bitkin düştüğünüzü hissettiğiniz anda eve dönmelisiniz. Dumanil barlar veya uğuldayan diskolar size göre değil. Havasız ve gürültülü ortamlar bebeğinizi huzursuz eder.

Hamileyken Alkol, Kahve Sigara 

Alkol; Bütün Hamilelik boyunca kesinlikle kullanılmamalıdır. Az miktarda alınsa bile, henüz doğmamış olan bebeğe zarar verebilir ve zekasını etkileyebilir. Ayrıca davranış ve gelişim bozukluklarına da sebep olur.

Sigara; Kesinlikle kullanılmamalı. Damarları daraltır ve plasentadaki kan dolaşımını zorlaştırır. Ana rahmindeki bebeğin ihtiyaçları gerektiği kadar giderilemez Erken doğum ve bebekte zayıf gelişmeye yol açar.

Çay ye kahve; ölçülü alınmalı. Gebeliğin başında, günde üç fincandan fazlası, hatalı doğumu belirgin bir şekilde artırır.

Hamileyken Solaryuma Girebilirmiyim?

Solaryuma gitmemeniz tavsiye edilir. Hamilelikte vücudun asit yapısı değiştiği için, mantar oluşma veya kapma olasılığı artar. Ayrıca tene koyu renk veren pigmentler çoğalmayı artırır. Bundan dolayı, birçok kadının yüzünde renk değişimi oluşur (Hamilelik maskesi, Klorasma). Ultraviyole ışınları bu kararmayı artırdığından, güneşte de yanmamak gerekir. Şayet güneş altına çıkacaksanız, yüksek dereceli koruyucu krem kullanmalısınız. Renginiz solgunsa, bronzlaştırıcı krem kullanabilirsiniz.

Hamileyken Sıcak Suyla Banyo Yapabilirmiyim?

37 dereceden daha sıcak suyla yıkanmak, zaten düzensiz olan kan dolaşımını yorar ve vücut ısısını artırır, sancılanma riski oluşturur. On dakika 37 derecede durduktan sonra, iyice oyalanmanızın hiçbir sakıncası yoktur. Duş düşkünleri ise, sıcak suyla kısaca yıkandıktan sonra, tercihe göre ılık veya serin suyla durulanabilir.

Hamileyken Seks Yapabilir miyiz?

Doğmamış bebek hamilelik kesesinde çarpmalara karşı korunur. Orgazm esnasında oluşan ritmik kasılmalar ve sancılanmaya sebep veren spermlerdeki prostaglandinlerden dolayı, hamilelikte seks yapmak önerilmez. Yapıldığı takdirde arken sancılanma, rahim ağzında açılma, ilişkide ağrı ve kanamalar meydana gelir. Derhal doktora başvurulmalıdır.

Hamileyken Tatile çıkmak?

Uçak seyahatinde, şayet kabindeki hava basıncı 2500 metre yüksekliğe denk ise, bebeğinizin veya sizin sağlığınızı tehdit etmez. En rahat seyahat, gebeliğin ikinci döneminde gerçekleşir. Hamilelik sabitleşmiştir, karın henüz fazla şişmemiştir, bulantı veya başlangıçtaki diğer şikayetler geçmiştir. Birçok gebe kadın ortalama üç – dört saat uçuş kaldırabilir (uzun süre arabada oturmaktan daha iyi). Uzun uçuşlarda tromboz tehlikesi başlar (bacakta kan pıhtılaşması). Uçuş esnasında olabildiğince sık hareket etmeye çaIışın, fazla yürüyemeseniz bile oturduğunuz yerde bacaklarınızı ve ayaklarınızı hareket ettirin.

Gebeliğin üçüncü döneminde, uçağın içindeki oksijen yetersiz gelebileceği için, problemler çıkar. Birçok uçak şirketi, gebeliğin 36. haftasına gelimş bayanları, uçuşa kabul etmiyorlar, doktor raporu istiyorlar.

Hamileyken Sauna?

Şayet saunaya daha önce gitmediyseniz, ilk defa gebeyken gitmeyin, kan dolaşımı sabit değildir. Daha önce düzenli olarak gittiyseniz, doktor tarafından mahsur görülmedikçe gitmeye devam edebilirsiniz. Fakat burada da dikkatli olmalısınız, alt banklarda oturup, ortalama 80 derecede ara vererek iki kez kalabilirsiniz.

Aksi halde vücut ısısı fazla yükselir, bu da bebeğe zarar verir. Baş dönmesi veya herhangi bir rahatsızlanma da hemen sauna kabininden çıkın.

Hamileyken Aşılar?

Tüberküloz, kabakulak, kızamık ve kızamıkçık gibi aşılar Hamilelik döneminde kesinlikle yapılmaz.

Buna karşılık, tetanos ve kuduz gibi aşılar, bu dönemde sakıncalı değildir. Seyahate çıkmayı tasarladığınızda, önce doktorunuzla görüşüp, gerekli olan aşıları yaptırmanız sağlıklı olur.

Hamileyken Perma ve saç boyama?

Kimyasal maddeler söz konusu olsa da, boya ve permada kullanılan maddeler bebeği, saf bitkisel ürünler kadar az etkiler.

Hamileyken Ağır Kaldırma?

Ağır şeyler kaldırmaktan mümkün olduğunca kaçınılmalı. Aksi takdirde iri karın kasları fazla gerilir, leğen kemiği zorlanır. Dizler hafif kırılmalı, kaldırılan şey iki elle vücuda yakın tutulup, beli dik tutarak ve yavaşça doğrulmak gerekir.

Sağlıcakla Kalın.


Aklınamı Takıldı? UZMANLARA VE ANNELERE SOR (Tıkla)
Instagramda Bizi Takip Edin ! (Tıkla)
Ay Ay Bebek Gelişim Evreleri

Annemce

Annemce yazar ekibi, kadın ve çocuk sağlığı, hamilelik, bebek sağlığı, kısırlık ve tüp bebek konularında tecrübe ve bilgi sahibi alanında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu